şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2002 genel seçimlerinde toplam seçmen sayısı :41 milyon 407 bin 15

  2007 genel seçimlerinde toplam seçmen sayısı : 42 milyon 799 bin 303

  5 senede seçmendenki artış sayısı : 1 milyon 392 bin 288

  %2.5 gibi bir seçmen artışı var gayet de `makul' görünüyor.

  2010 anayasa referandumu seçmen sayısı : 49 milyon 417 bin 855

  3 senede seçmendenki artış sayısı: 6 milyon 618 bin 552

  %12,5 gibi bir seçmen artışı var ve hiç de makul falan görünmüyor.

  fethullahçı terör örgütünün en aktif olduğu zamanlarda yapılan bu anayasa referandumu ile ilgili fethullah gülen ne söylemiş?
  mezardakilere bile evet oyu verdirmeli

  3 senede oluşan seçmen sayısındaki artış , nasıl oluyor da 4senede olan artışın 5 katı olabiliyor?

  bitti mi? hayır bitmedi. gelelim 2011 genel seçimlerine.

  2011 genel seçimlerindeki toplam seçmen sayısı : 52 milyon 806 bin 322

  1 senede seçmendenki artış miktarı :3 milyon 388 bin 467.

  1 senedeki artış yüzdesel olarak yaklaşık %6!! yok ebesinin amı ali sami

  iddia ediyorum türkiye'de seçimlerde 2010 ve sonrasında milyonlarca hayali seçmene oy kullandırılmaya başlandı.

  parmaklarımıza sürülen seçim mürekkebi vardı hani. tahmin edin bakalım ne zaman kaldırıldı bu uygulama. evet bildiniz, 2010 anayasa referandumu öncesi 2009 yerel yönetim seçimlerinde son kez kullanıldı ve kaldırıldı.

  kaynak

  ölen insanları kafanıza göre sistemden düşürmeyip, oy mu kullandırıyorsunuz?

  edit: aktroller damlayı espriler şakalar yapıyorlarsa iki kez düşünün derim. bu seçmen artışları normal değil.
 • köylere bakılıp çğrenilebilecek gerçek. gidip üç beş yeri incelerseniz böyle duyumlar alabilirsiniz
 • bu konu kesinlikle şakaya alınacak bir konu değil. sandıklara istediğimiz kadar sahip çıkalım, hayali seçmen konusunu nasıl çözeceğiz?
  bu konunun çözülmesi için öncelikle net bir nüfus sayımı yapılmalıdır. yıllardır tek başına at koşturan akp hükumetlerinde geçilen dijital nüfus sistemleri ne kadar güvenilirdir?

  seçimlerden önce nüfus sayımı yapılmasını ve gerçek seçmen sayısının tespiti çok önemlidir! buradan konuyu gündeme getirmesi için sayın muharrem ince ve sayın meral akşener'e çağrıda bulunuyorum.

  bir diğer husus da oy kullanan kişilerin parmağına mürekkep sürülüp, başka sandıklarda başkasının adına oy kullananların önüne geçilmelidir! böylelikle, seçim gününde okullardaki plakasız(!) araçların da yok olduğunu görevileceğimizi düşünüyorum.

  bu işin başka çözümleri varsa siz değerli sözlük yazarlarının görüşlerini bekliyorum.
 • ülkemizin ne kadar demokratik ve demokrasi sevdalısı olduğunun bir diğer göstergesidir. bugün baktığınız zaman hangi ülkenin merhumları oy kullanabiliyorlar?

  eyy dünya.
 • şöyle bir ifadeye sebep olabilir:

  --- spoiler ---

  bizden önce cehabbe zihniy-yeti yüzünden merhum kardeşlerim oy bile kullanamıyordu. ama şimdi görüyorsunuz her evde en az 1 merhum kardeşim napıyor; oyunu kullanabiliyor. bu bir refahtır. ama bunların aklı yetmez bizim icraatlarımıza.
  --- spoiler ---
 • iki sebebi vardir.

  1. yurtisi secmen sayisi da artik tamamen ekleniyor, ki bu yaklasik 3 milyon secmen ediyor(fakat bu secmende katilim hep %43-48 arasinda)

  2. 2007’den beridir adrese dayali nufus kayit sistemi uygulaniyor. yani o tarihten beridir nufus ve secmen sayimi orasi uzerinden yapilmakta, 2002-2007 arasi turkiyedeki nufus artisinin az oldugunu da gorursunuz orada.

  son olarak da artik lutfen cevredeko 3-5 istisna uzerinden tum ulkeyi genelleyici cikarimlarda bulunmaktan vazgecin artik. oyle milyonlarca olu oy kullanacak, secmen sayisi gereksiz artti goygoylarinin dozajini biraz azaltin.
 • mezarlıkta oy kullanma aşaması yurtdışıyla aynı anda başlamış bulunmakta. kabir heyecanına oy heyecanı da eklenmiş durumda. yurt içi ve yurtdışı oy kullanımı sonucundan sonra yurtaltı oy kullanımı da heyecanla beklenmekte...
 • bir gazete bunu haber yapmış.

  fazladan 4 milyon seçmenin kaydı var

  sözlüğü okuyarak mi haber yaptılar bilemem ama konu çok ciddi. seçmenin yaşı ile oy kullanan kişinin görüntüsüne dikkat etmek lazım. bir de sandıklara başından sonuna sahip çıkmak lazım. zor ama başaracağız.