şükela:  tümü | bugün
 • hemen hemen sonrasindaki her spider man sayisinda referans verilse de bence guzel kotarilamami$ bir kostumlu balo.

  beyonder gibi galactus'u ta$akoglani yapmi$ bir varlik, dr.doom tarafindan altedilebilecek kadar siradan kalmi$.

  onu gectim 100 bin kahraman ortalikta olmasina ragmen cok sayida ve ce$itli olmalarinin hikayeye kattigi hicbir zenginlik yok.

  hikayede ozetle spider-man ustune venom'u bula$tiriyor, colossus agliyor, galactus fenalik geciriyor. tek ustune du$ulmu$ karakter dr.doom olmu$ ondan da pek numara cikmadi.
 • ayrica bu serinin ikincisini esac'in aksine cok daha ba$arili, ilkinden fersah fersah ilerde buldum. hatta cok daha modern bir benzeri olan divine right'tan cok daha ayrintili, cok daha mantikli, karakter analizleri son derece derin tam marvel'a yara$ir bir seri.

  secret wars ii, omniscient ve omnipotent bir varligin kendi ozunden duydugu rahatsizligi ve eksikligi bence son derece makul bir baki$ acisiyla irdeliyor. hatta gerceklikten tutun, ya$am ve olum gibi konulari irdeleyecek kadar geni$ bir yelpazeye el atiyor ve cogundan fire vermeden cikiyor.

  "bir butun kapsadigi $eylerden birinin bir parcasi olabilir mi" gibi enteresan felsefi sorulara da yanitlar aranmi$ hatta ce$it ce$it alternatif senaryolarin her biri irdelenmi$. gayet de ayrintili bir seri kendimi bir oturu$ta tum seriyi okumu$ biri olarak sinemadan cikmi$ hissediyorum.

  divine right bunun yaninda cok devede kulak, cocuk hikayesi kaliyor. diger yandan da cizimleri tam tersine kotu denmese bile divine right'la kiyaslanamayacak derecede siradan. (jim lee faktoru)
 • beyonder denen tanrı kıvamında varlık dünyayı izler ve bireylerin arzu duygularını ilgi çekici bulur. insanüstü güçlere sahip bireyleri temel arzularına göre iki kümeye ayırıp onlara "takımlararası dövüşte galip grubun tüm arzularını yerine getireceğim" der ve olaylar start alır.

  içerdiği aksiyon ve sayılı miktarda sürpriz olay temelde içi boş hikayeyi okunabilir hale getiriyor. ssg'nin değindiği gibi iyiler tarafında hulk, avengers, spiderman, x-men bulunmasına rağmen bu karakterlerin varlığı hikayeye bir derinlik katmamış. aksiyon girdabı içerisinde hemen hiçbirinin iç çatışmalarına, sevinçlerine, üzüntülerine yer verilmemiş. colossus'un "ilkokul 3te gamze beni öptü; ona 14 senedir aşığım" tarzındaki arıza aşık tutumu derinlik katmak yerine gülümsetiyor.

  tonla marvel kahramanına/kötüsüne rağmen farklı ringlerde yapılmak suretiyle gerçekleştirilmiş ardıarkası kesilmeyen boks maçlarını içeriyor bu çizgiroman. nadir de olsa hikayeyi ilginç kılan öğelerle bezeli ve böylece okunması sıkmıyor. superman'in ölümü kadar içi bomboş marketing mucizesi olmasa da yine de genel ortalamada vasat civarında bir ürün diyebiliriz. spiderman'in simbiyot kostümünü elde edişini içerse de bu ilginç detay bile gayet sikimden bir biçimde kotarılmış; spoiler olmasın diye nasıl kotarıldığını belirtmekten kaçınıyorum.

  tüm bu "vasat lan bu" yazımın sebeplerinden en etkin olanı aynı death of superman'de ve funeral for a friend'de olduğu gibi okumadan önceki beklentilerimin yüksek olması. bunun temel sebebi de onlarca spiderman bölümünde refere edildiğini okuyup merak duymam. ancak o ilk meraktan belki 10 sene sonra açığa çıktı ki ya yaşımız büyüdü ya da 16 yaşında okusam yine de "bunun için mi kastık bu kadar; sokayım biyondırına" diyeceğim.

  ışık ve sevgiyle... (akmerkezden cipiyle çıkarken kaza yapıp alkollü olduğu ortaya çıkan ilhan irem sana sesleniyorum. konuşamıyorum; konuşursam gözyaşlarım beni boğacak.)
 • 1980'lerden sonra 2015 yılında tekrardan başlayan marvel'ın büyük eventi. jonathan hickmanın iki senedir avenger ve new avengers serilerinde işlediği senaryo sonunda yeniden bir secret wars'a bağlandı.

  kısaca bahsetmek gerekirse; marvel multiverse (bildiğimiz marvel evreni ve ona paralel olan zibilyon tane benzer ama farklı evren) bilinmeyen bir güç tarafından birbirine girmeye başlıyor; paralel evrenler çarpışarak çöküyorlar. ana marvel evreni olan earth 616'da bu durum erkenden farkediliyor ve marvel evreninin illuminatisi olan demir adam, dr. strange, black panther, beast, bruce banner, reed richards vs elemanlar evrenlerin çakışmasından kurtulmak için hazırlıklara başlıyor. hatta bu süreç içerisinde yaşanan infinity war sonunda thanos'tan alınan sonsuzluk taşları da evreni kurtarmak adına kaptan amerika tarafından yokediliyor. şu ana kadar anlattığım durum 2012-2015 arasında avengers serilerinde geçen durum.

  ancak bunun bir işe yaramadığı secret wars'ın ilk sayısında belli oluyor. secret wars'ın ilk sayısında klasik marvel evreni 616 ve 2000 yılında başlayan ultimate evreni (1610) birbirine çarpışıyor ve bu iki evren sona eriyor (dadadadaaaaaaaannn).

  ilk sayısı genel olarak marvel evrenine yeni giren okuyucuların "la noliy? kim kimdir, niye böyle oldi?" diyeceği bir sayı. dediğim gibi iki üç senedir avengers serilerini takip etmeyenler ekstra afallayacaktır(ben afalladım ve hızlıca gözden geçirmek zorunda kaldım mesela). x-men, spider-man, guardians of the galaxy gibi serileri takip etmeme rağmen ilk sayı itibariyle "olum noluyor, cyclops'un kullandığı phoenix egg nedir, niye sentinelleri var, avengers içerisindeki bir milyon tanımlanamayan adam kim?" dedirtti. ama sanırım marvel "bu sorulara kafa yormayın, asıl olay bundan sonra" diyor. ilk bölümün sonunda evrenler arası çarpışmadan bir tür boyut gemisiyle bazı kahramanlar kurtuluyor ve anladığımız kadarıyla beyonder'ın battleworld'üne düşüyorlar. serinin devamında anladığınız üzere çeşitli marvel paralel evrenlerinden oluşan zibilyon bölgeye ayrılmış battleworld'de herkes paçayı(ve kendi evrenini) kurtarmaya çalışacak.

  marvel bu event'le beraber tüm ana serilerini sonlandırıp farklı serilerle battleworld'deki savaş alanlarına odaklanacak. bu biraz kafayı karıştırıyor gibi gözükse de aslında çok ta karışık değil; şu ana kadar varolan tüm seriler farklı isimlerle devam ediyor olacak aslında. örneğin guardians of the galaxy battleworld'ün ayı olan knowhere'de "guardians of the knowhere" olarak devam edecek. veya thor serisi "thors" olarak devam edecek. bunun yanında marvel evrenine filmlerle katılan yeni okuyucuların bu güne kadar yayınlanmış klasik maceralardan haberi olması için bu maceralar da hafif plot twistlerle yayınlanacak(civil war, (days)years of the future past vs gibi).

  marvel'ın bu eventi yapmasının nedeni bana sorarsanız zibilyon marvel evrenindeki gereksiz tüm adamları eleyip sevilen kahramanların hepsini 616'da birleştirmek. örneğin ultimate spider-man miles morales'in event sonunda avengers'ta olacağı kesinleşti. tabi bu durum "peter parker nolacak peki hacıt?" gibi soruları da akla getiriyor(aslında peter parker'ı ortadan n*h kaldırırlar ya, neyse). sonuç olarak ilk sayı itibariyle marvel evreninden geriye 3-5 adam kalmış durumda; ana secret wars serisi de bu grup etrafında gelişecek gibi duruyor.

  eventlerden bezmiş birisi olarak bu 8 sayılık event bir an evvel bitsin ve evren ne hale gelecek görelim diye düşünüyorum. bitsin lan bu eventler artık, kahramanlar iki kafa dinlesin kendi işlerine baksın mınaki. haa ama marvel cinematic universe'te phase 3 sonrası(infinity war filmleri sonrası) phase 4 belki de secret wars'a gidecektir diye de düşünülebilir. bu nedenle takip etmek te lazım geliyor bu seriyi. neyse ne işte.
 • 2015 versiyonunda(daha doğrusu secret wars'a giden yolda), multiverse'ün taşaklı abilerinin teker teker beyonderların huzuruna çıkıp gider yaptığı anlar feci şekilde star trek v the final frontier'da kaptan kirk'ün tanrı'ya kafa tuttuğu sahneyi anımsatmıştır.

  --- spoiler ---

  secret wars'ta herkes olması gerektiği gibi babayı alıyor tabii...

  --- spoiler ---
 • an itibariyle bayağı olmamış bir eventtir. sen git en iyi yazarlarından biriyle* iki tane epik avengers serisinde bunca zaman hazırlığını yap, gelmiş geçmiş en büyük event diye hypela (ki aynı dönemde çok yakın bir temadakii dc eventi * sessizce olup biterken) sonra da resmen hiç bir şey olmasın.

  bu event döneminde 3-5 dergi dışında bütün dergiler iptal edildi ve yerlerini battleworldde geçen aylarca süren mini serilere bıraktı. bu dergilerin ise çok çok azı ana hikâyeye bir şey kattı.

  ana seri ertelendikçe ertelendi, 8 sayıdan 9 sayıya çıktı. buna rağmen bazı sayılarda çok az şey oldu, bazı olaylar ise çok çok ani gelişti. okuyunca herhalde bu bir yan seride olmuştur diyorsunuz ama yok, olmamış öyle bir şey.

  en eğlenceli yanı ise daha hala bitmemiş olmaması. ana serininin 7. sayısı çıktı en son ama eventten sonra başlayacak olan dergiler de sanki event bitmiş gibi yayınlanmaya başladı. ıron man ve spider-man dergilerinin 3. sayıları yayınlandı hatta uncanny avengers'ın annual sayısı bile çıktı.

  ne değişti deseniz, alternatif evrenlerden bir kaç karakter ana evrene geldi, bir iki karakter ölmüş/kayıp halde. evet bu çok önemli, çok büyük eventin sonucu bu (ki daha bitmedi bile!).
 • nihayet türkçe olarak da yayınlanmış olan atraksiyon çizgi roman macera dizisi. 2 geniş cilt şeklinde raflarda yerini almış.
 • gerekli şeyler'in, çevirisini tüyap kitap fuarı'na yetiştireceğini duyurduğu 2015 tarihli marvel comics serisi.
 • 2015 çıkışlı olan için konuşuyorum; hayal kırıklığı. koskoca çizgi romanda iron man ve captain america'ya bu kadar mı yer verilir arkadaş dedirtti. sadece doom hatrına okuyup bitirdim desem yeridir.
 • (bkz: dostum marvel demişsin ama bu fantastic four)

  2015 yılında çıkanı hayal kırıklığıdır. bodoslama başlayıp "noluyor amk?" dememek için son 5 sayfayı başlamadan önce okuyun.

  çok harala gürele bir kitap. bir bok anlaşılmıyor. zaten secre wars değil de dr doomun tanrılık serüveni isimli bir ismi olsa daha dürüst olur.

  bu paraya* çok daha güzel seriler(bkz: marvel the end) alınıp okunabilir.

  --- spoiler ---

  galaktusa yumruk atan dev the thinge mi yanayım? birsürü ebelek gübelek karakterin ortalıkta dolaşmasına mı yanayım? black pantherin infinity gauntlet takmasına mı yanayım? reed richardsın tanrı olmasına mı yanayım? thorlar ordusu denen ibişliğe mi yanayım? yanayım, yanayım; ateşlerde yanayım şu dandik hikayenden bir sayfa okuyayım..
  --- spoiler ---