*

şükela:  tümü | bugün
 • ingilizce, guvenlik baglaminda, guvenligi gercekten arttirmak yerine arttiriyor izlenimi veren eylemler butunu.

  cogu zaman zaman ve para kaybina sebep olsa da bazen ise yaradigi olabiliyor, cunku insanlar icin gercekten guvende olmakla beraber guvende hissetmek de onemli.

  wired'da konu hakkinda cikan kisa makale de okunmaya deger: http://www.wired.com/…securitymatters/2007/01/72561
 • özellikle 11 eylül sonrası havalimanlarında alınan önlemler vb. gibi aslen çoğu zaman güvenlik politikalarına önleyici olarak faydası olmayan, ya da uygulanması halinde potansiyel güvenlik zaafından daha büyük zarara sebep olabilecek fakat toplumun kendisini güvende hissetmesi için uygulanan önlemlere denir.

  bruce schneier tarafından da sevilen bir terimdir.

  örneklere gelirsek;

  - metro, vapur iskelesi vb. gibi yerlerde rastgele polis kontrolü yapılması ve potansiyel saldırganın aslında bu kontrolleri kolayca atlatabilecek veya kontrole hiç girmeyecek olması.

  - kalabalık alanlarda güvenlik birimlerinin otomatik uzun namlulu silahlar taşıması ve potansiyel bir saldırı anında bu silahların kullanımının, kalabalık gözetildiğinde saldırıdan daha çok zarara sebebiyet verebilecek olması.

  - alışveriş merkezlerinde araçların bagaj ve altının aranması (bu aynı zamanda türkiye'de lpg tüpü kontrolü için de yapılmakta)