*

şükela:  tümü | bugün
 • 1908-1988. cumhuriyet donemi mimarlarin en unlusu.. akademi'nin (msu) ve ozellikle yapi bilgisiduayen hocalarindandir. konuyla ilgili tamamlanmamis bir ders kitabi vardir. ayrica koskler, kasirlar, bogazici yalilari, restorasyon ve plan tipleri ile ilgili kitaplari, 3 ciltlik turk evi onemli yayinlari arasindadir. osman hamdi'nin yegenidir. binalarinda modernist ve ulusal mimari tarzi gorulur.
  bazi binalari:
  basbakanlık binasi 1937,
  taslik kahvesi 1947, swissotel yapimi sirasinda yikilmistir.
  istanbul hilton oteli 1952, som ile birlikte yapilmistir
  zeyrek sosyal sigortalar binasi 1964,
  ataturk kitapligi 1973
 • istanbul adliye sarayı,ankara üniversitesi fen fakültesi ve istanbul üniversitesi fen edebiyat fakültesi'nin de mimarıdır.
  hocaların anlattıına göre öğrencileriyle samimiymiş ama her zaman "siz" diye hitab ederek konuşurmuş. ne yurtdışından ne de okul dışından gelen hiçbi hocalık teklifini kabul etmemiş bi de.
 • ölmeden önceki son eserinin buyukdere deki sedadkent oldugu soylenir. balkon denen çıkıntılardan peck hazetmez.
 • türkiyenin ilk modern mimarıdır.
  zeyrek sosyal sigortalar binası ile ağa khan ödülünü almıştır.
  dgsa' da hocalık yapmıştır çok sert bi hoca olduğu söylenir, kızları proje görüşmelerinde ağlatırmış.
 • aslinda kendisinin mimarlik meslek pratigindeki rollerinin cok cesitli (mimar, akademisyen, mimarlik kuramcisi ve tarihcisi) olusu, gerceklestirdigi yapilardan daha cok one cikar. babasi diplomattir. ilk ve orta ogrenimini yurtdisinda yapmis, birkac tane yabanci dil ogrenmis, mimarlik derecesini idgsa'dan almistir. bir sure yurtdisinda kalmis,calismis, sonra da turkiye'ye donerek mezun oldugu kurumda akademik kariyerine baslamistir (ileride odtu acildiginda oradan ve yurtdisindaki mimarlik okullarindan teklifler gelecek; fakat o bunlarin hicbirini kabul etmeyecektir.). uzerinde cok tartisilan calismalarindan biri genel gecer bir turk evi tipolojisi yaratma istegidir. aslinda boyle bir tipoloji yaratmis (uygunlugu,dogrulugu ve tutarliligi tartisilir tabii) ve ondan bazi yapilarini tasarlarken sikca yararlanmistir. yurtdisinda mimar sinan'dan sonra en cok taninan turk mimaridir.
 • le corbusier'in yanında bedava çalışmış olan bir mimar.
 • (bkz: türk evi)
 • gotik öğeler kullanarak tasarladığı camiiyle zamanın ötesine geçmiş ve arupada geçirdiği dönemlerde sık sık farklı kültürlerin mimarisinden etkilenmiş ve kısa süre içinde çok farklı çalışmalara imza atmış. ilk yapısını 23 yaşında inşa etmiştir. almanya'dan döndüğünde istanbul'da avrupa mimarisi düşleri kurmuş, 1925 de beyazıt meydanı nı daha kullanışlı olarak yeniden düzenlemeyi öngören bir eskiz yapmış bunun gibi istanbul da düşlediği gar ve camii eskizleri vardır. ayrıca istanbul için bir mahalle bile planlamıştır fakat gençlik döneminde olduğundan olsa gerek hayata geçmemiştir. hayran olunası mimar.