şükela:  tümü | bugün
  • sedan araclarda arka cam sileceginin bulunmamasi durumunun yaratti sorunsaldir.

bugunlerde her sabah yasiyorum ben bu sorunsali. yok efendim sedan aracla yol alirken arka cama su sicramazmis, yok aerodinamik nedeniyleymis, vs vs. kardesim ben park yerinden cikamiyorum bu yuzden. yol bilgisayariydi, sensordu, bilmemneydi derken bi silecek de arkaya takamadiniz mi? parasi neyse verirdik.
  • tamamen gereksız bır sorundur. arka camların kırlenme durumu hatcback lere mahsustur.
  • gereksiz olmasının sebebi, sedan araçların aerodinamik yapısıdır. yani zaten rüzgar arka camları sildiğinden sileceğe gerek yoktur.
  • sanayide arka cama silecek taktırmayı düşünecek hale getiren sorunsaldır,
    özellikle hatchbackdan sedana gecmis bir sürücü olarak otomotiv sektöründeki bütün gelişmelere ragmen oraya bir silecek konmamasını anlamıyorum
  • aracın üstünden akan havanın arka camı temizlediği yanılgısından kaynaklanan bir sorunsaldır.

boundary layer denen fenomen, araç hangi süratle giderse gitsin cam yüzeyinde hava hızının sıfır olmasına sebep olmaktadır. dolayısıyla ince taneli toz, aracın üstünden akan havaya karşı şezlonga uzanıp tatlı meltemi hissedermişçesine orada duracaktır.

neticede bu sorunsal, beraberinde otomobilin bagajında bir küçük şişe su ve şu lastikli cam silme aletlerinden bulundurulması gerekliliğini getirmektedir.
  • aracın üstünden akan havanın arka camı tertemiz yapmasını bekleyenlerin sorunsalıdır. keza ön camdaki sileceklerin de esas amacı camı püripak yapmak değil yağmur nedeniyle azalan görüş mesafesini geri kazandırmaktır. zaten düzenli olarak arabanızı yıkamıyor/yıkatmıyorsanız bu kadarcık kirliliği de pek ala görmezden gelebilirsiniz.
  • aerodinamik silecek üreterek çözülecektir.* bir kere otomobil üreticilerinin, rüzgar nasıl olsa arka camı temizliyor bu yuzden koymayalım yav dedigini hiç samıyorum. yıllarca sedan arabalar kullanan biri olarak bu tanımın yanlış oldugunu biliyorum. sedan arabaların da arka silecege ihtiyacı vardır. zaten bazı markaların sedan benzeri modellerinde arka silecek mevcut. buraya silecek koymamalarının farklı bir sebebi olmalı. maliyet olabilir diyecem ama o zaman üst sınıftaki cok pahalı arabalarda banko olması lazım. ikinci ihtimal de dizayn zorlukları olabilir. büyük bir cam için büyük bir silecek ve büyük bir silecek motoru lazım. bunu monte etmek için bagaj kısmına dogru uzanan bosluk gerekir. hacthbacklerde cam ile bagaj kapagı butunleşik oldugu için bu yer sıkıntı yaratmayabilir ancak sedanlarda cam ile bagaj kapagı ayrı oldugu için tıpkı on kaputta oldugu gibi camın onunde silecek motorları ve ızgaralar için büyük bir bosluk bırakmaları gerekecek. bu hem arac hemde bagaj kapagı için dizayn sorunu belkide bagaj hacmi için ufakda olsa sıkıntı yaratacaktır gibisinden sallıyorum.
  • şimdiye kadar iki sedan araç modelinin arka camında silecek olduğunu tespit ettim. fiat tempralar sedan olmasına rağmen arka camında silecekleri vardı. bir de bir önceki kasa citroen c5'te vardı, yeni kasasının arka camı içe bombeli olduğu için olması zaten imkansız.
    edit: bir de nissan primera varmış
  • kendimce söyle bir açıklama bulmuştum:
    ön camın temiz olması, sürücünün bakış mesafesi yakın olduğu için çok önemlidir. aynı önem arka camda azalır. tamamen temiz olmayan bir arka cam, sürücüye çok net bir görüntü verebilir. bu sebeple arka camda silecek olması, arka cam çok kirlenmediği sürece gerekli değildir. hatchback ve station wagon araçların arka camı aracın son noktasına yakın olduğu için aracın arka tekerleklerinin yoldan havalandırdığı su ve çamura daha çok maruz kalıp daha çok kirlenir, bu sebeple bu araçlarda arka silecek muhakkak olmalıdır. ama sedanlarda aracın yoldan kaldırdığı su, öncelikle aracın arka stoplarının olduğu bölüme gelir, arka cama yoldan kalkan su ulaşamaz. bu sebeple arka cama silecek koymak mecburi değildir. tempra gibi bagaj kısmı çok kısa sedanlada silecek olması, aracın arka kısmının yoldan kalkan suyu tamamen kesememesindendir.
    tabi arkaya bir silecek konuverse ne olur anlamıyorum. yağmurlu havalarda çok ihtiyaç duyduğumu hatırlamıyorum sedan araçta arka sileceğe ama karlı havalarda eksikliği hissediliyor. manasız bir geleneğe dönüşmüş diye bakıyorum bu olaya. o sebeple diyorum ki hatchback candır arka silecek canandır.