şükela:  tümü | bugün
  • asam icin calisiyor. asam'in internet sitesinden kendisiyle ilgili bilgiler soyle*...

sedat laçiner lisans eğitimini ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler bölümü'nde yaptı. 1992 yılında milliyet gazetesi tarafından düzenlenen türkiye ulusal sosyal bilimler yarışması'nda birincilik ödülünü kazandı. ayrıca 1992-94 yılları arasında fakülte yayınlarından aylık olaylar ve yorumlar dergisi'nin editör kadrosunda yer aldı, düzenli olarak bu dergide makaleleri yayınlandı. ayrıca sedat laçiner 1993-1995 yılları arasında milliyet gazetesinin siyaset ve diplomasi muhabirliğini yaptı. bu dönemde dış politika ve ekonomi alanlarında bir çok haber ve dizi yazısı yayınlanan laçiner 1995 yılında başbakanlık muhabirliğine yükseltildi. gazetecilik yaptığı dönemde gazi üniversitesi'nde siyaset bilimi üzerine çalışan laçiner bu dönemde düzenlenen burs sınavlarını kazanarak eğitimine ve çalışmalarına ingiltere'de devam etmeye başladı. manchester üniversitesi'nde lisan öğrenimini tamamlayan laçiner master derecesini uluslarası politika alanında, onur derecesiyle sheffield üniversitesi'nden aldı. doktora çalışmasına ideoloji ve dış politika başlığı altında londra üniversitesi'nde gerçekleştiren laçiner çalışmalarını halen aynı üniversitede devam ettiriyor.

laçiner çeşitli dergilerde yayınlanan diplomasi ve ekonomi alanında bir çok makalenin yazarı. ayrıca kendisinin iki de kitabı bulunuyor, bunlar 'anadolu çiçek açıyor, kendi çabasıyla kalkınan anadolu şehirleri' (ankara: tobb yayınları, 1995) ve m. turker arı ile ortak yazdıkları türkiye birincisi seçilen '21. yüzyılın eşiğinde türk cumhuriyetleri' (ankara: 1993). ilgi alanları: uluslararası ilişkiler teorisi; avrupa bütünleşmesi; ekonomik kalkınma modelleri; türk dış politikası ve ingiliz iç ve dış politikası.
  • uluslararası stratejik araştırmalar kurumunun başkanıdır.. doç. ünvanını haizdir.
  • kafası çalışan bir zat-i muhterem olduğu aşikar. röpotajında "dağdaki terör 100 james bond'la biter" diyor. (bkz: http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=223746)

hayır, komando diyorsun işte, özel eğitim almış diyorsun, james bond ne yahu?
    ne zaman doğru düzgün konuşmayı öğreneceğiz bilmiyorum ki.
  • "ararat: sanatsal ermeni propagandasi" isimli bir kitabi senol kantarci ile yazmis ve filmin turkiye'de gosterime girecegi tarihe yetistirmis bir insanmis kendisi. tabi film gosterime giremedi sinemalarda ama olsun. kitabi okumadim ve okumak icin can atiyorum. soyle deniyor kitap ile ilgili:

"ermeni kökenli yönetmen atom egoyan'ın 'soykırım' iddialarını içeren ararat filmine türkiye bir kitapla cevap verecek. ingilizceye çevrilecek kitap, dünyanın önemli kütüphanelerinde de yer alacak."
    http://www.tumgazeteler.com/?a=224498

ben kendimce cok onemli saydigim bir kutuphaneye* baktim, bulamadim. ilk firsatta edinecegim bu durumda. yazik halbuki kitap internetten okudugum kadariyla cok bilimsel(!) gorunuyor. benim dikkatimi bilimselligin yonetmenin 'aslinda suydu buydu, okulda ermenilikle falan hic ilgisi yoktu' seklindeki analizine kolarini acan hali cekti. asam yayinlamis kitabi. pek tabii bilimselligin tarafsizlik ilkesine sadik kalinmistir.
    merakla, canla basla kitaba ulasmak icin cirpiniyorum. ulasacagimdir da sanirsam. o zamana kadar hic bilimsel olmayan bu entari ile kendime not dusmus oluyorum.
  • bugünlerde türkiyenin başına gelenlerin amerikadan bağımsız bir politika izlemesinden kaynaklı olduğunu ve sokaktaki adamın bunu bilmeden heyecana kapıldığını öne sürmüş stratejist. ne yapılması gerektiğine dair tespitleri de ilginç doğrusu. amerikanın irana yaptırımlarına ortak olmak sonrasında kuzey ıraktaki oluşuma türkiyenin abilik etmesi vb. boş düşünceler. ne kadar yazık bazı şeylerin itekaka bugüne gelmesi ve değişmesinin gerekliliği konusunda umuyorumki alışkanlık temelli bir tepkisi vardır. diğer türlü bilinçli olarak bunları ancak bir başka ülkenin ajanı söyler. toplumumuz bizim politikalarımız konusunda belli bir aydınlığa sahiptir eğer gerçek bir strateji üretmek istiyorsa sonuçları toplumumuza anlatılır ve halk tarihte daha önce görüldüğü gibi sabırla bu sınavdan geçer. birilerinin koruma köpeği olarak kalmak isteyenler, kürt sorununa ayrım dışında bir çözüm üretemeyenler, sanki daha önce yaşamamışız gibi ülkeler arasında yalnızlık çekeceğimizden korkanlar lütfen tetris oyununun ötesinde strateji üretmesinler.
  • amerika'nın pkk kartını kolaylıkla harcayacağını düşünebilen bir stratejist. böyle hayal gücü kolay bulunmuyor bu zamanda.

"türkiye “barzani’nin varlığına tehdit değilim, hatta yaşaması için bazı katkılar bekliyorsanız onu da yapmaya hazırım ve kendisini de muhatap alacağım” derse ben ilk 6 ay içinde pkk teröründe çok ciddi şekilde amerika’dan adımların geleceğini düşünüyorum. belki pkk’nın sadece pjak adıyla, yani iran’a yönelik bir örgüt haline dönüşeceğini ve türkiye içerisinde ise sadece amerika’nın etki sağlayamayacağı, barzani’nin etki sağlayamadığı küçük marjinal bir kol olarak devam edebileceğini düşünüyorum."

http://www.ntv.com.tr/news/425248.asp
  • bir yazısında kimsenin duymak istemedigi gerceklerden gayet guzel bir sekilde bahsetmistir. 1 sene once yazmis olmasina ragmen, bugun yazmis olsa pek yadirganmaz.

http://www.usakgundem.com/yazar/376/kuzey-irak’ta-ordumuz-ne-yapabilir.html

ozellikle yazinin sonundaki cumle yeterince vurucu; "bizler önerilerimizi ve tespitlerimizi uzatabiliriz. ancak herkesin duymak istediğini alkışladığı bir ülkede bunlar ne kadar dinlenir bilemiyoruz doğrusu."

bu yaziyi okuduktan sonra kendisine bir e-mail yolladim, kendileri 5 dakika sonra cevap gonderince daha bir ciddiye aldim.

edit : ölü link diriltildi ` : redemtion`