şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sedef anne, silivri/değirmen köyde oturuyor. evinde yaklaşık 30 tane felçli-engelli kedi bakıyor. çoğu zaman gece yarılarına saatini kurup uyanıp onların ilaçlarını veriyor, felçli kedilerin tuvaletlerini kendisi yaptırıyor. kendini tamamen hayvanlara adamış bir gönüllü. hal böyle olunca da çoğu zaman kapısının önüne bırakılmış yavru, engelli hayvanlar eksik olmuyor. bu yüzden evindeki popülasyon sürekli artıyor. engelli hayvanların sürekli hastalanması ve klinik masrafları da cabası. baktığı çoğu hayvan sokakta bir saat bile yaşayamayacak kadar bakıma muhtaçlar. şuan evinde baktığı engelli kedi sayısı kadar bahçesindeki kedi evlerinde de sağlıklı/yavru kediler var. kendi çabalarıyla yaptığı kulubelerde 8 adet köpek var. bütün köydeki hayvanların beslenmesini ve tedavisini tek başına sırtlanmış durumda. sedef anne diyoruz biz ona çünkü bütün sosyal hayatını sıfırlamak pahasına, yetebildiği kadar engelli hayvanlara annelik yapmaya çalışıyor. ama kendisi artık yorgun düşmüş durumda ve mama desteğine ihtiyacı var. destek olmak isteyenler için patifood hesabı:
    https://www.patifood.com/sedef-alabas
    eğer ilgilendiği hayvanları ve paylaşımlarını görmek isterseniz facebook hesabı:
    https://facebook.com/sedef.alabas
    instagram hesabı:
    sedefanne
  • başlığı görünce kimden bahsedildiğini hemen anladım ve yanılmadım.

şahsen tanımasam da yıllardır yaptıklarına şahidim.

duygu sömürüsü, ajitasyon yapmaz. gururludur ve tartışırken bile soğukkanlı seviyeli duruşunu bozmaz. hayvanlar üzerinden çıkar sağlama amacı gütmeyen, olabildiğince kendi yağında kavrulmaya çalışan bir kadın. yalnız başına maddi manevi büyük zorluklar yaşayan, yetmezmiş gibi köy halkınca da köstek olunan, zaman zaman demoralize olsa da yılmayan bir anne.

kedi sahiplendirmeyi bırakıp bu kadar büyük bir yüke girme sebebi de yıllar önce sahiplendirip bir daha asla haber alamadığı bir can. onun için yazdığı yazıyı okurken gözlerim dolmuştu. o kadar pişmandı ki verdiğine, suçlu hissediyordu. sanırım milat bu oldu, sahiplendirmeyip kendi bakmaya başladı. çoğu felçli kedileri var. sakın buna güvenerek "sakat kedi var alır mısın" demesin kimse. elini taşın altına sokmayanlardan o kadar yılmış ki haklı olarak bu yaklaşıma isyanı var.

böyle bir cengaver işte. yapabiliyorsanız minik de olsa destek olun. bilin ki yardımınız gerçekten emin ellere ve hak eden canlara gidecek.
  • kesinlikle es geçilmemesi gereken kampanya.

hala böyle insanların olduğunu görmek hem sevindiriyor hem de üzüyor beni. böyle büyük bir sorumluluğu üstlenmek kolay değil. durumu olanları acilen göreve davet ediyorum.
  • sosyal medyadan tanidigim, kendisinden cok fazla vererek buyuk isler yapan yuce yurekli insan. o kadar azlar ki ve yalnizlar ki bazen umutsuzluga kapilsamda bu insanlara destek olmak ve onlar gibi mucadele etmeye calismak cok onemli. önce evde sonra sokakta sonra para mama yardimi yapayim dur barinaklara gideyim derken diger canlilari hayatinizin bir parcasi yapmak baska bir farkindalik. hep aradiginiz hayatin anlamini bulamasanizda anlamli bir hayatiniz oluyor emin olun. zaten pek cok insan taniyor sedef anneyi ama destek olmak da onemli ve sizin icin cok kucuk miktarlar cok onemli moral ve motivasyon olabilir. sedef anne candir canlarina yardimci olun.
  • elagibiyim gibi attention whorelara gösterilen ilgiye mazhar olamamış olması üzen kampanya.

sokakta yaşama şansı olmayan engelli hayvanlara bakmak için kendi hayatından vazgeçmiş bir insan var. kimseden para falan da talep etmiyor. tek istediği şey mama yardımı. biraz destek. kamon ekşi sözlük.
  • benim de elimden geldiğince destek olacağım kampanya.
  • up.
  • elime fırsat geçtiği anda kuru mama göndereceğim kendisine, madem para kabul etmiyormuş. şu ara yapamıyorum bunu ne yazık ki, o yüzden başlığı takibe aldım ki unutmayayım bu sözümü. bir de tabi up
  • kendisinin sürekli mama desteğine ihtiyacı var. elimizden geldiğince destek olalım. instagram’da da sedefanne kullanıcı adı ile hesabı bulunuyor, ilgilendiği sokak hayvanları için güncel olarak ihtiyaçlarını paylaşıyor. hepsiburada gibi sitelerin ücretsiz kargo için alt limiti düşmüşken yukarıda da belirtildiği gibi ıslak mendil, örtü gibi ihtiyaçlara da destek olabilirsiniz.
  • dünyanın en güçlü kadınlarından birisi sedef anne.
    bunu öyle laf olsun diye söylemiyorum, gerçekten öyle. sosyal yaşantısından, süsünden, yemesinden, içmesinden vazgeçmiş, hayatını hayvanlara adamış bir kadın o. "evladın cinsine düşkünüm ben. illa akarı kokarı olan, kıçı kırık olan cinsine. peşinden ıslak bezle koştuğum, çiş ve kaka kokan cinsinden hayvanlara düşkünüm ben. ama illa basına gelen talihsizliklere rağmen, yasama yiğitlenen, ezber bozan cinsinden çocukları daha bir severim ben." diyen, yaşatmaya çalışan, hayata direnen bir kadın. yaşamını onlarca felçli kediyle paylaştığı gibi onlarca sağlıklı kedi ve köpeğe de annelik yapıyor. tek başına her şeye yetişmesi zor olsa da bir defa şikayet ettiğini duymadım, sevgi başka bir şey; bazen maddi-manevi tükenişin olsa da...

bu ara yine öyle bir tükeniş dönemi sedef annenin. klinikte biri felçli üç kedisi var. şu anda özellikle maddi desteğe çok ihtiyacı var çünkü başlangıç masrafı 3500 tl. kendisi direkt para kabul etmiyor ama yardım etmek isteyenler klinik hesabına yatırabilirler. ilgilenenler için sedef anne