*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sedef)
 • (bkz: psoriasis)
 • kirpi eti iyileştirirmiş, anneannemden duymuştum, çok saçma gelmişti bana. deneyip iyileşeni de gördüm, sanırım 4-5 yıl sonra tekrar etmişti yaraları. şahsen ben itibar etmem böyle inanışlara ama başıma gelse bir denerdim herhalde; neticede zarar gelmeyecek bir şey zira yenebilen bir et zaten.
 • bacak bileğimde çıkan hastalık. stresle açığa çıkan bir hastalık olup kesin bir tedavisi ve ilacı yokmuş.

  "sedef hastalığı nedir?

  pullu, kepekli ve döküntülü bir tür deri hastalığı olan sedef, genel olarak insanlar bu hastalığa yabancı değildir ve toplumda da sıklıkla rastlanılır. birbirini izleyen iki döneme sahiptir. bunlar tahmin edilebileceği gibi hastalığın şiddetlendiği ve şiddetinin azaldığı dönemlerdir.

  genetik özellikler hastalığın ana faktörünü oluşturmaktadır. nedeni tam olarak bilinemeyen hastalığın, nasıl oluştuğuna dair bulgular mevcuttur.

  kalıtım da bunların en önemli sonucudur. ailede sedef hastalığı vakıası varsa, o ailenin diğer bireylerinde de bu hastalığın olma riski söz konusudur. ancak hastalığın oluşumundaki tek şart bu değildir. kalıtımdan geçen özelliklerin de ortaya çıkabilmesi için bazı etkenlere ihtiyaç vardır. örneğin hormonal değişimler sedefin belirmesindeki etkenlerden birisidir. ergenlik, menopoz ve hamilelik sonrasında oluşan hormonal değişimler hastalığın faktörlerinden sayılır. ruhsal sıkıntılar ve rahatsızlıklar da hastalığı etkileme özelliğine sahiptir. bunların yanında kimyasal ya da fiziksel travmalar, derinin çürümesine, zarar görmesine neden olacak değişiklikleri yaratan durumlardandır ve hastalığın da ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. çok nadiren de olsa sıtma için kullanılan bazı ilaçlar da sedef hastalığını ortaya çıkarabilir.

  sedefin belirtileri

  hastalık diğer deri hastalıklarıyla benzer belirtilere sahiptir. ortaya çıkan lekelerin üstü hastalığa ismini veren, sedefi renkte pullu ve kabuklu, altı kırmızı olmaktadır. kaşıntı yaptığı bildiriliyor olsa da bunun ötesinde acı ya da ağrı oluşturmaz. küçük yaraların kanaması ancak derinin sert bir şekilde kaşınmasıyla gerçekleşir. belirtiler bunlarla sınırlıdır ve çoğu deri hastalığı ile karıştığından doktor tespiti gerekmektedir. hastalık beraberinde eklem iltihabını da getirir ve bu durum tırnaklar kopmalara sebebiyet verebilir.

  sedef hastalığı tedavisi

  hastalık diğer hastalıklardan farklı bir özen ister. en basitinden sedefin ortaya çıkmasına olanak sağlayacak bir işte çalışılıyorsa hastalık, bu işin değiştirilmesi ya da başka bir konumda çalışılmasını talep eder. ruhsal sıkıntıların da hastalığı ortaya çıkardığını söylemiştik, bundan dolayı, bu rahatsızlıkların da üstüne gidilmeli ve uygun tedaviyle ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. aslında sedef hastalığı tedavisi özen gerektiren bir konu ve maalesef sömürüye çok açık. bir sürü kişi veya şirket bu hastalığı tedavi ettiğini ileri sürerek olur olmaz şeyleri insanlara satmaya çalışıyorlar. sedefe iyi gelen salisilik asit, ardıç katranı, kükürt, e vitamini, çinko oksit, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı gibi maddeler kullanabilirsiniz. ama sabun ve krem gibi hazır ürünlerden uzak durun."

  kaynak: http://sedefhastaligi.org/…5/09/27/sedef-hastaligi/
 • 18 yasında yakalandım bu lanet seye.psikolojim normal degil tabi.ruhsal olarak yaslandim epey.nereye giderseniz gidin ne yaparsaniz yapin pesinizi bırakmıyor kaçıs yok mu?
 • yaklaşık 10 senedir taşıdığım hastalık. bendeki düşük yoğunlukta seyretti. bacaklarımda kaval kemiği bölgesinde, dirseklerimde ve az biraz da kulaklarımın arkasında var. yoğun stres donemlerinde ve kışları patlar. yazın deniz ve güneş iyi gelir.

  ilaç tedavisinin dışında bende işe yarayan yontem ise şu: yaz ve kış lezyonların olduğu bolgeleri nemli tutmak. hatta yves roche'den aldığım yulaflı bir nemledirici var. onu sabah nemli tutmk adına kullanıyorum ve mucize şekilde iyi geldi. psorcutan ve muadili ilaçlar bile bu kadar işe yaramamıştı.
 • annem'den bana geçen hastalık, alkol tüketiminde arttığını gözlemledim.betnovate kremiyle hızla geçiyor, gerçi ben de çok ileri seviyede oluşmadı.
 • hemen herkes gibi adını duyduğum ancak bundan müzdarip birini yakın zamana kadar hiç görmemiş olduğum hastalıktı. gerçi hala da tam gördüm denemez zira bu hastalığı yaşamış olduğunu söyleyen kişinin dirsekleri gözüme biraz kuru göründüğü için basit bir cilt problemi yaşadığını sandım. ancak abinin anlattığına göre yıllardır rahat olsa da bu hastalık yüzünden ömrünün uzun bir kısmını vücudundaki derinin neredeyse tamamını dökerek geçirmiş. yaşadığı utanç ve huzursuzluk da ülke ülke gezip bu hastalığa çözüm bulabileceği söylenen şifacılara başvurmasına sebep olmuş ancak hiçbiri çare olamamış. ta ki kendisini kampa alan bir hanımefendiyle tanışana dek. kamp dediğime bakmayın, şifa kampı değil, gönül ilişkisi işte. bu ablanın hazırladığı iksir (!) abiye 1 ay sonunda başka bir hayat sunmuş. tarifi ve kullanımı şöyle:

  1 kg. bal
  200 gr. çörek otu
  200 gr. deve dikeni

  bunları mikserde filan iyice çekiyorsunuz ve sabah 1 kaşık - akşam 1 kaşık olmak üzere tüketiyorsunuz.

  herkeste aynı etkiyi yaratır mı, abinin bol seksle rahatlamalı 1 ayının etkisi var mıdır, önceki tedaviler de geç cevap vermiş olabilir mi bilemem. ama sedef hastası tanıdığınız varsa bunu mutlaka yaptırın diye tavsiye ediyordu. ben de içinde zararlı olabileceğini düşündüğüm bir madde olmadığından buraya yazayım dedim, belki biri dener, iyi gelir, sağlığına kavuşur.
 • insan derisi zamanla yenilenir. epidermis tabakasının ana hücresi olan keratinositler sürekli üretiliyor ve eskimiş olanlar da dökülüyor. ama bütün bunlar belirli bir süre zarfında gerçekleştiği için gözle görülmesi pek olası değil. sedef hastalığında ise bu işleyiş çok hızlanır. bu yüzden vücutta kepeklenme tarzı bulgular ortaya çıkar. tanıda ise normal döngülerinde çekirdeklerini kaybeden keratinositler, aşırı derecede üretildikleri için farklılaşmalarını henüz tamamlamamışken dökülmeye başlıyorlar. yani henüz çekirdeklerini kaybetmemişken dökülüyorlar. döküntülerden alınan örneklerin mikroskop altındaki incelenmesinde, çekirdekli keratinositlerin görülmesi tanı koydurur.

  hastalığın oluş mekanizması aydınlatılmış olunmasına rağmen, nedeni ve kesin tedavisi henüz bilinmiyor. en önemli tetikleyici olarak stres suçlanıyor. hastalarda aralıklı olarak ortaya çıkan şikayetlere yönelik semptomatik tedaviler uygulanıyor. en etkili olanı ise stresi en aza indirgemektir.