şükela:  tümü | bugün
  • sedasyon ve analjezinin birlikte yapıldığı işlemler için kullanılan terim.
  • 2,5 mg dormicum + 50 mcg fentanyl intravenöz verilerek yapılabilir, uygulamadan hemen sonra solunumu bir müddet takip etmekte fayda var tabii ki.
  • sedasyon yani uyku hali ve analjezi yani ağrının ortadan kaldırılmasını içeren anestezi şeklidir. sedoanaljezi asla kucumsenecek bir işlem değildir. genel anestezi neyse sedoanaljezi de odur. kolonoskopi, endoskopi, ercp ve minimal cerrahi girişimlerde sıklıkla tercih edilmektedir. hasta konforu için ve çalışan ekibin rahatlığı açısından önemli bir yere sahiptir.

    kullanılan ilaclar midazolam, propofol, fentanyl, ketamin ve petidin gibi iki ucu keskin ilaçlardır. hastayı uyku ve uyaniklik arasinda tutmak, ağrı duyusunu ortadan kaldırmak çoğu zaman çok sıkı takip gerektirir. çünkü kullanılan ilaçlar solunum sisteminin devreden çikmasina neden olabilir ki korkulan senaryo budur. bu durumda acilen hastaya müdahele edilmeli ve gerekirse hastayi entube etmekten kaçınılmamalıdır.

    edit: imlâ
  • bugün uygulanmış bana. ben de sanıyorum lokal anestezi oldum. üstteki yazarlardan birinden öğrendim, o ha... kaç tane ilaç vermişler haberim yoktu. hiçbir şey hissetmedim. en son burnuma takılan buhar mıydı neydi onunla birlikte ayet'el kürsi okuyordum.

hesabın var mı? giriş yap