şükela:  tümü | bugün
 • torrent ile ciddi anlamda ilgilenenler bilir ki bazı siteler* sadece davetiye ile üye almaktadır. bir kısmının on binlerce üyesi olmasına rağmen, bazıları da daha kapalı komünitelerdir. bu tarz sitelerde upload yapmak, download yapmaya göre daha zordur ve site sizden belli bir ratio* tutturmanızı ister. özellikle türkiye gibi ülkelerde upload hızı download hızının yanından bile geçemediği için başka bir kullacıya dosya göndermek, karşıdan dosya almak kadar hızlı değildir. zaten bu gibi kapalı topluluklarda dosyaları leech eden fazla kişi bulunmadığı gibi, dosyayı çeken ecnebilerin de hayvani hızda internet bağlantıları vardır ve upload yapmak isteyen birçok yurdum insanı tabiri caizse bunların altında ezilir.

  seedbox, bir ya da daha fazla kişinin * kendi torrent ihtiyaçları için kullandığı dedicated server ve virtual private serverlara verilen isimdir. bu sunucular sayesinde torrent sitelerinden 10mbit ve 100mbit gibi bağlantılarda veri transferi yapmak mümkündür. genelde linux ve microsoft işletim sistemleri kullanılır ve remote desktop protocol sayesinde sunucuya erişim sağlanır. indirilen dosyalar ftp yardımıyla başka bir bilgisayara da aktarılabilir, rapidshare vesilesiyle http ortamına da konulabilir. bu tamamen server'ın sahibinin keyfine kalmış bir iştir. dilerse sadece torrentten indirdiği dosyaları seed edeceği* bir araç olarak da kullanabilir. zaten bu sunuculara seedbox denmesinin de bir numaralı sebebi budur. uzun lafın kısası, torrent kullanıcısı belli başlı sitelerdeki upload/download oranını yükseltmek ve ileri bir zamanda ratio derdi olmadan kendi bilgisayarına yükleme yapabilmek için sunucudan faydalanır.
 • dropbox hesabınızı dönüştürebileceğiniz sistem.

  toplanın, anlatıyorum: (müsait bi ara çeviricem türkçeye de, ben kullanmaya başladım bile)

  use dropbox as a free webseed for your torrents

  dropbox can be an easy way to send people files. however, it is not meant to be posted on a public site and downloaded hundreds of times in a single day. that's a fast way to get your account flagged for excessive bandwidth use. instead, combine dropbox's easy-to-use interface with torrents in a hybrid system that makes the best use of both: use dropbox as a webseed for your torrents.

  so, what exactly are we doing?

  we are going to upload the file we want to distribute in the "public" dropbox folder, then use that file's url as the webseed for a new torrent. then shut off our computer knowing that our file is well looked-after and you will not receive a stern email from dropbox.

  how to get started

  first, you need to get dropbox.
  you need to be minimally familiar with torrents (we'll be using utorrent).
  that's it.

  how to get it done

  take the file you want to share and put it in the "public" folder of dropbox. you may want to create a system of folder organization if you plan on making many different files available, just to help maintain your sanity. you will see the dropbox icon in your system tray have a little blue cycle icon indicating that a sync is in progress.
  when the dropbox icon becomes a green check-mark again, your webseed is ready. you can right click your file and select dropbox -> copy public link to get the url.
  open up utorrent and create a new torrent. select your file. add any public tracker (for instance: http://tracker.openbittorrent.com/announce). paste the webseed url from step 2 into the web seed box. do not check private torrent. click create and save as... and wait as utorrent makes your .torrent file.
  done! give your .torrent file to a friend or post it to a website for millions to see and you can safely shut down your computer to go to work (or whatever), it doesn't matter. dropbox will seed your file for you, as long as there are no other seeds available. as soon as there are however, those seeders will prevent your dropbox from being overwhelmed.
 • torrent yayımcılarının çok sayıda kişiye, çok yüksek hızda upload yapabilmek için yurtdışından kiraladıkları server'a verilen isim...

  (bkz: dedicated server)
 • basitçe anlatmak gerekirse, sizin yerinize veri alışverişinde bulunan kiralık server. bilgisayar. internet kafe. jelibon. adını ne koyarsanız.
  dedicated server, virtual private server gibi çeşitleri bulunur ki ilk baktığında kişide "bu ne ki? aynı değil mi sanki?" duygusunu uyandırır. halbuki isimleri ne kadar farklıysa, kendileri de o kadar farklıdır.
  haftalık -bu deneme oluyor tabi-, aylık, yıllık ödeme planlarıyla kiralanır ve karşılığında size belli bir miktar alan ve belli bir hız taahhüt edilir -atıyorum 1 tb alan ve 100 mb bağlantı hızı. siz de bunu bilimum torrent sitelerinde o freeleech benim, bu ratio senin fink atmak için kullanırsınız.
  peki diyeceksiniz ki neden kullanayım? sen de haklısın canım kardeşim. ttnet'in verdiği dehşetengiz über yükleme hızı -84 kbps- varken kim siker 100 mb bağlantıyı?
  şaka bir yana, ipt, td gibi sitelerde seedbox'a hiç gerek yoktur. indir indir bekle, bonus puanları harca. seedbox daha çok üst seviye denilen what.cd, passthepopcorn gibi sitelerde -özellikle what.cd- kolayca ratio kazanmak için gereklidir. bir de torrent kullanmanın yasak olduğu yerlerde.
  kullanımına gelirsek eğer, siz parayı ödüyorsunuz adamlar da size bir adres ve kullanıcı adı ile şifre veriyorlar. o adreste o ad-şifre kombinasyonunu girerek web tabanlı bir torrent programına erişiyorsunuz. gerisi normal torrent programı kullanmak gibi. tek fark dosyalar sizin bilgisayarınıza -ya da harici diskinize- değil de, karşı tarafta bir yere iniyor. siz de onu ftp aracılığıyla kendi bilgisayarınıza çekiyorsunuz.
  dikkat edilecek husus ise hangi seedbox sağlayıcısını kullandığınız. örneğin, pulsedmedia (ucuz ve güvenilir) seedboxları mimlidir, what.cd gibi sitelerde banlanma sebebidir -olabiliyor böyle şeyler. dolayısıyla bir tane seçmeden siteye bir bakın, genelde sitelerin anlaşmalı bir sağlayıcısı oluyor, onu kullanın -hem indirim de alırsınız en az %15- eğer sitede bir bilgi yoksa bir yöneticiye mesaj atıp "qanqa banlı sidbaks varmı sizde yhaa??" diye sorun, o sizi bilgilendirecektir. seedbox aldıktan sonra, seedbox'ınızın ip adresini de yöneticilere bildirmeyi unutmayın ki -hiç olmadı profilinizde info kısmına not düşün "1x2.5x.12x.x5 seedbox ip" gibi- sizi trader sanıp siteden banlamasınlar -evet, böyle şeyler de olabiliyor. çoğu sitede zaten profil kısmında "seedbox" gibi bir kutu da oluyor, o kısmı doldursanız da yeterli olacaktır.
 • bu is icin en iyi yontem online.net (kimsufi de olabilir ama kimsufinin ucuzluk urunlerinde bayagi sikinti yasadim tavsiye etmiyorum.) den yeni atom islemcili dedicated server kiralayip ustune kendi seedbox ini kurmakdir. 1tb lik disk, 8gb ramli son derece basarili bir server 10-15 euro arasi kiralanabiliyor. hat hizi da 250mbit ustu. hatta bazen, hatta cogu zaman (private trackerlar icin konusuyorum) seeder yada peer ile ayni network icinde oldugun icin astronomik hizlara cikabiliyorsun.(sn de 80-90 mbyte)
  hatta bu tip serverlara plex kurup online streamin yapan insanlar bile var. artik kendi mi izliyor baskasina parayla mi izletiyor bilemiyorum.
  netice olarak belki turkiye'de public trackerlardan download yapmak uzucu sonuclara yol acmiyor ama uzuleceginiz yerlerde en guvenilir download yontemi seedboxa atip ordan secure ftp ile bilgisayarina indirmek.
 • ecnebilerin hızın ve ratio'nun yanında privacy'lerini de korumak maksadıyla kullandıkları çözümmüş bu. bilindiği üzere yurtdışında copyright'a haiz medyanın paylaşımı durumunda isp'ler kullanıcılarına ihtarlar gönderip, ihtarlara uyulmaması durumunda da kullanıcıya cezai yaptırımlarla gelebiliyorlar.
 • webserver uzerinden torrentleri seed etmek icin kullanilan sistem. cok yuksek hizlarla upload yaptigi icin genellikle seed etmesi zor olan trackerlarda kullanilir. (bkz: feedthenet) (bkz: scenetorrents)
 • "fake ratio arttırmak varken, niye para harcayayım seedbox'a ehi ehi" diyen salakların hala ortalarda dolaştığını, daha önceki olaylardan ders almadıklarını da görmüş olduk;

  (bkz: #14503466)

  (bkz: #15105774)

  bi siz zekisiniz, yurdum insanı.
 • vmware cloud service tarafından sağlanan üç aylık ücretsiz vps servisi aracılığı ile 3 ay boyunca bedavaya getirilebilen hadise.

  tabii ki tam anlamıyla bir seedbox olmuyor ama yine de oldukça kullanışlı. bir defa seedleri ayarlayıp hiç dokunmadan bile 3 ayda sağlam upload kasılabilir private trackerlarda. adım adım anlatıyorum:

  1. https://vcloudservice.vmware.com/ adresinden ücretsiz evaluation için kayıt oluyorsunuz. ücretsiz e-mail adreslerini kabul etmiyor (gmail, hotmail falan) o yüzden kurumsal veya .edu adresinizi kullanabilirsiniz. ayrıca mobil doğrulama istiyor o yüzden cep numaranızı da doğru yazın. hesabın açılması bir saati geçebiliyor hatta bir gece bekleyenler var.

  2. hesap açıldıktan sonra giriş yapıp bir adet windows server 2008 işletim sistemli server oluşturun. oluştururken özel ip verip portları açmayı unutmayın.

  3. bilgisayarınızda bulunan remote desktop ile server'a bağlanın. pc adresi sunucunuzun ip adresi olacak. kullanıcı adı administrator, şifre de vmware kontrol panelinde yazıyor.

  4. ilk önce chrome kurun. ie bir sürü güvenlik uyarısı verecek. gerekli ayrıcalıkları tek tek eklemeniz gerekiyor bu aşamada. sonra hepsini kaldırırsınız tanıdığınız ayrıcalıkların.

  5. chrome kurduktan sonrası basit. chrome ile utorrent indirip kurun. ayarlarından webui'ı aktif hale getirin. port olarak otomatik olarak açılanlardan 5480 iş görüyor.

  6. basit işler için utorrent webui, biraz daha karmaşık işler için ise remote desktop kullanarak seedbox'ınızı yönetebilirsiniz. indirdiğiniz torrentleri pc'ye atmak için ftp server kurmanızı tavsiye ediyorum. (just google it)

  uyarı: vmware cloud service şu anda deneme aşamasında olduğu için kontrol paneli stabil değil. o yüzden server oluşturmak, açmak kapamak falan işkence haline gelebilir. sık sık serverlar kayboluyor veya hata veriyor oluştururken. ben 5. denemede oluşturabildim sunucuyu. fakat bir defa oluşturup sunucuyu çalıştırdıktan sonra panele bir daha işiniz düşmüyor.

  bu işlemleri yapmak için biraz vpn işlerine ve utorrent'e falan hakim olmak gerekmekle beraber, çok da uzmanlık gerektirmiyor. takıldığınız noktada yeşillendirin yardımcı olurum.
 • 10 günlük 5 gb hdd kapasiteli bedava box almak isteyen fakir suserlara iyiliğim dokunsun.

  aşağıdaki siteden üye olun tavsiyem gecici mail kullanın bitince yeni alirsiniz http://www.tempail.com/gecici-mail

  https://new.sdedi.com/index.php

  sonra aşağı inin commander linkine basın ve üyeliğinizle giriş yapın.kulalnıcı sözleşme zımbırtısı çıkıcak onu kabul ediin ve continue diyin.

  sonra mailinize bakın onay maili gelicek ona basin ve client bittorent diyin artık 10 günlük 5 gb hdd'li nurtopu gibi boxunuz oldu.her 10 günde bir yeni maille deneyin.