şükela:  tümü | bugün soru sor
  • shazam'ın müzik için yaptığını doğa için yapan fotoğraf tanımlama uygulaması. daha önce inaturalist.org üzerinde doğaseverler tarafından oluşturulan platform ios'ta uygulama haline getirilmiş. uygulama doğada adını bilmediğimiz ya da hatırlayamadığımız canlıların fotoğrafını çekip yüklediğimizde aynı shazamda olduğu gibi sistemde toplanan bilgilerden veri çekip merak ettiğimiz canlı hakkında bilgi veriyor. nerede bulunduğuna harita üzerinden erişebilmeye kadar. bilgiler kullanıcılar tarafından oluşturuluyor ama bilgilerin doğruluğunun kontrol edildiği söyleniyor. bunun yanında vikipedi'den de bilgi çekiyormuş. kayıtlı kullanıcılar, yükledikleri fotoğrafların bilgisi teyit edildikten sonra kendi koleksiyonlarını oluşturabiliyorlar. kullanıcı profillerinden yükledikleri fotoğraflar ve katkı sağladıkları türler görülebiliyor. gözlemlenen her yeni bitki-canlı türünde rozet kazanmak ve eksik rozetleri tamamlamaya çalışmak gibi etkinliklerle uygulama teşvik edici hale getirilmeye çalışılmış.
    uygulama aynı zamanda küresel biyoçeşitlilik danışma tesisi ile de entegre çalışıyormuş. yüklediğimiz her resim tesise otomatik olarak gönderiliyor. aynı zamanda konum özelliklerimiz de yine aynı şekilde tesise iletiliyor. tesis, farklı olan ve korumaya alınması gereken her canlı ile alakalı olarak kısa süre içerisinde çalışma başlatıyor. biyolojik çeşitliliği korumak adına faydalı bir uygulama. eğer şu an olduğu gibi sürekli gelişmeye ve içerik olarak büyümeye devam ederse düşününce piknikte kampta şu yılan zehirli mi şu mantar yenir mi derdimiz de kalmaz*. her ne kadar asıl amaç doğaya katkı sağlamak olsa da. umarım daha çok gelişir de faydalanabiliriz.
    ios uygulaması için

    androidler ios kadar başarılı olmayan inaturalist'le idare edecekmiş bir süre. android için çalışmaları devam ediyormuş.
    android uygulaması için