şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ola ki ahirette gunahlarımız ağır basar, bu durumda yakınlarımızın bizim için bağış dilemesi, yalvarması şefaat olur; en kıymetli şefaat ise, muhammed'in şefaati imiş.
 • birinin affedilmesi ya da dileğinin yerine getirilmesi için yapılan aracılık. özellikle de tanrı ile kul arasında yapılan aracılık.
 • bunun turkcesi cennete gonderilen cv ye eklenen referanslardir. haliyle en yuksek mevkii muhammedin mevkii dir. isanin referansi ne demeye gelir merak konusudur.
 • hz. muhammed'in * kebair işleyenlere yani içki içen, zina eden vb. insanlara ahirette veli olma durumu.

  evet, peygamber * "benim şefaatim kebair işleyenleredir" buyurmuştur *. hatta bu rivayeti yapan zat bir de şöyle bir şerh düşmüş: "zaten büyük günah işlemeyenlerin şefaate ihtiyacı yok ki..."

  peki, hz. peygamber * bu şefaatinden herhangi bir şart öne sürmüş mü? kaynaklara göre hayır. buna rağmen bir kısım insanlar hemen "ama..."deyip şartlar öne sürmeye başlayacaklardır...
 • rüyasında hz. muammed'i gören evliya çelebi'nin dili sürçerek seyahat şeklinde telaffuz ettiği; tüm hayatını değiştiren kelime.
  (bkz: seyahat ya resulallah)
 • islam terminolojisinde torpil, kıyak.
 • türk dil kurumu sözlüğüne göre birinin suçunun bağışlanması veya dileğinin yerine getirilmesi için o kimseyle tanrı arasında peygamberin aracılık etmesine verilen ad. yani bir anlamda tüm insanların hesabe çekileceği mahşer günü günahkar müslümanların affedilip cennete gitmeleri için hz. muhammed'in allah'tan talepte bulunması.
 • hristiyanlara göre islam'da şu şekilde yer verilen inanç: http://www.youtube.com/watch?v=bivae4xifmq
  diyor ki: sahih-i buhari'de insanlar şefaat için önce hz. adem'e sonra, diğer peygamberlere gitmiş. bunlar günahkar olduklarını ve şefaat yapamayacaklarını söylemişler. sonra insanlar hz. isa'ya gitmişler hz. isa da şefaat edemeyince, hz. muhammed'e gitmişler. sonunda hz. muhammed şefaat etmiş. bu vaiz diyor ki: "peki, hz. isa'nın günahı neydi", "buhari'ye göre isa'nın günahı yoktu". (tsm'nin notu: farklı rivayetlerde günahı varmış: "beni, allah'tan ayrı bir ilah edindiler" diyormuş) muhammed'in şefaatin kabul olmaz, öyleyse babanın bizim için seçtiği şefaatçi dışında şefaatçi seçilmemeli. bu da hz. isa'dır. zaten kuran da demiyor mu allah'tan başka şefaatçi yoktur diye ("sizin ondan (allah'tan) başka ne bir şefaatçiniz, ne de bir veliniz vardır. hâlâ düşünmüyor musunuz?" (secde, 32/4) tsm'ye göre bu ayete referans veriyor konuşmacı.) işte o şefaatçi isa mesih'tir, o hem insan o hem tanrı olduğu için şefaat yapabilecek tek kişidir. özetle, tanrısal özü olmayanlar şefaatçi olamaz, muhammed de isa gibi tanrısal özelliğe sahip olamadığı için şefaatçi değildir.
  konuyla ilgisiz: 49:45'te çok ilginç bir cümle kuruyor vaiz: muhammed incil'den bahsediyor kuran'da ama hiç incil'i okumamış olabilir.