şükela:  tümü | bugün
 • 1948 yilinda sardinya adasinin ana kanalizasyon duvarinda bulunmustur. kanalizasyon deniz cikisinin adaya cok yakin oldugu ve denizi kirlettigini savunan bir cevre grubu olay yerinden su ornegi almis ve suyun bakterisel olarak temiz oldugunu gorunce dumura ugramislardir. olaylar gelisir ve bilimadamlari kanalizasyon duvarindaki mantardan sefalosporinleri izole ederler.
 • 5. kuşağının çıktığını an itibariyle duyduğum ve sülalenizi skiyim demek istediğim tusa yeni açılımlar getirecek antibiyotik grubu.
 • 3. kuşak grubunun, aile hekimleri hariç, tüm pratisyenlerin yazma hakkı mart 2011 tarihi itibari ile elinden alınmış antibiyotik grubudur. sağlık bakanlığının yaptığı sayılı doğru işlerden biri olarak görmekteyim ancak bu durum sadece acil hekimleri ve tsm hekimleri için geçerlidir, aile hekimleri hala çatır çatır yazabilmektedir.bu sağlık bakanlığının halka aile hekimliğini iyi göstemek için kullandığı yollardan biridir kanımca. ancak çok uzun zamana kalmamakla birlikte ilaç şirketleri büyük ihtimalle sağlık bakanının ayağını kaydıracaklardır.

  dip not: aynı sıradan bir tonsilit'e 3. kuşak 50 liralık sefalosporini dayıyan pratisyenlere burdan selam ederim.
 • ilk kez 1945 yılında sardunya da kanalizasyonun denize açıldığı yerde deniz suyundan izole edilen cephalosporium acremonium adlı mantardan 3 ayrı antibiyotik elde edilmiştir.bunlar sefalosporin n,p ve c olarak adlandırılmıştır.günümüzde çok sayıda sefalosporin bilinmektedir ve bunların çoğu sefalosporin c nin türevleridir.
  temel yapıları penisiline benzer.yani bu antibiyotik grubunda da,antibakteriyel aktivitede rol oynayan bir beta-laktam halkası bulunur.anak penisilindeki tiazolidin halkasının yerinde dihitrotiazin halkası vardır.bu temel yapıya sefem çekirdeği adı verilir.bu çekirdeğe 3. ve 7. pozisyonda birçok farklı yapının ilavesi ile antibakteriyel aktivitesi ve farmakokinetik özellikleri farklı sefalosporinler elde edilmiştir.örneğin,beta-laktam halkasına 7.pozisyonda bir metoksi grubunun ilavesi ile sefamisinler olarak adlandırılan yeni bir grup elde edilir.sefamisinler birçok beta-laktamaza yüksek dercede dirençlidir.
  sefalosporinler genel özelliklerine ve antibakteriyel spektrumlarına göre 4 kuşağa ayrılırlar.
 • tum jenerasyonlari halen kullanimda olmakla beraber, doktorunuz size ikinci jenerasyon sefalosporin yazmakla yetiniyorsa bir bildigi vardir. zira dorduncu jenerasyon sefalosporinler gunumuzde de tibbin ciddi bakteriyel enfeksiyonlara karsi son careleri arasinda gorulmektedirler.
 • etki mekanizmaları penisilinlere benzer, bakterilerin hücre duvarı yapımını bozarak bunlar da bakterisit etki gösterirler.
 • 5. kuşak temsicileri şimdilik;
  seftarolin
  seftobiprol
  olan antibiyotik grubu.
 • cephalosporium cinsi fungus*'lardan üretilen, penisilinlere benzer ancan beta laktamazlara dayanıklı antibiyotiktir.
  4 kuşaktan oluşurlar. 5. bir kuşağın hazırlanmakta olduğu bildirilmiştir.
 • penisilinlerdeki tiyazolidin yerine beta laktam halkasiyla genelde 1,3-tiyazin halkasinin birle$mesiyle olu$urlar.burda da kukurt yerine oksijen bulunabilir arada..
 • (bkz: keflex)
  (bkz: cephalexin)