şükela:  tümü | bugün
 • doğrudan genelkurmay başkanlığına bağlı kuruluş.

  türkiye'de 1952'de seferberlik tetkik kurulu kurulduktan ve bazı subayların abd'ye eğitime gönderilmesinden kısa bir süre sonra 6 eylül 1955'de bilinen ilk kontrgerilla eylemi gerçekleşir.
  selanik'te atatürk'ün evinin bombalandığı yalan haberi üzerine başlatılan 6-7 eylül olaylarında 5583 ev ve dükkân yağmalanmıştı. olaylar 52 ayrı yerde aynı anda başlamıştı ve sonraları orgeneral sabri yirmibeşoğlu, 6-7 eylül olayları için "özel harp dairesi'nin işiydi ve muhteşem bir örgütlenmeydi" demekteydi.
  akşam gazetesi yazarlarından ilhami soysal ı,60 lı yıllarda kaçırıp döven bir albay -ismi raci idi-iki astsubayın bu kuruluştan olduğu anlaşılmıştı.
  yine türkiye'den kültür sarayı'nın yakılması, marmara gemisi'nin batırılması, maraş katliamı, çorum olayları, 1 mayıs 1977 katliamı gibi olaylar kontrgerilla eylemleri olarak ilk elden sayılabileceklerdir. çorum olayları öncesinde abd'nin ankara büyükelçiliği'nde ikinci katip olarak görev yapan robert aleksander peck'in çorum'a gelerek incelemeler yaptığı bilinmektedir. 1 mayıs 1977 katliamında otelden ateş açanlar içinde abd'lilerin bulunduğu da açığa çıkmıştır.
  konunun uzmanı talat turhandır.
 • kurmay albay daniş karabelen, abd'de eğitim görmüş bir kurmay albaydı. (1948)
  abd'den dönüşte, özel savaş için komando okullarının açılmasına öncülük etti.
  egridir dag komando okulunu kurdu.
  karabelen, daha sonra koreye savaşmaya gitti, savaştı geri döndü.
  dönüşünde (1953) seferberlik tetkik kurulu'nu oluşturması görevi verildi. karabelen, tuğgenerallige terfi etmişti.
  seferberlik tetkik kurulu, başbakan adnan menderes'in direktifiyle 1 agustos 1958'de kıbrıs'ta tmt (türk mukavemet teşkilatı) isimli gizli, yasa dışı ve silahlı bir örgüt kurdu.
  kurulun ismi, 1967 yılında, o zamanki komutanı tuggeneral cihat akyol tarafından "özel harp dairesi" ne dönüştürüldü.
  seferberlik tetkik kurulu'nun başucu eserleri, david galula'nın "ayaklanmaları bastırma hareketleri", "gayri nizami kuvvetlere karşı harekat" isimli abd ordusundan çeviri yayınlardır.
  kurulun görevi kontrgerilla örgütlenmeleri-operasyonları tanzim ve icraatı ile "gizli harekatlar"dır.
  özel harp dairesi hayattadır ve emekli olması beklenmemektedir.
  kaynaklar:
  1-"beş kıtada bir türk paşası: daniş karabelen" cemal kutay 1993
  2- "aslında hiç kimse uyumuyordu" albay(e) ismail tansu 2002
  3- "kontrgerilla" tümgeneral (e) cihat akyol 1999
  4- "gayri nizami harp" harp akademileri yayını 1968
  5- "gayri nizami harp harekatı" harp akademileri yayını 1971
 • sonradan özel harp dairesi adini alan ve gladio olarak bilinen seferberlik tetkik kurumu'nun kurucusu ve ilk başkani (o vakitler albay olan) tuggeneral daniş karabelen, ittihat ve terakki'nin teskilati mahsusa'dan cumhuriyete devrettiği en az taninan figürlerden biridir. üzerinde pek durulmaz ama türkiye'nin 1951'de nato'ya kabulünden epeyce bir süre önce, 1948 yilinda abd'ye "özel harp" kurumlari ve stay behind olarak taninan strateji eğitimi için amerikaya gönderdiği 16 subay, seferberlik tetkik kurulu'nun da resmi çekirdeğini oluştururlar. bu subaylar arasinda daniş karabelen, turgut sunalp, ahmet yıldız, alparslan türkeş, suphi karaman, fikrt ateşdagli gibi isimler vardi. işin sivil kismi gizli cephanelikler, milisler vs ise bugünkü ergenekon işlerine kadar uzanan daha karmaşik hikayeler içeriyor malumunuz. justinianus'un söylediklerine savci doğan öz'ünde bu kurumu araştirirken öldürüldüğünü, ilhami sosyal'i döven albayin da raci tekin olduğunu eklemek isterim. ki kendisi bugünlerde ergenekon davasindan tutuklu olan muzaffer tekin'in babasidir ve bu işlerde babadan oğula geçen kimbilir neler vardir lakin süren davalar da vardir heyhat . raci tekin sonradan kibris tmt işleriyle de yeniden gündeme geldi yanilmiyorsam..

  neyse, seferberlik t.k.'nun resmi kuruluş tarihi o zamanki milli güvenlik kurulu karariyla 27 eylül 1952. seferberlik tetkik kurulu'nun ilk icraati kore'ye asker gönderilmesi işlerinin organizasyonudur.. ilk merkez ise ankara kizilay'da bir köşk. sonradan özelharp dairesi adini alarak amerikan sivil ve askeri yardimlarini organize eden jusmattt'in binasina taşınmışlığı vardir pek bilinmez. ha bu arada bir diğer seferberlik tetkik kurulu hala mevcuttur ve ordunun yapi onarim işleriyle ilgilenmektedir vs. kafaniz karişmasin..
  ha jusmatt da neymiş derseniz, amerikan askeri yardimlar örgütüdür der ve özelharp dairesinin ihtiyaçlari 1974'de amerikan yardimlari kesilene kadar jusmatt tarafindan karsilanmiştir diye eklerim.. ecevitten bu kurum için para istenmesi nedeniyle ortaya çıktığı vs. de bilinenhikaye. amerikan askeri yardimlarinin aktif olduğu her ülkede olduğu gibi jusmatt türkiye'de de odc-office of defense cooperation adiyla hala aktiftir, türkiye'de silah sanayisiyle ve irak operasyonunun lojistik taraflariyla yakindan ilgilidir...
  (bkz: daniş karabelen)
  (bkz: st 31 15)
 • tarihinde ilk defa polis tarafından aranmış, türkiyenin önemli kurumlarından biri.

  http://www.sabah.com.tr/…kik_kuruluna_arinc_baskini
 • her aksam savci agirliyorlar burda. sanirim sira gecesi filan yapiliyor.
 • sözlükçülerimiz tarafından savcılar tarafından aranması üzüntü ile karşılamıştır. (bkz: 21 aralık 2009 bülent arınç'a suikast girişimi)
 • "bütün çalışmalar içerisinde askeri ve sivil güvenlik güçleri vardır. kontrgerilla genelkurmay harp dairesi’ne bağlıdır. kontrgerilla il ve ilçelerde seferberlik işlerini yürüten kurum olarak askerlik şubelerince yönetilmektedir. bu konuda en çok aşamalı eğitimden geçen astsubaylar kullanılmaktadır. sivil güvenlik güçleri içerisinde de mit elemanları ve i.şube görevlileri kullanılmaktadır. her iki kesimde de gerillaya karşı eğitim (o inanç vardır ki goşist-sol hareketleri de bunlar yönlendirmekte sonra da bunlara karşı savaşım vererek tabanı kazanmakta ve demokrasiye karşı olan eğilimleri geliştirip örgütlemektedirler)
  ...bütün bu çalışmalar siyasal planda mhp ve onun kadrolarınca yönetilmektedir.
  ...gerçekten de yerel seçimlerde motorize güçlerce hareketli bir grup oluşturma ve kırsal kesimde yerel yönetimlerde kazanılan mevzilerle şimdiden iktidar olmanın gerekleri, iklimi ve ortamı yaratılmaktadır.
  ...bu genel çerçevede cinayetleri şiddet ve anarşik eylem nitelendirmelerini daha iyi anlamak olasıdır. konuya bu kapsamda yaklaşılmadıkça, öncelikle can ve mal güvenliğini sağlamak, şiddet ve anarşi eylemlerini kaynağında kurutmak olanak dışı olduğu gibi demokrasiyi tek seçenek olmaktan çıkartarak bütün kurumlarıyla faşizmi kökleştirmek de gündeme gelecektir. gerçekten de şiddete karşı halkı örgütleme, kitleler içinde şiddeti yoğunlaştırmamayla olanakladır. bazı goşist-sol akımlar gerçek hedefmiş gibi gösterilerek, hedef saptırılarak sıkıyönetimi çağırma, seçimle, olmazsa darbeyle iktidar olma, demokratik yaşama biçimini yok ederek halkı sömürme seçeneği tek seçenek durumuna getirilme çalışmasıdır yapılan.
  ...legal yan kuruluşlarda başarılı görünenler illegal çalışmalara yönelmektedirler. bunlar bu işi aynı zamanda 10 bin tl’den başlayarak ayda 30 ila 40 bin tl’ye kadar varan aylık ücretler de almaktadırlar. bunun için mali kaynaklar, okul ve yurtlardaki öğrencilerden alınan ayda 50 tl’lik ödentilerle bağışlar, mahalle esnafından ve küçük zanaatkarlardan alınan bağış ve ödentiler, işe yerleştirilenlerden alınan rüşvetler ya da maaşın belli bir miktarı, mahalle arasından evlerden alınan bağışlar, devlet ihalelerinden alınan yüzdeler, silah, afyon kaçakçılığıyla, beyaz kadın ticaretinden vurulan vurgunlar, bazı iş çevrelerinden alınan bağışlar, cia, aid ve savak gibi kuruluşlardan yapılan desteklemeler..."
  doğan öz / kontrgerilla raporu
 • adnan menderesin başının altından çıkmış oluşum. kurulu olduğu ülke yerine aslında başka bir ülkeye hizmet eder görünen oluşuma, kontrgerillaya düşman olup adnan menderesi saygı ile ananlar da var, evet.
hesabın var mı? giriş yap