*

şükela:  tümü | bugün
 • demokrasinin olmazsa olmazi, itibarin en buyuk yardimcisi, saibenin yok edicisidir.

  kurumlarin isleyis mekanizmalarinin seffaf olmasi, kurallarin, karar birimlerinin halka acik, halka seffaf olmasi otokontrolun ve toplum bazinda kontrolun saglanmasi, hile, rusvetin ve kayirmanin engellenmesi gibi sonuclar doguracak halkin, bireylerin kurumlara, isleyise guvenini arttiracak, sistemin buglari engellenecek ve kol kirilip yen icinde kalmayacaktir.

  (bkz: kol kirilir yen icinde kalir/@ride)
  (bkz: seffaf devlet)
 • (bkz: glasnost)
 • cagimizin en buyuk sorunu. her ne kadar gelismis ulkelerde bugun seffaf devlet idealine oldukca yakin bir yerlerde olsak da, piyasalar ve ozel sektor icin bunu soyleyemiyorum ki bu da en az devlet seffafligi kadar onemli, daha fazla degilse.
  ornegin petrol fiyatlari. tamamen kriptik bir surecle bu rakamlar oynasiyor. temmuzda 150 dolar/varil gorulmustu sonra birden dusus basladi. cuma gunu 90 kusur dolardaydik, yine yuksek bir fiyat ancak cok daha makul geliyordu. sonra haftasonu boyunca anlayamadigimiz sekilde guneydogu abd'de (stratejik olarak kritik bir medeniyetler besigi) benzin istasyonlarinda benzin kalmadigi haberleri yapildi (no gas yazilari gosterildi bir iki yerde cnn tarafindan). bugun bir anda neredeyse 30 dolara yakin bir patlama oldu fiyatlarda.
  bu sacma sapan petrol krizimsisi seyine ben inanmiyorum mesela. yani tabii ki bir takim sikintilar olabilir ancak hem petrol lobileri ve sirketlerinin ne kadar curumus olduklari inancimdan (sebep: savas cikarabilmekte beis gormuyorlar), hem de olay seffaf olarak biz halka aciklanmadigindan bu sekilde dusunuyorum.
  ne zaman gelir butun rakamlari ve denklemleri gorebiliriz istedigimiz anda, o zaman tam anlamiyla seffaf bir toplum oluruz. seffaflik illa ki her tur devlet surecine, belgesine erisebilmek degil, etkisi piyasadaki sirketler disinda genel olarak topluma ulasan tum ozel sektor kararlari ve surecleri de tamamen seffaf olmalidir. petrol fiyatlarindaki tum dalgalanmalar buna girer, ve ben butun bu dalgalanmalara sebep olan tepkimeleri tum detaylariyla bilme hakkina sahip olmaliyim.
  yoksa kim kimi duzuyor belli degil... biriki kasabada benzin bitiyor, cnn bunu haber yapiyor, ertesi gun petrol fiyatlari yuzde 30 artiyor. bu nedir ki? yemisim tennessee'deki bilmem ne kasabasini, bana guneydoguda petrol bitti dedirtemezsiniz.
 • tam rekabet piyasası varsayımlarından biri. piyasadaki tüm alıcıların ve satıcıların olup bitenler hakkında tam bilgi sahibi olmalarını gerektirmektedir.

  şeffaflık özelliği dolayısıyla tüketiciler bir mala gerektiğinden daha fazla fiyat ödemezler. fiyat farklılıkları çabucak ortadan kalkar ve tüm piyasalarda tek bir fiyat geçerlilik kazanır.

  sonuç olark, gerek alıcı ve satıcıların; piyasa fiyatını etkileyemiyecek kadar çok sayıda olmaları, gerek malların homojen olması, gerek piyasaya giriş-çıkışların serbest olması ve gerekirse piyasadaki tüm alıcı-satıcıların herşeyden haberdar olması sonucu bu piyasada belirli bir malın tek bir fiyatı olur ve bu fiyattan alıcılar söz konusu malı almaya, satıcılarda satmaya razı olurlar.
 • kurumsal yönetim ilkelerinden biri
 • imamın ordusu sayesinde ülkemizde de uygulanan ilke.

  insanlarımız eskiden gözaltlarında, karakollarda ölüyordu, şimdi gayet şeffaf bir biçimde herkesin gözü önünde ölüyor.
 • hassas, sade ve geçirgen olma durumudur. bu günlerde siyasetçilerimizden sıkça duyduğumuz kelimedir. ak parti sayesinde gündemimizden düşmemektedir.
 • "bağırsağımdaki boku bile gösteririm!" ağaoğlunun enver aysever ile cnntürk'teki programda şeffalık konusundaki görüşü. bundan sonra şirkette bir daha şeffalık, mefaflık (bkz: transparency) konusu acılırsa isterse karşımdaki ceo olsun fark etmez " o kadar seffaffiz ki bagirsakta pokumuz gozukuyor, haydi baska konulara gecelim" diye yapıştıravereceğim.
 • "bizim sırlarımız yok" diyor ya gandhi (filmde), öyle bir şey şeffaflık. son birikim'de tanıl bora'nın samimiyet ile ilgili yazısında erdoğan'ın samimiyete davetlerinin samimiyetsizliğine epeyce örnek verilmiş ve samimiyet yerine şeffaflık önerilmiş.
  gezi'yi, şiddeti, pasif direnişi ve gandhi'yi düşünürken; gerçekten barışı, gerçekten adaleti gerçekten istemenin "gerçekten"indeki samimiyet arzusu ve şüphesinin vardırdığı yer şeffaflık. şeffaflık için mücadele etmek, yani hakikat için mücadele etmek insanlığı kurtaracak şeylerden biri, çünkü hakikati görmeden kurtulamıycaz. ve hiç bir bayrak şeffaf değil. tamam bayraklar var, bayraklar şimdinin gerçeği, bir gün olmayacaklar ve gandhi'yi seviyorum.