şükela:  tümü | bugün
  • marmelat olsun istenirse, şeftali rendelenerek yapılır.
  • bahcedeki agactan seftaliler toplanir.recel yapilirken yayilan muhtesem koku,en az sizi cezbettigi kadar arilari da cezbedecegi icin,arilarla bir kacma kovalamaca sureci yasanir.tencerenin tepesinde beklerken,"tadi nasil olmus,bi bakim miii?" "sekeri iyi mi?" gibi tuzak sorularla bir kac kasik yenilebilir-eger bu firsatlari kacirdiysaniz,azla yetinmek zorundasinizdir cunku recel kavanozlara doldurulur,torba torba ankara'ya tasinir."hepsini simdi yersek,kisin yiyemeyiz" cumlesi tekrarlanir durur.gerci kisin icten ice,"iyi ki izin vermemisler yazin hepsini bitirmeme,butun kis bu lezzetten mahrum kahvaltilar,ne olurdu halim,allah'im!" diye dusundurtur.tam butun kavanozlardaki receller bitmek uzereyken yaz gelir zaten.yazliga gidilir.bahcedeki agactan seftaliler toplanir.cok guzel,pek guzel,en guzel receldir...
  • başlı başına bir güzellik olan, güneş, yaz, deniz habercisi şeftalinin, reçel kılığındaki akıl alan formu. kavanozuna kaşıkla dalınası, hele şu karakış gününde...
  • tadından nefret ettiğim bir meyveden yapılmasına rağmen dünyanın en mükemmel reçeli. ikincisi için (bkz: patlıcan reçeli).
  • hazır olarak satın alamayacağınız reçel türü...bugüne kadar marketlerde herhangi bir firmanın şeftali reçeli sattığına tanık olmadım...muadili gibi gözküken kayısı reçeli ise asla yerini tutamaz...o yüzden yaz sonunda şahane bursa şeftalileri alınıp anneye kavanoz kavanoz yaptırılıp kış boyu afiyetle yenir.

edit:tamek şeftali reçeli migroslarda satılıyormuş(penia'ya teşekkürler)...ama ben hiç denk gelemedim demek.
  • sevdiğim tek reçel. çok kolay bozulması sebebi ile hazırı bulunmuyor sanırım.
  • az önce iki kavanoz kadar yaptığım,yaparken evi misler gibi kokutan nefis reçel
  • bire bir seker / su olcusuyle fazla ham olmayan seftaliyle o kadar guzel olur ki koklamaya doyamaz yemelere kiyamazsiniz.
  • sadece kokusu için bile yapılmalıdır. mis gibi, yaz gibi bir şey.
  • yapması çok zevkli bir reçel.

şeftaliler çok sert ya da çok cıvık olmamalı. illa ikisinden biri olacaksa sert olsun ama. olgun sertliğinde ideal.
    şeftalileri soyup elma dilim patates tarzında doğrayın ve derince bir kaba alın.
    şeftalinin yaklaşık miktarınca toz şekeri de üzerine dökün tümünü kaplayacak kadar dökerseniz nüfuz etmesi daha kolay olur.
    ben bir tam gün bekletiyorum üzerini kapatarak.
    ertesi gün tüm suyunu salmış şekeriyle özleşmiş şekilde çıkıyor zaten.
    sonra ocağa alıp bir tatlı kaşığı kadar limon tuzu ekliyorum.
    köpüklendikçe köpüğünü dikkatle alıyorum.
    çok koyulmasını beklemeden ocaktan alıp kavanoza alıyorum ve sıkıca ağzını kapatıp ters çeviriyorum. burası önemli çok koyulaşırsa sonra bekledikçe daha daha kıvamlanacağı için şeftali reçeli yerine şeftali macunu oluyor o, ilk denememde öyle oldu, tecrübe konuşuyor.
    oda sıcaklığında ılımaya bırakıyorum. ılıdıktan sonra da buzdolabına koyup soğutuyorum.

arzuya göre karanfil ya da kakule koyabilirsiniz.

afiyet olsun.

gelinlerin tatlı telaşı tadındaki bu entry'mi sabırla okuduğunuz için teşekkürler *