şükela:  tümü | bugün
 • matrixteki "mavi hap" gibi bişii.
  bir kere içtin mi dönüşü yok!
  islamın "mavi hap"ı.
 • kanal d haberlerinde saçma spikerin bostancı da çıkan çatışma sonucu şehit olan polisin ölümünü nitelemek icin kullandığı akıl alıcı söz dizisi. düşündürücü. hayat güzel değil mi? ölümü hayattan daha güzel gösterme çabası ne acizce.. üzüntüden çok sevinç belirtisi gibi kullanılan bu sözler geride kalan aileye ne hissettirir acaba..
 • ecel şerbeti içmek gibi, şahadet şerbetini içmek de "ölmek" kelimesi yerine kullanılması toplumca daha uygun, daha kibar, daha az yaralayıcı olduğu düşünülen kalıplardan biridir. doğmak için belirli sayıda kelime varken, ölmek için yüzlerce deyim olması düşündürücü olsa gerek..
 • nikah şahitliği sonrasında şahitler tarafından konuklara ikram edilen şerbet olabilir. konumuzla ilgili gibi gözüken şehadet şerbeti ise şehit olan birini tanımlamak için kullanılan bir kalıptır.

  edit: başlık şahadet şerbeti olarak girilmişti. şimdi benim ilk satırın anlamsız durması ondan naşidir.
 • islami kaynaklarda sikca gecer bu tabir. hemen bir ornek.

  müslümanlar'ın amansız düşmanı ebu cehil "sümeyye'yi ben yola getireceğim" diye atıldı. "en büyük lat ve uzza putlarıdır" demesini istedi. sümeyye "en büyük allah'tır" diyerek ebu cehil'in çirkin suratına tükürdü. o da elindeki mızrağı sümeyye'ye sapladı. sümeyye de şehadet şerbetini içti.

  adamin suratina tukurursen mizragi bogrune yersin iste boyle. neyse ki serbet var icecek.
 • oncelikle;
  and icmek (!) denen bir sey var. yillarca turk oldugu icin and icen bir milletin torunu gelmis sehadet serbeti icmekle dalga geciyor.
  hatta yemin icmek bile duydum ben.
  yalan yere mecliste saatlerce and icen bir toplum, kutsal olan ölüm icin neden bir sey icmesin?
  sonralikla;
  sehadet serbeti beraati temsil eden bir serbettir. allah inanci ve vatan sevgisi kuvvetli olmayanlarin, sehitlik mertebesine inanmayanlarin, dunya hayati ve ahiretlerini siyasi hinclariyla mahvedenlerin anlayamayacagi ickidir.
  ölüm uzerine bu kadar cok deyimi barindiran bir toplum olmamizin nedeni ölümden sonraki yasama olan kuvvetli inanctir, ve bu deyis de onlardan sadece biridir. oldukten sonra yeniden bir hayata gecise inanan bir toplumuz. ölüm geldigi an artik bu hayattaki herseye veda zamanidir. tum leziz yiyecekler, icecekler, kadinlar, erkekler, mal, mulk, vs.
  sehadet serbeti de artik bu dunyada insanin son kez tattigi bir nimettir. evet nimettir. nasibinde yoksa kimsenin tadamayacagi bir serbettir.
  sehit olmus birinin olumden sonra gidecegi yerde makaminin yuksek olusuna ve akibetinin fena olmayacagi inancini temsil eder. bu tur inanclar sadece islamda yoktur. öldükten sonraki akibetle ilgili diger dinlerde de bu tur deyisler bulunmaktadir.
  yasam denilen olguda gaye tabii ki olmek degildir. ve fakat zamani geldiginde kacisi olmayan bir olgu olan ölümün en iyi seklini haketmeyi ister insanoglu.
  elinden alinan dunya hayati yerine, daha iyilerine kavusacagini haber eden, mujdeleyen bu deyisi bulan atalarimizin amaci ayni zamanda olenlerin ardinda kalanlara da teselli mahiyetindedir.
  her anini imtihan olarak goren birinin ornegin bir babanin askerde sehit dusen evladini yitirmesi uzerine yasayacagi isyan icin bu tip deyislere ihtiyac vardir. aciz olan insanoglunun sabir, tevekkul ve riza gosterebilmesi icin "sehadet serbeti" deyisi kullanimi atalarimizin bize bir mirasidir.
 • (bkz: kutsal)
  (bkz: beraat)
  (bkz: allah)
  (bkz: vatan) ?
  (bkz: şehit)
  (bkz: ölüm)

  ben oldukça militarist bir insanım ama çok büyük yalan dolan bu iş ya. neymiş, öldürmeye giderken ölürsen allah seni cennete alırmış. vahşete bak.
 • demokratik ve laik sistemle yönetilen bir ülkede, şer'î normları halka yutturarak şehadet şerbetinin tatlı olduğunu tekrar tekrar söyleyip duruyorlar. şehadet, islam devletine ait bir kavramdır. eğer içeriği günden güne değişip, (dil değişimi süreçtir) "herhangi bir fikir/dava üzerine çalışan veya hareket eden kimsenin o dava için ölmesi" gibi bir anlama evrildiyse eyvallah, şehit olmuşlardır diyebiliriz. ama dediğim gibi, islam kanunlarında bunun yeri ayrı...
  kafama takılan şey şu: herkesin ağzında bir şehadet türküsü gidiyor. bakanlardan, "first lady"ye kadar... oğlum, siz sağcı insanlarsınız, müslüman insanlarsınız... ya müslüman ya da laik olunurdu ya? nasıl olacak? yav aslında "darü'l-harb" deyip yine bir kılıf uydurursunuz siz. (minareleriniz süngüydü, çalınacak süngüydü. onları evvelden çaldınız, kılıfını uydurdunuz, buna da uydurursunuz.)
  belki de onun için şehitler kelle oluyor veya acılı kızın abisine "bu mesleği seçmeseydi" deniyor fahr-i kainat ve mukaddes mi mukaddes hazret-i receb erdoğan tarafından. çünkü şehitlik dini bir kimlikle olmadığı için nazarlarında kıymetsiz ama bu kurumun çarkları çalışmalı... çalışmalı ki ölecek/öldürecek insan lazım.

  the lord of war - opening scene - https://www.youtube.com/watch?v=_k1jbbq6zro
 • tadı acıdır kardeşim acı acı. ötesi yok.