şükela:  tümü | bugün
 • matrixteki "mavi hap" gibi bişii.
  bir kere içtin mi dönüşü yok!
  islamın "mavi hap"ı.
 • kanal d haberlerinde saçma spikerin bostancı da çıkan çatışma sonucu şehit olan polisin ölümünü nitelemek icin kullandığı akıl alıcı söz dizisi. düşündürücü. hayat güzel değil mi? ölümü hayattan daha güzel gösterme çabası ne acizce.. üzüntüden çok sevinç belirtisi gibi kullanılan bu sözler geride kalan aileye ne hissettirir acaba..
 • ecel şerbeti içmek gibi, şahadet şerbetini içmek de "ölmek" kelimesi yerine kullanılması toplumca daha uygun, daha kibar, daha az yaralayıcı olduğu düşünülen kalıplardan biridir. doğmak için belirli sayıda kelime varken, ölmek için yüzlerce deyim olması düşündürücü olsa gerek..
 • nikah şahitliği sonrasında şahitler tarafından konuklara ikram edilen şerbet olabilir. konumuzla ilgili gibi gözüken şehadet şerbeti ise şehit olan birini tanımlamak için kullanılan bir kalıptır.

  edit: başlık şahadet şerbeti olarak girilmişti. şimdi benim ilk satırın anlamsız durması ondan naşidir.
 • islami kaynaklarda sikca gecer bu tabir. hemen bir ornek.

  müslümanlar'ın amansız düşmanı ebu cehil "sümeyye'yi ben yola getireceğim" diye atıldı. "en büyük lat ve uzza putlarıdır" demesini istedi. sümeyye "en büyük allah'tır" diyerek ebu cehil'in çirkin suratına tükürdü. o da elindeki mızrağı sümeyye'ye sapladı. sümeyye de şehadet şerbetini içti.

  adamin suratina tukurursen mizragi bogrune yersin iste boyle. neyse ki serbet var icecek.
 • (bkz: kutsal)
  (bkz: beraat)
  (bkz: allah)
  (bkz: vatan) ?
  (bkz: şehit)
  (bkz: ölüm)

  ben oldukça militarist bir insanım ama çok büyük yalan dolan bu iş ya. neymiş, öldürmeye giderken ölürsen allah seni cennete alırmış. vahşete bak.
 • demokratik ve laik sistemle yönetilen bir ülkede, şer'î normları halka yutturarak şehadet şerbetinin tatlı olduğunu tekrar tekrar söyleyip duruyorlar. şehadet, islam devletine ait bir kavramdır. eğer içeriği günden güne değişip, (dil değişimi süreçtir) "herhangi bir fikir/dava üzerine çalışan veya hareket eden kimsenin o dava için ölmesi" gibi bir anlama evrildiyse eyvallah, şehit olmuşlardır diyebiliriz. ama dediğim gibi, islam kanunlarında bunun yeri ayrı...
  kafama takılan şey şu: herkesin ağzında bir şehadet türküsü gidiyor. bakanlardan, "first lady"ye kadar... oğlum, siz sağcı insanlarsınız, müslüman insanlarsınız... ya müslüman ya da laik olunurdu ya? nasıl olacak? yav aslında "darü'l-harb" deyip yine bir kılıf uydurursunuz siz. (minareleriniz süngüydü, çalınacak süngüydü. onları evvelden çaldınız, kılıfını uydurdunuz, buna da uydurursunuz.)
  belki de onun için şehitler kelle oluyor veya acılı kızın abisine "bu mesleği seçmeseydi" deniyor fahr-i kainat ve mukaddes mi mukaddes hazret-i receb erdoğan tarafından. çünkü şehitlik dini bir kimlikle olmadığı için nazarlarında kıymetsiz ama bu kurumun çarkları çalışmalı... çalışmalı ki ölecek/öldürecek insan lazım.

  the lord of war - opening scene - https://www.youtube.com/watch?v=_k1jbbq6zro
 • tadı acıdır kardeşim acı acı. ötesi yok.
 • tarifi gastronomi kitaplarında bulunmayan şerbet türü