• londra'daki gibi bir şehir plancılığı ile şehir merkezden perifere doğru dairesel bölgelere ayrılabilir (1. bölge, 2. bölge vb). sonrasında 1. bölgeye (şişli, beşiktaş, taksim, üsküdar merkez , kadıköy merkez vb) girişler ücretlendirilebilir, 10-14 tl bandında. üstüne otopark parasını da eklediğinizde yakıtsız masrafın 30-40 liralara çıkması söz konusu olur ki bu da insanları özellikle periferden merkeze gelirken şahsi taşıt kullanımı yerine toplu taşıma kullanmaya yöneltecektir diye düşünüyorum.

ps: ilgili uygulamada tüm ticari taksiler ücretlendirmeden muaftır.
  • off, ne güzel bir kampanya.
    herkes gideceği yere toplu taşımalar ya da bisikletlerle gitse ne iyi olur...
  • destekleyeceğim kampanya. belirli bir mıntıka içerisinde atılan adım sayısına göre de teşvik edici bir miktar para verilse tadından yenmez.
  • güzel mi güzel bir sözlük yazarının aklına gelen boş beleş kampanya. olmaz öyle şey. olmaz!
  • beşiktaş’taki gibi yer altı tünelleri bu işi çözer.

gürültüsü, kapladığı yeri, benzin israfı vs hepsi biter.
  • ilk iş olarak, oturduğu konutun garajı olmayan kişilere araba ruhsatı verilmemeli, verilmiş olanlar geri alınmalı... herkes, konut inşa ederken her bir dairenin aracı için garaj tahsis etmek zorunda olduğunu öğrenmek zorunda... bir daire için tek araçlık garaj mevcutsa, o dairede ikamet edenlerin ikinci araç almasına izin verilmemeli...
    ikinci adım olarak, ülkemizde araçların çok pahalı olmasından memnunum, daha da artmalı vergiler.. kişisel araç kullanımını caydıran her adım yararlıdır...
    üçüncü adım olarak, kişisel araçlara akaryakıt ve gaz fiyatları daha da arttırılmalı (bu da caydırıcı önlem)...
    dördüncü adım olarak, şehir içi toplu taşıma araçlarının daha da ucuzlatılması ve ulaşım ağlarının hızla arttırılması gerekiyor...
    beşinci adım, şehir içi toplu taşıma araçlarında akaryakıtlı/gazlı araçların tamamen devre dışı bırakılması ve tamamen elektrikli sistemlere geçilmesidir...
    altıncı adım olarak da belli caddelerden başlanarak, kişisel araç trafiğine kapatılan alanların giderek arttırılması gerekiyor....
    yedinci adım olarak, araç trafiğine hiç katılmayan, normal yollarla hiç kesişmeden işleyen bisiklet yolları yapılmalı...
    bu sayılanlar öncelikle istanbul, ardından ankara ve izmir'de uygulamaya konulabilir... daha sonra yavaş yavaş diğer kalabalıklaşan şehirlerde uygulanabilir..
    bunlar, şehirleri çok daha yaşanabilir, temiz ve huzurlu yerler yapacaktır, emin olabilirsiniz...
  • katılmadığım fikirdir. araba yasaklanmasın ama farklı ulaşım yolları teşvik edilsin. mesela martı gibi elektrikli scooter işleri teşvik edilsin. bence ulaşım sorununun çözümü bu. şaun maliyetler çok yüksek başlangıç 3tl sonra dakika başına 0.75tl. ama yaygınlaşır ve kullanımı artarsa maliyetleri düşer ulaşılabilir olur.
  • şimdilik mopet denen iğrenç taşıtla başlamasını istediğim yasaklanma kampanyası.
  • keşke bisiklet yolu olsa da insanları bisiklet kullanmaya teşvik etseler.
    (bkz: ankara)
hesabın var mı? giriş yap