şükela:  tümü | bugün
  • mustafa kutlu nun ismini ahmed rasim den ilham aldığı, istanbul içerikli denemelerini içinde topladığı kitabı.
  • ahmet rasim'in 'şehir yazıları'nın ilk örneklerini verdiği kitabı. coğunluğu malumat gazatesinde yayımlanmış yazılarının daha sonradan toplanarak 4 cilt olarak kitap haline getirilmesiyle oluşmuştur. ii. abdülhamit dönemi istanbul'unu araştırmak için kaynak niteliğinde bir eserdir. istanbul'un o zamanki kültürel yapısını, geleneklerini, insan ilişkilerini anlatışı oldukça samimidir. ayrıca dönem istanbul'unun beyoğlundaki gözde mekanlarını da az çok tanımış oluyorsunuz. bir kaç örnek : komers (restoran), tokatlıyan (otel), sponik (restoran), kristal (gazino).
  • ahmet rasim'in 1890'lı yıllarda yazdığı gazete yazılarını barındıran ve ii.abdülhamit dönemi osmanlı'sının başkenti olan istanbul hakkında bizlere önemli bir kaynak oluşturacak eser. bunun yanı sıra, yazarın üslubunun gayet akıcı ve esprili olması, konu olarak birbirinden kopuk bu yazıları birbirine bağlamayı başarıyor. fakat kitapta anlatılan istanbul biraz ütopik gözüküyor. yani ahmet rasim'in yaşadığı hayat, o zamanlarda yaşayan sıradan bir insanın yaşadığı hayattan çok daha iyi bir seviyede olduğu için dönemin zorluklarını yeterince aktaramıyor.

    ayrıca, ahmet rasim'in bu üslubu ve denemesi, 1920'li yılların sonunda ahmet haşim tarafından yazılan ve sonrasında bize göre kitabında buluşturulan yazılara öncülük etmiş gibi gözüküyor. en azından iki kitabı da okumuş biri olarak ben öyle hissettim.
  • "külhanbeyleri (...) mani okuyorlar. alınsam marizleyecekler." ahmed rasim - şehir mektupları