şükela:  tümü | bugün
  • en büyük hayalim. bir gün başbakan yada devlet başkanı vs olursam bir yasa tasarısı ile her şehiri, şehir parklarına boğacağım. şöyle olacak;

her mahalle popülasyonunun en az 2 mislinin metrekare cinsinden bir şehir parkı bulundurmak zorunda olacak.

her ilçe popülasyonunun en az 2 mislinin metrekare cinsinden bir şehir parkı bulundurmak zorunda olacak.

her il popülasyonunun en az 1 mislinin metrekare cinsinden bir şehir parkı bulundurmak zorunda olacak. ve bunlar ayrı ayrı olacak. mesela bir ilçe mahallelerinin parklarının toplamını kendi parkı olarak saydıramayacak. ayrı bir park en az ilçe nüfusunun 2 katı olacak.

eğer bu kaideleri örneklemek gerekirse en basitinden;

istanbul ilinin kadıköy ilçesinin erenköy mahallesi, en az 70.000 metrekare bir parka sahip olacak.
    istanbul ilinin kadıköy ilçesi, en az 1 kilometre kare bir parka sahip olacak.
    istanbul ilinin ise en az 15 kilometre kare bir parkı olacak.

şimdi bu rakamların zihnimizde canlanması için bir kaç bilgi vermek istiyorum.

kadıköylülerin iyi bildiği göztepe özgürlük parkı üç aşağı beş yukarı 120.000 metrekare alana sahiptir.
    kadıköy için google earth te çizdiğim bu alan ise yine 1 kilometre kare kadardır. http://i.hizliresim.com/3agby4.jpg

ve istanbul içinse evet orgazm edecek bir hayal. hayal de olsa istanbul için çizim ise şöyle bir sonuç çıkarıyor. http://i.hizliresim.com/6kw7j0.jpg

eğer bir mahallenin, ilçenin, ilin bu gereklilikleri sağlayan parkları var ise böyle bir yükümlülükleri olmayabilir(mesela göztepe veyahut beşiktaşın bazı mahalleleri). hali hazırdaki ormanlık alanlar şehir parkı sayılmayacaklar.

ben şehir planlamacılık okumuyorum. ancak bu toplumun bir ferdi olarak şehirlerimizin bu kadar beton olması, yeşilliğe hasret bir yaşam geçiriyor olmamız bence sosyal hayatımızın en büyük problemlerinden birisi. bugün tai test pilotu murat keleş'in izmir'in havadan fotoğrafını paylaşması kendi kendime bir kez daha hak vermemi sağladı. böyle bir garabet olamaz. ilgili fotoğraf; http://tinyurl.com/pxqpqqh

şimdi bu işin bir de maddi yönü var. bugün sırf cumhurbaşkanlığına verilen örtülü ödenek miktarı 2.5 milyar türk lirası. diyanetin abartı bütçesi 6 milyar liraya yakın ve bunun üzerine hala daha ödenek istedikleri malum^1. bunlar sırf senelik masraflar. bunlara ilaveten kamuda harcanan o kadar gereksiz kalemler var ki(makam araçlarından tutun, geçen vakitlerde haber olan 3 ayda kek böreğe 55bin lira veren bakanlıklara kadar). kaynak bulunmak istendiğinde bulunamama gibi bir ihtimal söz konusu olacağını sanmıyorum. sırf bir iki senedir suriyeli sığınmacılara harcanan para 5.5 milyar dolar gibi bir rakamı geçmişken.

bu ülkenin her yönüyle bir silkinmesi, yüklerinden kurtulması, kendine gelmesi gerekiyor. bunun en önemli adımlarından biri bana göre sosyal yaşamdır. diğerleri ise eğitim, üretim, inovasyon, altyapı ve poltika garabetidir.

^1: diyanetin pozisyonu denetçi bir kurum olarak değiştirilmelidir. laik bir devletin din alanında bu kadar etkin ve büyük bir rol üstlenmesi akıl karı bir olay değildir.

not: her türlü yapıcı yoruma açığım. yeşilinize zeval gelmesin.
  • turkiye sehirlerinde cok nadir rastlanilan agaclik yesillik alanlar. olanlari da isiga ve guvenlige boguyorlar ki aman kimse sevisemesin ya da icmesin diye. cok acaip kafalar.
  • en nadide ve şahane örnekleri japonyada yer alır.