şükela:  tümü | bugün
 • hayret sözlükte hiç bahsi yok bunun.

  avrupa ülkeleri(ki başka kıtalardaki ülkelerde de vardır sanırım aama avrupa'da yaygın) ülkelerin tarifelerine göre değişen bir şehir vergisi alıyor. kalış gününüze göre otel sizden günlük 1- 2 euro olan vergiyi ödemenizi istiyor.

  adamlara o kadar vize parası bayıl bir de gidince ülkelerinde ayakbastı parası öde. .saçmalığın danıskası.

  bize gelen turistlerden neden almıyoruz? kesinlikle almamız gerekir böyle bir ücret. "aman turist gelsin" esnaf kafasından kurtulup tok satıcıyı ne zaman oynayacak bu ülke ya? aşağılamak isteyenler çıkabilir "ama türkiye reroro" diye fakat enikonu bakarsanız türkiye gerçekten de rest çekebilecek kadar önemli güzelliklere sahip

  tanım : götten uydurulmuş vergidir.
 • türkiyenin büyük şehirlerin de, mutlaka olması gereken vergilendirme sistemi.
 • bunu türkiye'ye getirecek bir insan varsa o da melih gökçek'tir. "yabancılar paramızı alıyor, biz neden onlarınkini almayalım, ankara'ya gelen her turist x lira verecek, israilliler 10x lira verecek" diye açıklama yapabilir her an. şu zamana kadar bu olayın farkına varıp bir şeyler yapmaması bile şaşırtıcı.

  lütfen bunu adamın aklına sokmayın, çünkü 3 ay sonra yerli turistten, 6 ay sonra da tüm ankaralılardan şehir vergisi almaya başlar.
 • turistik şehirlerde, şehrin bakım masraflarını sadece yerli halka yüklemenin adaletsiz olacağı düşüncesinden yola çıkarak, şehri ziyaret eden turistlerin de çorbada tuzu olsun maksadıyla alınan vergi.

  genelde ödediğiniz otel odası ücretlerinde küçük rakamlar olarak bulunur. bazen de tur otobüsleri şehrin girişindeki gişelerde kişi başı ödeme yapabilir. (günü birlik kafilelerin konaklama yapmayacağı varsayılarak bu şekilde ödeme alınır.)

  toplanan bu vergi şehirdeki tarihi yapıları korumak, şehrin temizliği, çevre düzenlemesi gibi konularda kullanılır. vergiyi alan genelde merkezi hükümet değil, yerel yönetimdir. bu sebeple toplanan bu vergilerin savunma sanayiine, diyanete, duble yollara falan harcanması pek mümkün değildir.

  türkiye'de de istanbul, antalya, muğla gibi şehirlerde alınabilir. alınan vergilerin şehir için kullanılması şartıyla tabi...