1. yaşadığınız şehirden bir eğitim gezisi yüzünden 1 aylığına ayrılacaksanız ve etrafınızda kedinizi emanet edebileceğiniz kimse yoksa mecburen yapmanız gereken olaydır ama nasıl?

uçaklar evcil hayvanınızı aşılarının tam olması ve yanınızda hayvanınızın karnesi olması şartıyla bagaj bölümüne koyabiliyorlar.
    zaten uçakta çok gürültü çıkmayacağı için pek sorun olmaz.

lakin iş otobüs firmalarına geldiğinde durum tamamen bi cellatlığa dönüşüyor. minicik kediyi taşıma kafesinde otobüs içine alamıyorsunuz. hayvancağız tandır tungur alt katta bavulların yanında gidiyor.

zaten 6-7 saatlik yolda hayvanı o minnacık kafese koymayacağınızı, bunun için onu veterinerde iğne ile sakinleştirttiğinizi, ve hayvanın bırakın miyavlamayı, ne olduğunu dahi idrak edecek kıvamda olmadığını muavine anlatamassınız.

hadi herşeyi geçtim, molalarda bagaja koyduğunuz "bebeğinizin" iyi olup olmadığını kontrol etmek isteseniz dahi bu tamamen muavinin insiyatifindedir.
  2. otomobil satın alma sebebidir.
  3. gece seferi seçilerek ve ağızdan sedatif vererek sakinleştirilmiş kedinizi sepetiyle birlikte içine alabilecek bir spor çantayla otobüse binilerek aşılabilecek sorun. sedatifin güçlü olması ve hayvanın hiç ses çıkarmayacağından emin olmanız gerekir. araca binene kadar yarı kapattığınız fermuarı araç içinde komple açarak havasızlık sorununu da çözersiniz. hatta ayak altında olduğundan kalorifer sıcağıyla mışıl mışıl uyuyan bir kediniz olur. tercihen yanınızdaki koltukta da tanıdık biri olması gerekir.

böylece aralık ayında yavru bir kediyi uyuşturulmuş olarak ısıtması olmayan bagaj bölmesinde götürmenin boynuna taş bağlayıp dereye atmaktan farksız olmadığını anlamayan otobüs firmalarından kurtulmuş olursunuz.
  4. gidilecek yerde havalanı varsa, en rahat taşıma yöntemi uçakla olandır, hem daha kısa sürer hem yanınıza alma şansınız vardır üstelik hayvanın çekeceği eziyet de daha azdır. sağlık karnesi olması şartını da unutmamak gerek.

bazı havayolu şirketleri küçük köpek ya da kedi gibi boyutlarda hayvan kafeslerini kabine kabul etmektedir. ancak her uçuşta kabinde toplamda sadece 3 hayvana izin verilir, bu nedenle biletinizi alırken mutlaka hayvanınız olduğunu söylemeli, onun için yaptıracağınız rezervasyona gelecek onay cevabını beklemelisiniz, size kilosu sorulacaktır, bazı şirketlerde 3 bazısında 7 kilo max. sınırdır. kediniz 5 kilo bile olsa 3 kilo diyin önemli olan kafes boyutudur. fazla kilo için havalanında 5-10 tl ücret öder yine yanınıza alırsınız. hayvanınız için gelecek olan onayı beklerken kendi biletinizi de bekletin ki olur da ona izin çıkmazsa başka bir uçuştan yer alabilin, iptal işleri ile uğraşmayın. onay geldi diyelim artık gidiyorsunuz, mutlaka online checkin ile koridor kenarı yer alın, bu sayede kafesi ayaklarınızın altına koydğunuzda servis zamanları dışında biraz rahat edebilmek için koridor boşluğundan yararlanabilirsiniz, cam kenarında aşırı sıkışır, ortada başkalarını rahatsız edersiniz. bazen, nadiren, hostesler kafesi alıp uygun bir boşluğa koymak isteyebilirler, ben yanımda olmasını tercih ettiğimden vermiyordum, onlar da anlayışlı davranıyordu. herşeye rağmen kedimle her havalanına gidişimde gerilmiş ya onu almazlarsa korkusu ile görevlilere fazlasıyla şirin davranmışımdır.

bu arada bu konuda en anlayışlı , hayvansever şirket atlasjettir, kendileri sayesinde kedimle bol bol rahatça seyahat edebildim, sağolsunlar varolsunlar. thy genellikle her nedense başta hayır demez ama sonra rezervasyona olumsuz yanıt gelir, onur air zaten hayvan kabul etmez, artık bir kedim yok ama ben de artık onların uçuşlarını kabul etmiyorum. atlas jeti sırf bu yüzden hala tek geçerim.
  5. maalesef şehirlerarası yolculuklarda uçaktan başka toplu taşım aracı kullanılmamasına neden olan ve sedapet denilen ilaç yardımıyla artık daha kolaylaşan aktivitedir. lakin evcil hayvanınız bir kediyse ilacı aldıktan sonra bitkin bir halde taşıma sepetinin içinde öylece yatması içinize dokunur. şehirlerarası yolculuklara daha da lanet edersiniz.
  6. şehirlerarası evcil hayvan taşıyamama olarak değişmesi gereken başlık. ulaştırma bakanlığı'nın son kararı ile kafeste kuş bile taşımak yasak otobüslerde. bagajda gidecekmiş. karayolundan ulaşım ihtimali yok. havayolu desen, her yere uçak yok. tren desen, keza öyle. ne bok yiyeceğimizi şaşırdık. zorla araba sahibi edecekler insanı.
  7. plegicil isimli damla kullanılarak kolaylaşmaktadır. 3.5-4 kg bir kediye 3 damla yeterlidir. ama yine de bir veterinere sormadan doz ayarı yapmayın. kediniz köpeğiniz pışıl pışıl uyuyarak gider.

edit: damla piyasadan kalkmış. o zaman pet-ease adı altındaki ürünlere bakınız. jel şeklinde çoğu.
  8. şahsi arabanız yoksa zahmetli iştir. bir çok hava yolu şirketinin bilgi kısmında ''6 kilonun üzerindeki köpek veya kedi, havalandırma sistemli kargo bölümünde hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen uçuşa uygun kafesler içinde taşınabilir.'' ibaresi yer alıyor. ne kadar güvenilir ve sağlıklı merak etmekteyim.

şehirler arası evcil hayvan taşıma hakkında bilgi verin