şükela:  tümü | bugün
 • yaşadığınız şehirden bir eğitim gezisi yüzünden 1 aylığına ayrılacaksanız ve etrafınızda kedinizi emanet edebileceğiniz kimse yoksa mecburen yapmanız gereken olaydır ama nasıl?

  uçaklar evcil hayvanınızı aşılarının tam olması ve yanınızda hayvanınızın karnesi olması şartıyla bagaj bölümüne koyabiliyorlar.
  zaten uçakta çok gürültü çıkmayacağı için pek sorun olmaz.

  lakin iş otobüs firmalarına geldiğinde durum tamamen bi cellatlığa dönüşüyor. minicik kediyi taşıma kafesinde otobüs içine alamıyorsunuz. hayvancağız tandır tungur alt katta bavulların yanında gidiyor.

  zaten 6-7 saatlik yolda hayvanı o minnacık kafese koymayacağınızı, bunun için onu veterinerde iğne ile sakinleştirttiğinizi, ve hayvanın bırakın miyavlamayı, ne olduğunu dahi idrak edecek kıvamda olmadığını muavine anlatamassınız.

  hadi herşeyi geçtim, molalarda bagaja koyduğunuz "bebeğinizin" iyi olup olmadığını kontrol etmek isteseniz dahi bu tamamen muavinin insiyatifindedir.
 • bazı şirketlerce yapılan ama hayvanlara eziyete dönüşen uygulama. şöyle bir oluşum var ancak fiyatları ve şartları nedir bilmiyorum. yaralı sokak hayvanlarını sahiplenmek isteyenlere ulaştırdıkları için haberdar olmuştum.
  http://www.facebook.com/groups/transpet/

  edit: http://www.facebook.com/…pet/doc/10150349094029217/ burada fiyatları ve gerekli bilgiler de varmış. biraz pahalı mı ben mi cimriyim?
 • maalesef şehirlerarası yolculuklarda uçaktan başka toplu taşım aracı kullanılmamasına neden olan ve sedapet denilen ilaç yardımıyla artık daha kolaylaşan aktivitedir. lakin evcil hayvanınız bir kediyse ilacı aldıktan sonra bitkin bir halde taşıma sepetinin içinde öylece yatması içinize dokunur. şehirlerarası yolculuklara daha da lanet edersiniz.
 • şehirlerarası evcil hayvan taşıyamama olarak değişmesi gereken başlık. ulaştırma bakanlığı'nın son kararı ile kafeste kuş bile taşımak yasak otobüslerde. bagajda gidecekmiş. karayolundan ulaşım ihtimali yok. havayolu desen, her yere uçak yok. tren desen, keza öyle. ne bok yiyeceğimizi şaşırdık. zorla araba sahibi edecekler insanı.
 • plegicil isimli damla kullanılarak kolaylaşmaktadır. 3.5-4 kg bir kediye 3 damla yeterlidir. ama yine de bir veterinere sormadan doz ayarı yapmayın. kediniz köpeğiniz pışıl pışıl uyuyarak gider.

  edit: damla piyasadan kalkmış. o zaman pet-ease adı altındaki ürünlere bakınız. jel şeklinde çoğu.
 • şahsi arabanız yoksa zahmetli iştir. bir çok hava yolu şirketinin bilgi kısmında ''6 kilonun üzerindeki köpek veya kedi, havalandırma sistemli kargo bölümünde hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen uçuşa uygun kafesler içinde taşınabilir.'' ibaresi yer alıyor. ne kadar güvenilir ve sağlıklı merak etmekteyim.
 • oldukça zordur. maalesef kargo bölümüne alınan hayvanlardan ölenler de olmuştur bugüne kadar. hayatına mal olmasa bile o ortamda korkudan nasıl bir psikoloji haline girerler kimbilir. ben o şekilde hayvanımla seyahat edeceğime planımı iptal ederim daha iyi.
 • düşünmekten bana kafaları yedirten eylem. otobüsle götüreyim dedim, illa uyutulacak diyorlar. uyutmak istemiyorum hayvanı, zaten kafesin içinde minicik kedi. bagaja da tamam dedim. uyutmak da nesi? bir de yolun sonunda nemrut bi baba var, 1 geceliğine dahi kediyi istemeyen. yemin ediyorum işkence oldu.

  aylar sonra edit: kucakta durmayan hayvanı babamın kucağında maç izlerken gördüm ya ölsem de gam yemem. torunum diye seviyor o kadar diyim. mehe.
 • (bkz: #35143036) numaralı entryde bahsettiğim uyutma meselesi gerçekleşti, şöyle ki, "uyutmasanız da olur" diyen kamil koç çalışanları, kedi yazanede iki miyavladı diye biletimi fikrimi bile sormadan açığa aldı. öğle sıcağında ta ebesinin şeyindeki veterinere götürdüm hayvanı, sedapet aldım, uyuttum. salak salak 3 saat yol gitti hayvancağız.

  yolcular bagajda miyavlayan kediden rahatsız oluyor'muş. ulan ben de elalemin gerizekalı bebeğinden rahatsız oluyorum. yol boyunca susmadan ağladıklarını bilirim. bebekleri de uyutsunlar o halde? ya da bebekli yolcular için de hep destekledğim ayrı otobüs fikri. boklarında boğulsunlar, bir sürü bebekli yolcu mutlu mesut gidip gelsin.

  bagajdaki kedinin sesi yukarıya nasıl gelsin lan? ulaştırma bakanlığına sıçayım.
 • (bkz: #33062626)