şükela:  tümü | bugün soru sor
  • onunuzde veya arkanizda en kotusude hemen yaninizda oturan kucuk cocuk ve annesi,sisman ve rahatina duskun insan modeli,geveze yasli kadin (bkz: muhtesem uclu),(bkz: seytan ucgeni)dan biri ve ya bir kaci ile basarisiz sonuclanacak eylemdir.zaten otobus koltuklari hicbir zaman rahat degildir,boynunuz yamulup ayaginiz uyusur,kafanizi nereye koyacaginizi sasirirsiniz,titresime alinmis cep telefonu misali hafif hafif sallanirken otobus,kaderinize isyan eder,pes edersiniz.(bkz: abartmak)
  • baska alternatif grup isecesitli nedenlerden oturu,sehirlerarasi yolculukta uyuyamak`tir.
  • yaninizdaki sohbet sever kişinin sorularindan kaçmak için walkman kulakliğini takmaktan sonra başvurulabilecek ikinci yöntem* .
  • evde geçirilen bir tatil dönüşü geceyarısı otobüse binersin, arkadaşlarla geçirilen son akşam sahilde geyik yapılmış yolda sıkıştırmaması için sadece bir birayla yetinilmiştir.
    uşak'a gelindiği sıralarda ağırlaşan gözkapaklarına engel olamaz artık insan, oysa otobüste uyumaktan nefret etmektesinizdir, daha da yorgun uyandığınızı düşünerek...
    hani olur ya rüyanızda bağırmak ister bağıramazsınız, ben onu başardım ve kabusum rüyamda gülümsemeye dönüşmüştü, öyle ya bağırdım ve kurtuldum...
    ama omuzumda bir el hissettim; gözümü güç bela açtığımda gözlerini pörtletmiş bana bakan yanımdaki amca ve muavinle gözgöze geldim...
    "abi abi, kalk kalk iyi misin abi, hayırdır"
    işte uykunun bitmesi ama kabusun devam etmesi budur... siz bitersiniz ama yol bitmek bilmez...
    gayet insani bir durumdur belki ama insanlar bir garip bakar size, mola yerinde sizi gösterip konuşan insanlar vardır...
    ehi ehi bak bak bu da bizim otobüsün pisikolocik piroblemlisi...
  • eger uyuyan siz degil de yaninizdaki ise size hayati haram edebilir. ustunuze yigilabilir, daha da abartip horlamaya ba$layabilir, daha da abartip salyalarini uzerinize akitabilir. o yuzden mumkun mertebe siz de uyumayin yaninizdakini de uyutmayin.
  • yolcu sayısı az olan bir otobüste yanınıza kimsede gelmemişse kolu bacağı açıp yayılarak yapılabilecek eylem.
  • gece yolculuğunda mola yerine gelindiğini farkedip dışarının serin havasında bir de sigara yaktığınızda daha güzel olan eylem.
  • yanda manita varsa,pencere kenarina oturup ayaklari asagidaki kalorifer petegine koyup kafayi ve govdeyi manitanin kucagina yerlestirip pencereden yolu ve bulutlari izleyerek uyumak.
  • uzun yolculuklarda yapılması farz olan eylem.

lakin olur da dandik bir firmayla seyahat edecekseniz uyumanın en pratik yolu selpak metodudur. yastık vermeyen bu firmalarla yapılacak seyahatten evvel öncelikle cam kenarı bir bilet alınız. daha sonra 3-4* paket selpak alıp seyahat öncesinde bunlar açılıp itina ile kafanızın cama temas edeceği noktaya yapıştırılır. böylece kafanızı cama koyup uyuyabilirken, dzoong doonk diye kafanızın seri bir şekilde cama toslamasının ve akabinde beyin sulanmasının önüne geçebilirsiniz.

(bkz: pratik bilgiler)