şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son zamanlarda gündemdeki konulardan biri tahditli yani sınırlı sayıda taksi plakası ve bunların kirası. gözden kaçan bir husus var ki ülkede otobüsünü alıp firmasını kurup ve yetki belgelerini alan herkes otobüsle şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapabiliyor.

  bu durumun getirdiği en önemli sıkıntı şu ki hizmet kalitesi sürekli yükseliyor. 2+1 oturma düzeni sağlayan mi dersin, koltuk arkası eğlence sistemi mi dersin, wifi internet bağlantısından, dondurma ikram edenlerden, günlük gazeteleri yolcularına sunana kadar sürekli artan bir hizmet kalitesi ile karşı karşıyayız.

  daha elim ve daha vahim olmak üzere yolcuya su / meşrubat hatta kek ikram etmek ve yolcuların valizlerine yardımcı olmak için muavin çalıştırmak artık bir standart haline gelmiş durumda.

  bu durum özellikle istanbul yönüne seyahat eden yolcuların otobüsten inip taksiye bindiklerinde gördükleri it muamelesini yadırgamalarına sebep oluyor. metro turizm vasıtası ile bu sorunu çözmek yönünde bir takım girişimlerde bulunulmuş olsa da kalıcı bir çözüm sağlanamamıştır.

  tek çözüm şu şekildedir. şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapacak otobüslere o harfli ve insanların bilet bulamayacakları sınırlı sayıda plaka tahsisi yapılacaktır. insanlar, seçme şansı olmadığı için, leş gibi döküntü otobüslerde afrikalı mülteci gibi seyahat edecek, ödemesi gerekenin 4 katı bilet ücreti ödeyerek plaka sahibi denen, taşımacılıkla hiç ilgisi olmayan birini zengin edeceklerdir.

  yalnız bu çözümün de bir takım açıkları bulunmaktadır. ülkede giderek yaygınlaşan bir de havayolu ulaşımı var ki uçakların hiç plaka sahibi olmaması ve havada uçağı durdurup yolcularla birlikte ceza kesilmesinin çok mümkün olmaması sebebi ile bu soruna da ayrı bir çözüm bulunması gerekiyor.
 • sadece taşımacılık alanında düşünmemek lazım, mesela ekmek fırınları da 30 sene önceki sayısına çekilsin ve yeni ekmek fırını açılması engellensin. fırın sahibi olmak isteyenler eski fırıncıların fırın açma imtiyazını birkaç milyon liraya almak zorunda olsunlar.

  tabi birkaç milyon lira verilerek fırın açma hakkı alınınca bu paranın çıkarılması lazım. ekmeği de artık vatandaş 10 liraya mı yer, 20 liraya mı yer, yoksa taş mı yer, zıkkım mı yer orasına karışmayız.

  mesela niye her isteyen giysi mağazası açabiliyor? onlar da böyle bir ranta bağlasın, vatandaş bir atleti donu bile köpek muamelesi görerek 100 liraya alabilsin.

  süper olmaz mı?
  nasılsa allaha değil ranta tapıyoruz, o halde bizi engelleyen nedir?