şükela:  tümü | bugün
 • 'mehmetçik abd'nin verdiği silahlarla şehit oluyor' diyen şeref malkoç, şehit ailelerini abd'ye dava açmaya çağırdı.

  verdiği silahlarla askerlerimizi şehit eden abd'ye tepki afrin harekatı'yla zirveye çıktı.

  kamu denetçiliği kurumu başdenetçisi (ombudsman) şeref malkoç, şehit yakınlarını, pkk/ypg'li teröristlere silah veren amerika'ya dava açmaya çağırdı. malkoç, "şehit aileleri 'bundan bir şey çıkmaz, olmaz' demesin. kanuni hakkınızı kullanın. amerika'yı ve teröristlere silah veren amerikalı komutanları dava edin'' dedi.

  kamu denetçiliği kurumu tarafından düzenlenen 'ombudsman kayserililerle buluşuyor' programı kapsamında kayseri'de stk temsilcileriyle buluşan kamu başdenetçisi şeref malkoç, dha'ya özel açıklamalarda bulundu. kamu başdenetçisi şeref malkoç, şehit yakınlarından teröristlere silah veren amerika'ya karşı, barolar nezdinde dava açmalarını isteyerek, "bundan bir şey çıkmaz, olmaz demeyin. kanuni hakkınızı kullanın. amerika'yı ve teröristlere silah veren amerikalı komutanları dava edin'' diye konuştu. kamu başdenetçiliği olarak şehit yakınlarına örnek dilekçe verip, hukuki açıdan her türlü yardımı yapacaklarını belirten malkoç, avukatları da bu davaları ücretsiz olarak açmaya davet etti.

  'şehitleriminiz hangi silahla vurulduğu belli'

  sivil toplum örgütlerinin harekete geçmesi gerektiğini belirten malkoç, "şehit ailelerine destek olmak gerekiyor. barolar, avukatlar destek olmalılar. yani şehitlerimizin hangi silahla vurulduğu bellidir. amerika'nın bu konudan sorumlu olan mark toner'den tutun da amerika'nın siyasi yetkililerine kadar, 'ypg'ye destek vereceğiz' diyenlerine kadar her birinin hukuki ve cezai sorumluluğu vardır. burada yapılması gereken şey, şehit ailelerine destek olmak, onlardan vekalet alıp bu konuda savcılıklara suç duyurusunda bulunmak gerekir. bununla ilgili bize bir başvuru olmadı. olursa yol göstereceğiz. hukuk müşavirimize söyledik ve gerekli dilekçeleri hazırlattık. eğer şehit ailelerinin bu konuda pkk'ya verilen silahla amerikalıların ypg'ye verdiği silahla şehit olan, zarar gören askerimiz, sivilimizin yakınları bize gelsinler. biz onlara hukuk konusunda yardımcı olacağız" diye konuştu.

  'şehit yakınlarımız hukuka başvursunlar'

  amerika birleşik devletleri'nin suç işlediğini ifade eden kamu başdenetçisi şeref malkoç, "amerika'nın yöneticileri haksızlık yapıyor. terör örgütlerine silah veriyorlar. o silahların seri numaraları silinse de nerede üretildikleri ve kim tarafından teröristlere verdikleri belli. belki bugün olmaz ama, yarın o sorumlular hakkında hem türk mahkemelerinde, hem de uluslararası mahkemelerde gereken davalar görülecek. bu konuda bizim şehit yakınlarına çağrımız mutlaka hukuka başvursunlar. barolarımız ve avukatlarımız bu konuda ücret almadan destekte bulunsunlar. ayrıca bize gelen olursa hukuk müşavirliğimiz ile gereken desteği vereceğiz. 'efendim ne çıkar' diye hiçbir şey söylenmesin. amerika birleşik devletleri kendi, birleşmiş milletler kararı yokken 'iran'a ambargo koydum' diyor. türkiye'nin bir bankacısını orada esir almış. haksız yere tutuyor. bizim de yapacağımız şey hukuk yollarına başvurmak. amerika'nın terör örgütlerine verdiği silahlarla şehit edilen, yaralanan ya da türk mallarına zarar verenlere karşı dava açmak lazım" şeklinde konuştu.

  ankara, abd'nin pkk/ypg'ye verdiği yaklaşık 4 bin 900 tır silahla ilgili hukuki imkanları kullanacağı sinyalini vermişti.

  kaynak
 • mantıksız olmayan çağrıdır.

  durun hemen aktrol damgası vurmayın.

  uluslararası hukukta ne kadar karşılığı vardır bilemiyorum tabii ama biz inkar dip yokmuş gibi davransak bile ota boka soykırım var diyip dava açıp bazı kararlar aldıran ermeniler de bunu boşuna yapmıyor sanırım. bunu bağımsız bir mahkemede dava yoluyla dile getirip kanıtları ortaya koyarsak uluslararası camiada ses getirebilir. unutmayın ki avrupa (özellikle almanya) ile amerika aslında her konuda birbiri ile çekişir ve mutlaka bir açığını arar. müslümanlara karşı iki yüzlü ve ön yargılı olabilirler ama birbirlerinin kuyusunu kazmaktan da geri durmazlar.

  hele de devlet gerekli hukuki desteği verirse bence mutlaka değerlendirilmelidir.

  netice itibari ile terörist bir oluşuma belgeleri ile birlikte silah tedarik ediyor.