şükela:  tümü | bugün
  • hemen hemen tüm tv kanalları tarafından yapılan hede.

bunun tartışılması gerektiğini düşünüyorum. şehit cenazelerini uzun uzun canlı yayınlamak, o acılı insanların görüntülerini dakikalarca vermek neye hizmet ediyor? ülkeye, acılı ailelere bir katkısı var mı? milletçe moralimizi yükseltiyor mu?

tamam, hıncımızı biliyor da moralimizi de yükseltiyor mu?
    bunların serin kanlılıkla tartışılması gerekmiyor mu?

amerika'da yaşayan bir arkadaşımdan dinlemiştim, ırak'ta afganistan'da yüzlerce amerikan askerinin öldüğü günlerde televizyonlarda bir tek tabut görüntüsü, bir tek cenaze görüntüsü verilmediğini söylemişti.
    o askerlere cenaze töreni yapılmıyor muydu? onların aileleri de acı içinde ağlamıyor muydu? tabi ki yapılıyor ve ağlıyorlardı ama amerikan halkı bu görüntülerle demoralize edilmiyor, devletlerine olan inanç ve güvenleri sarsılmıyordu.

kültürlerimiz farklı, cenaze görüntüleri verilmese şehit aileleri "değer verilmedi" diye gönül koyabilir. iyi düşünmek gerek, ama benim içim kaldırmıyor o gencecik insanların cenaze görüntülerini. o perişan ailelerin göz yaşlarına bakamıyorum. içim yanıyor.

terör örgütü yandaşlarını sevindirebilecek bu görüntüleri uzun uzun yayınlanması iyi midir, zararlı mıdır?
    gerçekten de bir karar veremiyorum.üzülüyorum ama bilemiyorum.