şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
 • şehit cenazesinin nasıl defnedileceğine ilişkin silahlı kuvvetlerin elbette yönergesi mevcuttur. fakat yönergeler olasılıklar üzerine yazılmaz. yani yönergede; şehit yakını şehidi son bir kez görmek istiyorum derse şu şu yapılacaktır yazmaz. ayrıca ben sayısız şehit cenazesine katıldım böyle bir istekle karşılaşmadım.

  yok amerikalı, rus şöyle defnediyormuşuzda biz kendimizi kaybediyormuşuz. onlarda şehit kavramını sorgulamak gerek. bunu bir de babası şehit düşen evlada sor delikanlı.
 • tecrübe ettiğim sarsıcı merasim.
  diyarbakır/çermikli kürt bir gençti ve pkk pususunda şehit olmuştu. ben de tören mangasındaydım.
  yirmilerinin başında bir gencin tabutuna bakmak bile dünyanın en acı şeylerinden biriyken ben omuz vermiş, yanıbaşımda kahrolan annesinin gözlerine bakamamıştım bile. bütün dünya durmuştu ve içinde bulunduğumuz durum sanki sonsuza dek sürecek gibiydi.
  darmadağın olmuştum, saygı atışında ağır sıçıp bütün senkronu sikip atmıştım, ayakta durabiliyor olmam bile mucizeydi ya gerçi...
  yıllar sonra insanların bunu çıkarları için kullanıp şov yaptığını gördüğümde şok olmuştum, bunu gerçekten kalbi ve ruhu olmayan biri yapabilir.