şükela:  tümü | bugün
  • hikayesine bugün izlediğim bölük filmi ile denk geldiğim ve çok etkilendiğim şehit askerimizdir .
    çocuk esirgeme kurumunda büyümüş , kurumdan ayrıldıktan sonra da kurumda ki kimsesiz çocuklara yardım etmeye devam etmiş . askerlik görevi boyunca aldığı maaşını da kimsesiz çocuklara göndermiş bir asker .
    iştirak ettiği operasyonlar da hayati tehlikesi olması sebebiyle her operasyon öncesi yazdığı bir mektubu bölüğünde ki askerlerden birisine emanet etmiş ve şehit olması durumunda mektubun çocuk esirgeme kurumunda birlikte büyüdüğü bir arkadaşına teslim edilmesini istemiştir .
    şehit olması sonrası mektup bir medya grubunda çalışan arkadaşına teslim edilmiş , grubun mektup için ödediği maddi meblağ murat akman'ın büyüdüğü çocuk esirgeme kurumuna bağışlanmış .

kim bilir kaybettiğimiz nice asker içerisinde bu dünya da böyle güzel izler bırakan ne murat'lar daha vardır .
    nur içinde yat murat akman , murat ağabey
  • nurlar içinde yatsın şehidimiz. daha 96 doğumluymuş. ne kadar küçüksün.
    artık doğru düzgün gülmeyi unuttum.
  • deniz gözlü şehidimiz. mekanın cennet olsun.

mektubunun tam hali şöyle;
    bu yazı bir komanda er mektubudur ve siz bu mektubu gazeteden okuyorsanız ölmüşüm demektir. bir ailem olsaydı bu mektubu onlara yollamak isterdim ama yok.

size koğuştaki ranzamdan yazıyorum. şu an etrafımda adana,ağrı, sivas, edirne, diyarbakır, ankara, antalya, izmir, urfa, trabzon… türkiye’nin dört bir yanından birbirini tanımayan ama birbirlerinin canını korumaya yemin etmiş bir sürü asker var. birazdan operasyona gideceğiz, tek dileğimiz kayıp vermeden geri gelmek.

ilerde ölürsem eğer diye bir mektup yazmak çok zor. aklına getirmek istemez ya insan ölümü, hani her zaman bir umut vardır ya. askerliğim bittikten sonra yırtıp atacaktım bu mektubu ama şu an okuyorsanız yırtamadım demektir. zaten pek de kalem tutmaz elim. silah tutmayı daha iyi bilirim. sizi korumam için siz öğrettiniz silah tutmayı.

tuhaf olan siz bu mektubu okurken ben neden öldüğümü bile bilmiyor olacağım. ya bir mayına bastım ya da yediğim bir kaç kurşun. bileniniz var mı ben nasıl öldüm ?

kışlada her televizyona bakışımda birbirinizi öldürdüğünüzü birbirinizin canını yaktığınızı gördüm. müziğin sesini çok açtı diye komşusunu vuranlar. gücü kadına yetenler. cebindeki on lirası için adam vuranlar. kız arkadaşına baktı diye alayını bıçaklayanlar.

bileniniz var mı ben kimi korumak için öldüm?

eti az pişti diye garsona çıkışan adam; sen rahat uyu diye kurşunlar başımın üstünden geçerken ben dağda her bulduğumu kesip yedim.

arabasını solladılar diye levyesini kapıp arabadan inen adam, beni bir çöp bidonuna atıp giden anam; söylesene ben kimin için öldüm?

yetimhanede ve askerde en güzel şeyin ekmeğin bölmek olduğunu öğrendik biz. peki size neyi bölmeyi öğrettiler?

sizi önce allah’a sonra birbirinize emanet ediyorum. ben sizden razı oldum allah da sizden razı olsun.
  • okuduklarımdan birleştirdiğim noktalar şunlar. murat akman 2004 yılında beytüşşebap da şehit oluyor ve doğum tarihi de 1986. şu halde söylenenler birbirini tutuyor. bir de şu medyaya giden mektup olayını açıklığa kavuştursak hangi medya kuruluşuna kime teslim edilmiş bu mektup?
  • gözlerim dolarak mektubunu okudum. ne kadar boş bir hayatım olduğunu hissettim. bahsedilen filmi en kısa zamanda izlemek istiyorum.
  • çocuk esirgemede büyümüş ve şehit düşmüş vatan evladıdır. ailesi olmadığı için türk milletine bir mektup bırakmış ardında. büyük bir üzüntü ile okudum, allah rahmet eylesin kardeşim...

şehidin mektubu
  • üzdün be mehmet’im.
  • bölük isimli filme konu olmuş hikayedir.
    gerçekliği var mıdır bilinmez. aradan yıllar geçmiş olsa da mektupta yazılanlar hala değişmiş değildir.

bölük filminiz izleyiniz güzeldir.
  • fotoğraf ve mektubun uydurma olduğunu düşünüyorum. rahmetli 2004 yılında batman'da şehit olmuştur. bahsedilen hikayedeki genç ise 1996 doğumludur.

https://www.hurriyet.com.tr/…nakta-bir-sehit-233768
hesabın var mı? giriş yap