şükela:  tümü | bugün
  • ziraat bankası fen lisesi'nin yeni adı.

görünen o ki işbilmez koltuk sevdalısı, her dönemin adamları olan ve şu aralar ayran kafası yaşayan yönetimi tam gaz devam ediyor gençlerin hayatını eskitmeye.. bir öğrencisinin ağzından:

"okulun ilk kışı çok sıkıntılı geçti. okul kar yağışı yüzünden 10 gün civarı tatil edildi ve balıkesirde diğer okullarda eğitim öğrenim devam ederken sadece fen lisesinde kesintiye uğradı. ısıtmada sorunlar yaşandı, açıkça buz kesen sınıflarda dersler işlendi. zaten 24 kişilik sınıflarda 32 öğrencinin bulunması sıkıntılıyken salgın hastalıklar baş gösterdi. okula sayısız ambulans geldi, birçok öğrenci yüksek ateş yüzünden serum yedi hatta hastanede yattı. keşke her şey bununla kalsaydı. ısıtma sorunu ortadan kalktı havalar ısındı derken yemeklerden zehirlendik. öğretmenlerden öğrencilere herkes zehirlendi. bu durum karşısında müdürse olayı yine üsteledi, susturdu. imkansızlıklar içinde geçen günlerde bizden başarı istendi. öğrenciler olarak dertlerimizin dinlenmesini sorunların çözülmesini istiyoruz. bize hep türkiye'nin geleceği olduğumuz söylenirken bu yaşananlar bizi üzmektedir."
  • bir kurum nasıl yok edilir bunun örneği.

bir okulu, eğitim kurumunu kaliteli kılan şey onun geçmişi, ismi ve oradan yolu geçmiş insanlarıdır.

birilerine yamanma adına türkiye'nin her yerinden en yüksek puanlar alıp gelmiş ve mezun olmuş insanların anıları yok edildi.

bugün en köklü istanbul liselerinde gördüğümüz bağ oluşamadan yara aldı. balıkesir fen lisesi gitti, ahmet, mehmet binbaşı lisesi geldi.

yanlış anlaşılmasın kişileri küçümsediğimden değil ama her yıl yüzlerce şehit verirken bu ülke "bazı şehitler" neden daha önemli oluverdi?

yeni yapılan yerlere binalara köprülere bu isimler verilebilirken neden geçmişi, hatırası olan yerlerin yapıların isimleri değişiyor?

bu mezunlara soruldu mu? oraya aitlik hisseden, çalışmış, emekli olmuş öğretmenlere, mevcut öğrencilere hademesine aşçısına... kime soruldu da yapıldı? parmağı geçen bütün yöneticilere bu kızgınlığım, yok ettiniz anılarımızı ve sizler bunu anlayamayacak kişilersiniz çünkü ailenizden uzak 13 yaşında yatılı okula başlamadınız.

bu işi gerçekleştirenlerin geçmişinde böyle bir yaşanmışlık, aidiyet, bağlılık olmadığı için anlayamayacaklar.

tanım : kutlu doğum haftası kutlanan bilim irfan yuvası. benim lisem değil, başkalarının lisesi.

(bkz: balıkesir fen lisesi)
  • türkiye cumhuriyeti ziraat bankası fen lisesi mezunlarının kendi okullarının devamı olarak kabul etmedikleri okuldur.
  • t.c. ziraat bankası balıkesir fen lisesi'nin yeni adıdır.

şu anda senelerdir aynı zbfl ruhuyla mücadele eden, okulu için çalışan bir öğrenci meclisi ile birlikte projeler üreten öğrencilerle dolu bir okul. öğrenci meclis başkanının ricası üzerine yazdığımı da bizzat bu güzel okulun mezunu olarak belirtmek isterim.

okulun isminin binasının değişmesi elbet çok kötü ancak önemli olan ruh ve ben mezun olduğumdaki ruh neyse şu anda da aynı ruhun bu okulun koridorlarında yankılandığını görebiliyor, duyabiliyorum mezun buluşmalarında.

ek olarak, bu çocuklar bir site kurmuşlar. onu da bırakıp gideyim.

balikesirfenlisesi.com