şükela:  tümü | bugün
  • aslında 90 larda da durum çok farklı değildi. şehit haberleri verilir, akabinde karşı taraftan kaç teröristin (ki bu rakam da genelde şehit sayısına "n" diyeceksek en az n+1 olarak ifade edilmekteydi) etkisiz hale getirildiği bildirilir ve sonraki habere geçilirdi.

25 sene sonra baktığımda yine hemen hemen aynı manzara. şablondan çıkmış haberler, x şehit için y terörist denklemleri, komplo teorileri, hepsi ayrı telden çalan kadrolu salakların nemalandıkları siyasi partiler üzerinden aynı şeyleri farklı kanallarda papağan misali tekrar etmeleri vs...

neyse, allahtan duble yollarımız var...
  • şehit haberi duyunca gerçekten üzülen insan var mı ki şehit yakınlarından başka. vah vah şu kadar şehit var, allah yapanın belasını versin demekle üzülmek olmuyor.

bilmiyorum bir ben mi böyle hissediyorum, trafik kazasında ölen insanla şehit olan asker veya polis arasında benim için fark yok, ikiside bana aynı uzaklıkta, ikisini de tanımıyorum, ikisi de benim için yabancı, ikisini de duyunca yazık olmuş diyorum ama üzülmüyorum ya da üzülemiyorum.

hani üzülmüyorum derken yanlış anlaşılmasın, eğer haberde şehidin ailesini, çocuğunu, cenazede ağlayan insanları görünce üzülüyorum tabi ki, üzülmeyen insan değil zaten ama hani birisi gelir söyler ya duydun mu şu kadar şehit olmuş falan diye işte o beni etkilemiyor, haberi duyar duymaz çok tepki gösteren insanların tavırları da inandırıcı gelmiyor.

askerliğimi daha yapmadım belki birkaç aya gidebilirim, bana bir şey olursa bana da üzülmeyen olabilir, hiç de yadırgamam, beni tanımayan etmeyen insan bana neden üzülsün ki.

not: yanlış anlaşılmaya mahal vermeyeyim, vatanını seven bir vatandaş.
  • insanlik kimsenin umurunda degil maalesef.
  • kimsenin umurunda olmadığı gerçeği değil, haberlerde 5 dakika bile üzerine konuşulmayan hergün daha da artan şehit sayısının yavaş yavaş insanlarımızın alış(tırıl)mış olması
  • kanıksanmasını geçtim bir de üzerine alay ediliyor. bu kadar şerefsizlik olmaz! üzülmüyorum diyenler bir de vatansever olduğunu iddia ediyor. sizin vatan sevginiz vatanın size verdikleri. sen bodrumda denize girmeyi, evinin yakınındaki avm'de kız arkadaşınla buluşmayı, sınırsız internete girebilmeyi seviyorsun da haberin yok. ve sen bunları güven içinde yapabil diye senin yaşında gençler vurulyor. kolunu bacağını kaybediyor. ölüyor lan insanlar! bu ülkede 80 milyon insandan birilerinin yapması gereken şeyleri yapıp ölüyolar! ve biz bizim için ölen insanlara üzülemez hale geliyoruz.
    bence bilseler yine ölürler de, yazmayın bari görmesinler.
  • askerliğin yan gelip yatma yeri olmaması nedenlidir. 3 - 5 mehmet için keyfimizi mi bozacağız?

(bkz: nasılsanız öyle yönetilirsiniz)
  • tabiki umrunda degil. çünkü birisi, birileri başkan olma ve götü kurtarma derdinde, başkan olunca acı çekmesinide biz biliriz der, bir iki cenazeye katilir, ıtri den marş calinir ah surdada bir kuple siir okuyayim başkomutan benim nasilsa bir iki duygusal cumle hoop bitti.
    edit: imla
  • olay 90lı yıllardan çok farklı, eskiden senin benim gibi zorunluluktan askeriyeye teslim olan 20 yaşındaki çocuklar karşılığında hiç bir şey almadan "vatan borcu" için çatışmalarda vurulunca içimizden parça kopar yüreğimiz yanardı ama son bir buçuk yıldır hayatını kaybeden şehitlerin hepsi profesyonel. savaşmak için para alıyorlar, ölmek ve öldürmek için eğitiliyorlar ve nasıl öldürdülerse, öldürülüyorlar o yüzden o ölümlere üzülmekle, tersanedeki işçi ölümleri, şantiyedeki iş kazalarına üzülmek aynı şey. kimse onları zorla oraya getirmedi, kimse onları orada zorla tutmuyor hayır ben yapamıyorum bu işin sonunda ölüm var derlerse istifa mektubuna bakıyor her şey. myo ya da lise mezunu halleriyle 4000 liraya yakın maaşın neden verildiğini zannediyorsunuz oradaki güvenlik görevlilerine vasıflı oldukları için mi? ya da çok donanmlı oldukları için mi? hayır, sadece yeri geldiğinde ölmenin bedeli o.
  • ne yazık ki doğrudur. keşke sadece umursamıyor olsalar, şehitlerden çıkar da sağlıyor namussuzlar. malum kişinin mitinglerini izleyin, islam dinini ve şehitleri kullanır hep ve bunu sürekli yapar. 3 sene önce sorsan "analar ağlamasın" diye bağırıp dururdu şimdi şehitler ölmez muhabbeti yapıyor.

zalimler dünyası.