şükela:  tümü | bugün
 • new age gibi akımların yayginlasmasi nedeniyle belirginlik kazanan kavramlardan biridir. bu gibi akımlar bireyselliği ön plana çıkarıp, kişileri cogu zaman ailesini dahi düşünmeden kendi çıkarlarını kollar hale getirmeyi ve kolayca sömürmeyi amaçlamaktadır.

  bir zamanların insanlarını zevkten uçuran "dava adamı olmak" kavramının karşıtıdır.

  ayni zamanda, kitlelerin sehitlik olgusuna inandirilarak kullanilmasina da bir isyandir.

  herkes herşeyin farkındadır da, açılan her bir konunun da bir yeri zamanı olmalıdır. bu kavramı simdi irdeleyerek yapılmak istenen nedir? kayıplarından dolayı acı çekenlerin yarasını neşterle eşelemek mi?
 • kavramların karıştığı başlıktır.
  şehitlik kavramı kuranı kerimde ve hadislerde anlatılmış neden değerli olduğu belirtilmiştir.
  türkiyedeki çarpık düzene bakarak şehitlik mertebesini sorgulamak hatadır.
 • askerliğin, şehitliğin son 10 yılda iyice itbarını kaybetmesiyle iyice su yüzüne çıkan gerçek. savaşlardan sağlam rant elde edenlerin, sırtından geçindiği iyi niyetli insanları tamamen kontrol altına almak için uydurduğu yalandan başka bir şey değildir. benim çocuğum sizin egonuz yüzünden ölecek sonra sen çıkıp ondan kelle diye bahsedeceksin, bir kaç mehmet diyeceksin, bu ölümler papua yeni gine'de de oluyor diyeceksin ama cümlenin sonuna allah katında en yüksek mertebede diyeceksin. yani bu şartlarda bizlerin bunu yememesi lazım ama artık içme sularına ne katıysanız kimse ses cıkarmıyor.
 • bok yoluna gitmenin kibarcasıdır hele o bok yoluna giden çocukların aileleri vatan sağolsun dedikçe bana sinir basmakta devlet senin çocuğunu harcanabilir görsün sen hala vatan sağolsun de 18 yasındaki çocuklar ölsün ama vatan saolsun olsunda o çocuklar hayatta olmayınca vatan vatan oluyor mu acaba neymiş müslümanlıkta şehitlik süpermiş huriymiş saraylar köşkler cennetmiş 1 aileden 2 şehit verene 1 şarap akan ırmak bedavaymış mış mış miş...
 • şimdi bu başlığa nasıl bir tanım yapılır bimiyorum, ama aklıma takılan bir ihtimali paylaşayım bari.
  şu fani dünyada devlet katında en yüksek mertebelere tırmanmışların sevdiklerini şehit olma ihtimaline bile çok uzak tutması sebebiyle onların da böyle düşünüyor olması kuvvetle muhtemel diye düşünmüyor değilim hani. hay kuracağım cümlenin içine sıçayım.
 • başlıktaki gibi tabir edilmesini doğru bulmasam da genel anlamı itibariyle inandığım tespit. dinlerin de uydurma olması nedeniyle dinle ilgili her şey insanların hayatlarını dini kuralları koyanların istedikleri gibi düzenlemeleri, haksızlıklar karşısında ses çıkarmamaları ve şehitlik kavramında olduğu gibi isyan edilecek durumlarda teselli olması için uydurulmuş şeylerdir. bu nedenle vatanını savunurken şehit olanlar çok saygı duyulacak kişiler olsa da şehitlik de maalesef aslında olmayan bir kavramdır. ama bu kişiler hakkında konuşurken dinle ilgili olmadan, saygı ve vicdan gereği saygılı olmamız gerektiğini düşünüyorum.
 • ölümden sonra yaşam kavramı sıradan ölümlüler için ne ise asker ve diğer vatan evlatları için ise şehitlik mertebesi odur aslında.. her iki ölümüde kabul etmenin zorluğu sonrasına atıfta bulunmayı maalesef zorunlu kılıyor.
 • (bkz: kendini don kişot sanan yazarlar)

  zöge: la olum harbi don kişotsunuz ha.