şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iranin en modern halk musikisi ustasi
 • iran televizyounda dizilerde oynamaktansa misal dastan ensemble gibi gruplarla misal on through eternity homage to molavigibi önemli albümlere imza atan müzisyen. yavuz bingöl ne ya...
 • acem ulkesinin masalsi dili; kirmansah'in, bagri ates-i ask'ta* yanmis buyulu sesi;
  gazelin, mesnevi'nin cana can ufleyen gorkemli avazi...

  $ahram, $ahram'dir. kiyas kim ola ki..?

  "when nazeri sings, i don't care if the second
  adam comes down or not; i don't care if my words
  get you to cry or not, it's already too late.
  ...
  go on complaining and praying. it's already too late.
  i know sweet vowels and inescapable rhythms.
  i know how sweet it is when a young woman is here
  and the old men think of god; but it's already too late.
  ...
  here i am; i am all alone
  it's early morning
  ...it's already too late! "

  * *
 • serinin ikinci adamı.

  ilki: (bkz: muhammed rıza şeceryan/#10480352)

  iran klasik müziği denilince akla gelen ikinci isim şehrâm nâzırî’dir. adı her ne kadar ingilizce shahram nazeri şeklinde yazılsa da (orijinal dili olan farsça’da ve elbette ki türkçe’de de) okunuşu şehrâm nâzırî şeklindedir. biraz etimolojik olarak olaya bakarsak: şeh = şâh kelimesinin muhaffef şeklidir ve şâh anlamına gelir. yani hükümdar, kral, imparator. nâzırî = nâzır kelimesine aidiyet eki olan –î ekinin getirilmesiyle oluşmuştur ve nezaret eder bir şekilde olan şeklinde türkçe’ye aktarılabilir. aynı zamanda falcılıkla uğraşan gibi bir anlam da çıkarılabilir.

  şehrâm nâzırî kullanımı üzerinde anlaştıktan sonra şunlar söylenilebilir: şehrâm nâzırî 1949 yılında iran’ın kirmanşâh eyaletinde dünyaya gelmiştir. ilk müzik eğitimini ailesinde alan nâzırî, henüz 8 yaşında “sufi ensembles” adlı gruba girmeyi başarmıştır. 11 yaşında iran televizyonunda sahne alan nâzırî, bunun hemen ardından geleneksel “redif” repertuarına dair eğitim almıştır. ilerleyen yaşlarında sufizme dair merakı iyiden iyiye artan nâzırî’nin önünde okyanus gibi bir literatür olduğunu bilmenizi isterim. bunların başında mevlevî literatürü gelmektedir ki mevlevîlik müzik ile birlikte anılmıştır daima. feridüddin atar, mevlânâ celâleddîn ve hafız i şîrâzî gibi filozofların eserlerine merak salan nâzırî, aynı zamanda iran’da bir gelenek olan “tasnif” türünde de eğitim almaya yönelmiştir.

  işte bu yönelişten sonra şehrâm nâzırî’nin hayatına üstad abdullah devâmî dahil ve müdahil olmuş, akabinde abdülali vezîrî, celâl zülfünûn, ve son olarak çoook büyük üstad muhammed rıza şeceryan kendisine hocalık yapmıştır. kendisi üzerinde en büyük etkiyi yapan da hiç şüphesiz büyük üstad muhammed rıza şeceryan’dan başkası değildir.

  sufi geleneği çok iyi bilen ve müziğe en iyi aktaran isim olan muhammed rıza şeceryan’ın da etkisiyle iyice sufizme yönelen şehrâm nâzırî, bundan sonra kendi bestelerini, daha doğrusu tasniflerini yapmaya başlamıştır. bunların başında da mevlana celaleddin’in rubaileri ve divanında bulunan şiirler yer almıştır. bugün şehrâm nâzırî, farsça’da üç telli anlamına gelen setar adlı çalgının saygın virtüözlerinden, iran klasik müziğinin sayılı ustalarındandır. amerika’dan rusya’ya kadar yüzlerce konser ve bbc’ye röportaj vermiştir. yavuz bingöl kim ya hu?

  albümleri:

  shahram nazeri & the dastan group
  loulian
  through eternity: homage to molavi (rumi)
  mystified
  through eternity
  mythical chant
  iran: masters of traditional music, volume 3 (dâryûş tâlâî ile birlikte)

  şeklinde sıralanırlar.
 • faramarz payvar ile beraber "leyli o mejnoun" (leyla ile mecnun) adında muhteşem bir eser yaratmış büyük usta.
  ecnebi kısmısı "shahram nazeri" biçiminde yazıyor adını.
 • hz. mevlana'nın 800. doğum yılı münasebetiyle, kardeşi hafız naziri ile "passion of rumi" adlı albümü hazırlamıştır.
 • hüzünle önüne bakıp şarkı söyleyen acem şarkıcıları dünyasından gelen bir başka isim daha. herkes kum'da tanışmış, cep telefonunu almış, feysbuktan eklemiş gibi vırvır yazmış allahtan ben ali rıza'yı kapattım, hemen oraya bkz vereyim de, oradan coşayım, benim adamım ali rıza. bu şehram bitti artık. dönemi kapandı! kendini tekrar ediyor. eskiden iyiydi ama o tarzı bitti, artık ali var, rıza var.

  (bkz: ali rıza eftekhari)
 • 1950 yılında iranda, kürt bir anne ve babadan doğmuş müthiş bir ses sanatçısıdır. kamkars grubuyla hayat verdikleri mükkemel ötesi parçlar da mevcuttur.

  http://www.youtube.com/…rce-3nq2t-4&feature=related
 • sharam nazeri, shahram nazeri, şehram nazeri olarak da ismine rastlanabilir lakin uluslararası alanda en çok "shahram nazeri" adıyla anılır. iran topraklarından çıkan en büyük sanatçılardan biri olarak görülür. konya'da ki şeb-i aruz etkinlikleri çerçevesinde gerçekleşen mistik müzik festivaline katılmak için türkiye'ye geleceği konuşulurken, ülkemizdeki islam anlayışı ve mevlana'ya bakış açısı hakkında pek de olumlu şeyler söylemediği rivayet edilir.

  kendi adı gibi albüm adlarını da bir çizgiye oturtamamıştır avrupa tarafı. örneğin yadegare doost albümü, çeşitli harf değişikleriyle 5-6 farklı şekilde bulunabilir. aşağıdaki listeden de görüleceği üzere, world music akımını kaçırmak istemeyen müzik şirketleri, nazeri albümlerini aynı yıl içerisinde, ne var ne yok baştan piyasaya sürmüştür. ilk albümünü çıkardığı tarih, esas itibariyle 1980 lerin ortalarına denk gelir.

  diskografisi :

  1991 - atash dar neyestan
  1991 - dar golestaneh
  1994 - concert-e-assaatide-e moosighi-e iran
  1997 - mystified sufi music of iran
  1998 - an khattat
  2001 - sedaye sokhan eshgh
  2002 - leyli o majnoun
  2003 - saze no, avaze no
  2005 - kisheh mehr
  2005 - another concert
  2006 - loulian
  2007 - avaze asatir
  2007 - beshno az ney
  2007 - bigharar
  2007 - chavosh 2
  2007 - cheshm be rah
  2007 - concerte 77
  2007 - dele sheyda
  2007 - gol-e sad barg
  2007 - laleh bahar
  2007 - moosa va shaban
  2007 - motreb mahtabro
  2007 - najva
  2007 - the passion of rumi
  2007 - sher va erfan
  2007 - shurangiz (mahoor)
  2007 - sote delan
  2007 - yadegare doost
  2007 - voice of endearment
  2007 - the book of austerity
  2007 - sokhane taze
  2007 - safar be digar so
  2007 - nowrouz
  2007 - saghinameh 2 (nasime sobgahi)
  2007 - heyrani
  2007 - ghame ziba
  2007 - et l'ensemble dastan (through eternity)
  ? - benamay rokh
  ? - saghinameh 1(sootedelan)
  ? - chavosh 3
  ? - chavosh 4
  ? - chavosh 7
  ? - chavosh 8
  ? - baharan e abidar