şükela:  tümü | bugün
 • iranin en modern halk musikisi ustasi
 • iran televizyounda dizilerde oynamaktansa misal dastan ensemble gibi gruplarla misal on through eternity homage to molavigibi önemli albümlere imza atan müzisyen. yavuz bingöl ne ya...
 • acem ulkesinin masalsi dili; kirmansah'in, bagri ates-i ask'ta* yanmis buyulu sesi;
  gazelin, mesnevi'nin cana can ufleyen gorkemli avazi...

  $ahram, $ahram'dir. kiyas kim ola ki..?

  "when nazeri sings, i don't care if the second
  adam comes down or not; i don't care if my words
  get you to cry or not, it's already too late.
  ...
  go on complaining and praying. it's already too late.
  i know sweet vowels and inescapable rhythms.
  i know how sweet it is when a young woman is here
  and the old men think of god; but it's already too late.
  ...
  here i am; i am all alone
  it's early morning
  ...it's already too late! "

  * *
 • serinin ikinci adamı.

  ilki: (bkz: muhammed rıza şeceryan/#10480352)

  iran klasik müziği denilince akla gelen ikinci isim şehrâm nâzırî’dir. adı her ne kadar ingilizce shahram nazeri şeklinde yazılsa da (orijinal dili olan farsça’da ve elbette ki türkçe’de de) okunuşu şehrâm nâzırî şeklindedir. biraz etimolojik olarak olaya bakarsak: şeh = şâh kelimesinin muhaffef şeklidir ve şâh anlamına gelir. yani hükümdar, kral, imparator. nâzırî = nâzır kelimesine aidiyet eki olan –î ekinin getirilmesiyle oluşmuştur ve nezaret eder bir şekilde olan şeklinde türkçe’ye aktarılabilir. aynı zamanda falcılıkla uğraşan gibi bir anlam da çıkarılabilir.

  şehrâm nâzırî kullanımı üzerinde anlaştıktan sonra şunlar söylenilebilir: şehrâm nâzırî 1949 yılında iran’ın kirmanşâh eyaletinde dünyaya gelmiştir. ilk müzik eğitimini ailesinde alan nâzırî, henüz 8 yaşında “sufi ensembles” adlı gruba girmeyi başarmıştır. 11 yaşında iran televizyonunda sahne alan nâzırî, bunun hemen ardından geleneksel “redif” repertuarına dair eğitim almıştır. ilerleyen yaşlarında sufizme dair merakı iyiden iyiye artan nâzırî’nin önünde okyanus gibi bir literatür olduğunu bilmenizi isterim. bunların başında mevlevî literatürü gelmektedir ki mevlevîlik müzik ile birlikte anılmıştır daima. feridüddin atar, mevlânâ celâleddîn ve hafız i şîrâzî gibi filozofların eserlerine merak salan nâzırî, aynı zamanda iran’da bir gelenek olan “tasnif” türünde de eğitim almaya yönelmiştir.

  işte bu yönelişten sonra şehrâm nâzırî’nin hayatına üstad abdullah devâmî dahil ve müdahil olmuş, akabinde abdülali vezîrî, celâl zülfünûn, ve son olarak çoook büyük üstad muhammed rıza şeceryan kendisine hocalık yapmıştır. kendisi üzerinde en büyük etkiyi yapan da hiç şüphesiz büyük üstad muhammed rıza şeceryan’dan başkası değildir.

  sufi geleneği çok iyi bilen ve müziğe en iyi aktaran isim olan muhammed rıza şeceryan’ın da etkisiyle iyice sufizme yönelen şehrâm nâzırî, bundan sonra kendi bestelerini, daha doğrusu tasniflerini yapmaya başlamıştır. bunların başında da mevlana celaleddin’in rubaileri ve divanında bulunan şiirler yer almıştır. bugün şehrâm nâzırî, farsça’da üç telli anlamına gelen setar adlı çalgının saygın virtüözlerinden, iran klasik müziğinin sayılı ustalarındandır. amerika’dan rusya’ya kadar yüzlerce konser ve bbc’ye röportaj vermiştir. yavuz bingöl kim ya hu?

  albümleri:

  shahram nazeri & the dastan group
  loulian
  through eternity: homage to molavi (rumi)
  mystified
  through eternity
  mythical chant
  iran: masters of traditional music, volume 3 (dâryûş tâlâî ile birlikte)

  şeklinde sıralanırlar.
 • faramarz payvar ile beraber "leyli o mejnoun" (leyla ile mecnun) adında muhteşem bir eser yaratmış büyük usta.
  ecnebi kısmısı "shahram nazeri" biçiminde yazıyor adını.
 • hz. mevlana'nın 800. doğum yılı münasebetiyle, kardeşi hafız naziri ile "passion of rumi" adlı albümü hazırlamıştır.
 • hüzünle önüne bakıp şarkı söyleyen acem şarkıcıları dünyasından gelen bir başka isim daha. herkes kum'da tanışmış, cep telefonunu almış, feysbuktan eklemiş gibi vırvır yazmış allahtan ben ali rıza'yı kapattım, hemen oraya bkz vereyim de, oradan coşayım, benim adamım ali rıza. bu şehram bitti artık. dönemi kapandı! kendini tekrar ediyor. eskiden iyiydi ama o tarzı bitti, artık ali var, rıza var.

  (bkz: ali rıza eftekhari)
 • 1950 yılında iranda, kürt bir anne ve babadan doğmuş müthiş bir ses sanatçısıdır. kamkars grubuyla hayat verdikleri mükkemel ötesi parçlar da mevcuttur.

  http://www.youtube.com/…rce-3nq2t-4&feature=related
 • azrail yerine rüzgara teslim etmektir ruhunu bu adamı dinlemek. sesindeki iniş çıkışları ovada dinlemek lazım gelir. tuz bulup ekmeğe banmak kiarostami ye fon yapmak gerekir ve elbetteki şah ı çeragiye yüz sürmek.
  hiç işiniz yoksa o akşamüstü youtube a girip tebriz konserini dinlemek gerekir. evet evet dinlemek gerekir.