şükela:  tümü | bugün
 • özcan yüksekin masal sözlüğü.
  yüksek'in binbir gece masalları üzerine yoğun ve kendi adıma son derece ilgi çekici bulduğum çıkarımlar içeren okumalarının tamamlayıcısı.

  bir tür referans kitap gibi dursa da* hasbelkader bana soran olsa* masal okumalarına başlarken ilk okunacak kaynak olmasını önerebilirim. üç tematik kitabın*** ardından çıkması yazarın çalışma akışı açısından mantıklı, incelemelerinin toplandığı bir ürün, ama okur açısından ilk edinilmeye uygun bir rehber. tek başına da ilgi çekici bu arada..

  şehrazad'ın sırları'nın anlatımı akıcı, aslında yüksek'in diğer kitaplarındaki okumalara benzer ancak daha kısa ve farklı kurgulanmış bölümler içeriyor. hakikatçi ve cinistan temalar ve altında gruplanmış öyküler üzerinden ilerliyor, kayıp deniz zaten öncülerinden farklı olarak hikayeleştirilmiş bir kurgu içine gömülü okumalardan oluşuyor. bu kitapsa okuru konuya aşina edebilecek, doğrudan kavramları açıklayan bir yol izliyor ama dümdüz bir sözlük değil. başından sonuna keyifle okunabilecek bir anlatımı var.

  aşk ne? binbir gece masallarında aşk ne? abdullah kim? neden adı abdullah? masalda maymun okumak neye delalettir? bunlar önemli, cevaplar kitapta.*

  yaani bu işin mantıklı yolu önce binbir gece masallarını okuyup sonra başkalarının görüşlerini merak etmek, ama masallar üzerine bu perspektifi inceliyor olsam önce masalları ve sözlüğü alır, sözlüğü okur, onu baş ucunda tutarak diğer kitapları çıkış sırasında okurdum.. yazar muhtemelen son çıkan kayıp denizi daha olgun buluyordur ama ben ilk kitap olan hakikatçiyi pek bi tutuyorum, o yüzden çıkış sırası.. hıh..