şükela:  tümü | bugün
 • gaziantep'te de mevcuttur ayni isimli bir mahalle. $arakustu isminin gaziantep lehcesinde bozulmasi ile sehrekustu olmustur.
 • antep'teki şehreküstü mahallesi gerçekten şehre küsmüş gibi durur...antep'in iç kısımları "şehirleşirken*" bu mahalle hala tek katlı kerpiç evlerle doludur...galiba biraz da yaşanan göç'ün katkısı ile büyümüş bir yer...

  şehre yaklaştıkça evrim geçirir; evlerin katları çoğalır, apartmanlaşır ama hala sıvasızdır ısrarla (hala küs müdür nedir bunlar)...
 • gaziantep' te minibüslerin yan camında görünce ilk önce şehrek üstü olarak algıladığım ve içimdeki araştırmacı ruhun(!) "şehrek de ne ola ki acep?" şeklinde ayyuka çıkmasını sağlayan ve tabi akabinde de beni gerçeğe ulaştıran (şehre küstü) özgün mahalle.
 • gaziantep havaalanından sehir merkezine giderken içinden geçilmesi gereken, düzensizce yerleşmiş eski evlerin yol buyunca uzandığı, orta gelirin altında insanların yasadıgı küçük bir semt.izmirin gürceşme semtine benzer.
 • şehrek üstü olarak okuyup uzunca bir süre "şehrek ne ola ki?" türünden sorulara gark olduğum bursa semti.
 • fomara caddesinin bittiği yerdeki meydanın* yukarısında kapalı çarşıya giden yolun geçtiği bursa semti. aynı adlı bir camiisi de mevcuttur.
 • iki sene bursa'da yaşamama rağmen ismini çeyreküstü zannettiğim semt.
 • önce şehrek diye bir yer var burası da onun üstü sandığım fakat sonra halis muhlis bir bursalı'dan zamanında hocanın birinin şehirden uzaklaşıp buraya camiyi dikmesi üzerine etrafında kurulan semte bu adın verilmesi, yani hakketen şehre küsen birinin varlığı ile alakalı olduğunu öğrendiğim semt.
 • bursa'da arkadaşımla birlikte yol tarifi sorduğumuz bir kişinin gayet rahat ve herkesin malumuymuşçasına zikrettiği semt adı. metroya bin şehreküstünde in. şehreküstünden meydan yürüme mesafesi, şehreküstü aşağı şehreküstü yukarı. içimden 'ne dedi ki şimdi lan bu' diye geçirdiğim sırada arkadaşım da benimle aynı şeyleri geçirirmiş aklından meğersem. kız yanımızdan ayrılır ayrılmaz unuttuk tabi ne dediğini. "ne demişti, nerde inecektik, çöteng mi dedi" filan diye söylenmeye başladık tabi. meğer şehre küstü diye okuyunca çok rahat akılda kalıyormuş. nerden bilecen cahillik işte..
 • şehreküstü, şehreküsdü veya şehreküsdi. allahim! ne güzel bir tabirdir bu! çiçek ismi gibi. şehirlerde ortaya çıkan demografik vb. büyümelerin doğal sonucu olarak merkezden uzak yerlere kurulan mahalleler belgelerde şehreküsdi diye adlandiriliyormus iste! böyle bir kelime dururken hangi kafayla banliyö gibi sakil bir kelime ile adlandır ki!?

  17. yy'da var bu tabir. evliya'nın*bir metninde (1640 sonrasi) karsilasmis idim ilk. simdi de daha evvelindeki, bir kayitta 1040(1630)tarihli, 85 numrolu mühimme'de rast geldim:

  "ayntâb mahallâtından sâkin olduğı şehreküsdi mahallesi'nde vâkı‘ müteveffâ murâd paşa'nun oğlı ve mevlânâ-yı mezbûrun oğulluğı olan alî'nün bâğı dîvârı münhedim olmağla üzerine varup binâ iderken müteveffâ-i mezbûrun hâtûnı olup hâliyâ ( ) rıdvân'un zevcesi olan mâhpeyker.."

  kenarda duran nota ek:
  tapu kadastro genel mudurlugu arsivi'ndeki 1583 tarihli bir defterde de, ege bolgesi'ndeki balat sehrinin de boyle bir mahalleye sahip oldugu yazili imis.