şükela:  tümü | bugün
  • hakkında çok şey söylenebilir. sanırım bunlardan biri hemşehricilik ya da köylücülük yapmadığı şeklindedir mesela.

(bkz: ukte dolması)
  • yakın gelecekte kendi takımlarını tutması muhtemel taraftar profilidir.
  • aaa, benim lan bu diye dusunduren insandır. istanbul dışında yaşayan değildir yani sadece. istanbul'da doğdum ve yaşıyorum ve trabzonspor'u tutuyorum, evet şehrimin takımları yerine büyük bir takım tutuyorum işte...
  • acizdir.
    sosyolojik olarak bakarsak, geniş bir kitleye aidiyet duymak ister, kabul görmek ister.
    en basitinden hayatındaki başarısızlığını hep yenen bir takım tutarak kapatmaya çalılşır.
  • benim bu. ankara takımlarından gençlerbirliği'ne sempatim olsa da ankaragücünden nefret ediyorum. yoksa ben de istemez miydim memleketimin takımını desteklemeyi?

bu arada istanbul takımlarını tutanlar da sanki doğma büyüme istanbullu. istanbul'da yaşayan yozgatlılar da yozgat spor'u desteklesinler o zaman. kafaya bak.
  • büyük şehirde yaşayanların büyük takımı ( tek büyük var o da belli!) tutmasıdır.
  • türk insanının güce ve başarıya tapmasıyla alakalıdır.
  • eziktir. ayrica bunlardan bazilari sevinmek icin sevmedik gibi mal mal sloganlar uydurur. sevinmek icin sevmediysen git amatordeki takimi tut neden istanbul takimini tutuyorsun bre guce tapici?
  • şehrin takımı taraftarlarının, "x'li ipneler , istanbul'u destekler" şeklinde tezahuratta bulunduğu kişilerden birisidir.
  • büyük takım tutarken kendini türk takımlarıyla kısıtlamıyorsa gerçek bir sporsever ve dünya vatandaşıdır. geri kalanı potansiyel lümpen fanatiktir.

yani destekleyeceğin takımı belli sınırlar koyarak seçmeye başlayınca bu işin sonu yok. hangi takımlısın denince neden hiç barcelona veya chelsea cevabı alınamıyor. hasbelkader amasya'da doğdunuz diye kendinizi amasya takımı tutmak zorunda hissetmiyorsanız, niye çıtayı istanbul takımlarına koyuyorsunuz. sırf türkiye'de doğdunuz diye mi? dünyada düzgün insanlarca yönetilen, düzgün sporcuların oynadığı, düzgün imkanlara sahip bir ton takım var, gs, fb veya bjk'ye gelene kadar.

şu anki ilçe sınırları, şehir sınırları, ülke sınırları bambaşkaydı daha 2-3 jenerasyon önce. birkaç yüzyıl sonra yine farklı olacak. bunlar gelip geçici işler. ayrıca insan hayatı böyle saçma mikro veya makro milliyetçiliklerle uğraşmak için çok kısa. kendiniz için yaşadığınız, bir şeylerden keyif alabildiğiniz 50-60 yılınız var hepi topu. biraz vizyonumuzu globalleştirelim. spor ve sanatta takip ettiğimiz şeyleri çeşitlendirelim, dünyalılaştıralım.