şükela:  tümü | bugün
 • soyadinin "ov" ile bitmesinden de anlaşilacaği üzere satrançta dünya şampiyonu olma potansiyeli taşiyan bir amca.
  soyadı "ova" şeklinde bitenler için de teniste dünya şampiyonluğu garanti sayılabilir.
 • yaşına göre olaganüstü güçlü olmasına ragmen asla dünya şampiyonu olamayacagını düşündüğüm oyuncu. çünkü dünya satranç şampiyonluğu stil olarak ya pozisyonel ya da kombinatif veya bunun karışımı oyuncuların eline geçiyor. capablanca pozisyonel, alekhin kombinatif, botvinik pozisyonel, smislov, petrosyan pozisyonel, spasky kombinatif, karpov pozisyonel, kasparov kombinatif, kramnik pozisyonel, topalov kombinatif. şu anda bile şampiyonluk adayı olup olamayan anand pozisyonel, shirov kombinatiftir. geçmişte yine dünya şampiyonu olmak için maç yapma şansı yakalayıp, finansal sorunlar veya 2. dünya savaşı nedeniyle maç oynamadan bu şansı kaybetmiş keres kombinatif, rubinstein pozisyonel oyunculardı. bu kategoriye girmeyen sadece 2 oyuncu var,
  1. max euwe ki bence gelmiş geçmiş en zayıf dünya şampiyonudur, kuvvetli bir amatordur. alekhine'in içkiye kumara fazla dadandıgı günlerde ballı bir şampiyonluk almıştır.
  2. bobby fischer stilini pozisyonel veya kombinatif olarak degerlendiremeyeceğim çok farklı tuhaf bir oyuncudur, kategorize edilemez.
  mamedyarov da çok güçlü ama partilerine baktıgımda çok acaip anlaşılmaz bir stil görüyorum. yani bir karpovda kasparovda hamlelerde neden oynandıkları ana planlarını anlayabilirken, mamedyarovda da aynı fisher gibi sanki çok farklı sadece kendilerinin
  bildikleri teorilere göre oynuyorlar.
 • satranç'ta favorim olan dahi oyuncu. artık dünya şampiyonu olmasını bekliyorum.
 • süper grandmaster sınırı olan 2700 elo'yu geçerek 2754 puana ula$mı$ azeri satranç oyuncusu.
  22 ya$ında olup, fide sıralamasında 4. sıradadır. (bkz: oha)
  2003 ve 2005 yılında, dünya gençler satranç $ampiyonası'nda iki kez birinci olmu$tur.

  kasparov gibi koç burcudur.

  http://www.chessgames.com/…rl/chessplayer?pid=50065

  kankası için (bkz: teimour radjabov)
 • şehriyar mamedyarov, azerbaycan'ın sumgayt şehrinde yaşamakta olup, ilk satrançı hocası babasıdır. kendisi gibi satrançcı olan iki kızkaşdeşi avrupa şampiyonasında azerbaycan'nı temsil etmiştir.
 • 2013 satranç grand prix beijing’ i(pekin) kazanmıştır.
  http://www.satranclife.com/…i-shakhriyar-mamedyarov
 • favori oyuncusunu sorduğumda,
  fischer çünkü en güçlüsü o! diyen büyükusta.
 • 2017 yılında amerika ulusal şampiyonluğu dahil, arka arkaya 4 önemli turnuva kazanarak, neredeyse satranç dünyasını domine eden wesley so'yu, shamkir 2017'de (gashimov memorial) ensesine tokatı koyup 2. liğe iten, aslan parçası, bir tuhaf satranç dehası. çok bizden görüntüsüyle beni her zaman şaşırtmıştır. dünya satrancının zirvesinde değil de okeye dördüncü gibi bir havası vardır.

  ne kebap mı söylediniz?
 • unlu gm ben finegold'un pro chess league 2017'de harika bir oyunla yendigi super gm'dir.

  terrible!*
 • kariyerinin en yüksek elo puanına ulaşmış olup 2792 puanla dünya sıralamasında 7. ciliğe yükselmiştir. 2800'ü kolayca aşıp süper elit gruba dahil olacak gibi görünüyor.