şükela:  tümü | bugün
 • yapımı en kolay çorbalardan biridir.
  özetle; eser miktarda salça tereyağında iyice kavrulur. üzerine eser miktarda sıcak su dökülür, suyun kaynaması beklenir. kaynayan salçalı suya 3 çorba kaşığı kadar şehriye atılır. şehriyeler iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılır.
  dikkat edilmesi gerekilen tek husus suya fazla şehriye atmamaktır. lakin çok şehriye atarsanız pişirdiğiniz şey çorba diil lapa olur.
 • arpa sehriyesi ve kiyma ilaveli yapilanin da tadina doyum olmadigi tecurbeyle sabitlenmistir..
 • tavuk suyuna veya et suyuna yapildiginda gribe* ve bogaz sisligine iyi gelen hatta gecirme etkisi oldugunu dusundugum super* corba..
 • limon ve maydonoz eklenerek daha da lezzetli hale getirilebilecek çorba
 • ha$lanmi$ tavuk yaptiginizda tavuk ha$landiktan sonra suyuna $ehriye atmak, keyfe gore biraz nane katmak, karabiber ekmek gibi opsiyonel ozellikleri editledikten sonra elde edebileceginiz corba turu.
 • domatesten vazgeçemeyenler için alternatif bir yöntem de bol miktarda( kişi sayısına göre 7-8 domates bile olabilir) kıpkırmızı resim gibi domatesin kabukları soyulup ufak ufak doğranması , yine bol miktarda yeşil biberin ( tercihen biriki tanesi hafif acı olabilir) pulları çıkarılarak orta kalınlıkta dilinmesi ve yağda* kavrulması , biberler biraz öldükten sonra domateslerin eklenmesidir. domatesler de iyice öldükten sonra et suyu vb. eklenerek kaynatılır. içine makul miktarda arpa şehriye eklenir. içinde dişe dokunacak büyüklükte domates, biber parçaları yüzen çorbanın üzerine servis edilirken ince kıyılmış maydonoz serpilerek bir renk cümbüşü oluşturulur. bolcana da limon sıkılıp afiyetle yenilir. *
 • istege gore arpa, tel veya yildiz sehriye kullanilarak yapilabilen corba cesidi..
  farkli sehriye turlerini karistirarak yapilirsa, "ne lan bu corba gibi" tepkisine maruz kalinmasi da mumkundur..
 • dünyada bize bahşedilmiş en güzel şeylerden olan domatesin bol miktarda rendelenip yağda (tereyağ ve zeytinyağı karışımı) çevrilmesi ile başlar bu güzel ve basit çorbanın dünyaya gelişi. domatesin o çekici kokusu ekmeği alıp bandırma isteği uyandırır insanda. tuzun ekilmesinin ardından banıp yersiniz 2-3 lokma, kimsenin bu hareketinizi görmemesine dikkat ederek. sonra şehriyeleri döndürürsünüz o domates güzelliğinin içinde, kokunun güzelliğinden bayılmak üzere iken. 1-2 dakika çevirdikten sonra şehriyeleri, üstüne kaynar suyu döküp 10-15 dakika beklersiniz. bu güzel karışımın et suyu/terbiye/ıvır/zıvır gibi başka şeylere ihtiyacı yoktur. istediği tek şey doğranmış maydanozdur.

  tabağınıza servis edersiniz, belki birkaç damla limon suyu ile.

  sade ve basit olan güzeldir.
 • çocukken bir ölü kedinin içinde gördüğüm çorbadır. **