şükela:  tümü | bugün
  • diğer bir şehriyeli çorba için (bkz: sehriyeli tavuk corbasi).
  • durup durup aşerdiğim salça ile yapılması kolay, domates rendeleyip yapılması biraz daha zahmetli de olsa yine kolay olan çorba.
  • 4-5 adet domates,
    1 çorba kaşığı domates salçası,
    2 çorba kaşığı un,
    2 çorba kaşığı tereyağı
    4-5 su bardağı tavuk veya et suyu,
    1 çay bardağı tel şehriye
    tuz, karabiber, fesleğen malzemeleriyle yapıldığında tadına doyulmayan çorbadır.
  • domatesler mevsimindeyse salçasız da yapılabilen, bizim ailede unsuz yapılan şifa çorba. insan olsa sarılıp sarılıp uyurum, o derece seviyorum.

ayrıca yoğurt bazlı çorbaları sevmeyen bünyemin, hastalıkta sağlıkta bir numarası. erasmusa gidiyorum diye yapmasını öğrenmiştim, hastayken yağsız yapıp içiyorum. hatta zehirlenmiş bünye azıcık toparlanınca da içebiliyor sıkıntı vermiyor mideye.

bir de eğer çok vakit yoksa kışlık diye hazırlanmış domatesle (kaynatılmış pişirilmiş, blenderdan geçmiş, kavanozla saklanmış, [salçadan hallice işte, ama ev yapımı ve güzel kokulu domtizle yapılmış]) de çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz.
  • ben en basic halinin tarifini vereyim. az önce annemden istedim. bu kadar harika bir çorbanın bu kadar kolay ve görece kısa sürede yapılabilecegini tahmin etmezdim!

malzemeleri veren olmuş. ama iyi de, nasıl yapacağız? diye mi soruyorsunuz:

2-3 domatesi rendeleyip biraz yağla tencerede kavurun. 5-10 dakika sonra birkaç su bardağı sıcak su ekleyin, bir avuç da şehriye ya da pirinç atın içine. 15 dakika falan kaynasın. biraz baharat da atılabilir. işte size çorba.

aşırı basic oldu. miktarları da salladım. bana güvenmeyin. domatesli pilava döndü bu diye gelmeyin sonra. ama birkaç tecrübeden ve optimumu yakaladıktan sonra tarifi ve malzeme miktarlarını detaylandırırım.
  • domatesi falan siktir edin.

tencereye biraz zeytinyağı koyun,
    iki çorba kaşığı domates salçasını bir dakika kavurun,
    üzerine 1.5 litre su doldurun,
    su kaynayınca 2 fincan şehriye,
    biraz tuz,
    biraz kuru nane,
    biraz toz kırmızı biber ekleyin ve
    bir limon sıkın.
    arada bir karıştırıp 10 dakika kısık ateşte pişirin.
    afiyet olsun.

üstüne bir iki dal taze nane veya maydanoz da atabilirisiniz.
  • domatessiz domates çorbası yapmayın. domatesleri ocakta közleyip öyle katın çorbaya. bana teşekkür edeceksiniz.