• diğer bir şehriyeli çorba için (bkz: sehriyeli tavuk corbasi).
  • durup durup aşerdiğim salça ile yapılması kolay, domates rendeleyip yapılması biraz daha zahmetli de olsa yine kolay olan çorba.
  • 4-5 adet domates,
    1 çorba kaşığı domates salçası,
    2 çorba kaşığı un,
    2 çorba kaşığı tereyağı
    4-5 su bardağı tavuk veya et suyu,
    1 çay bardağı tel şehriye
    tuz, karabiber, fesleğen malzemeleriyle yapıldığında tadına doyulmayan çorbadır.
  • domatesler mevsimindeyse salçasız da yapılabilen, bizim ailede unsuz yapılan şifa çorba. insan olsa sarılıp sarılıp uyurum, o derece seviyorum.

ayrıca yoğurt bazlı çorbaları sevmeyen bünyemin, hastalıkta sağlıkta bir numarası. erasmusa gidiyorum diye yapmasını öğrenmiştim, hastayken yağsız yapıp içiyorum. hatta zehirlenmiş bünye azıcık toparlanınca da içebiliyor sıkıntı vermiyor mideye.

bir de eğer çok vakit yoksa kışlık diye hazırlanmış domatesle (kaynatılmış pişirilmiş, blenderdan geçmiş, kavanozla saklanmış, [salçadan hallice işte, ama ev yapımı ve güzel kokulu domtizle yapılmış]) de çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz.
  • favori çorbalarım arasındadır efendim.arz ederim.
  • domatesi falan siktir edin.

tencereye biraz zeytinyağı koyun,
    iki çorba kaşığı domates salçasını bir dakika kavurun,
    üzerine 1.5 litre su doldurun,
    su kaynayınca 2 fincan şehriye,
    biraz tuz,
    biraz kuru nane,
    biraz toz kırmızı biber ekleyin ve
    bir limon sıkın.
    arada bir karıştırıp 10 dakika kısık ateşte pişirin.
    afiyet olsun.

üstüne bir iki dal taze nane veya maydanoz da atabilirisiniz.
  • büyük bir tencere için;
    1 su bardağı şehriye
    domates rendesi -tamamen sizin keyfinize ve domates tadını nasıl bir yoğunlukta istediğinize bağlı ama en azından 5 domatesin rendesi, veya 2-3 küçük kutu domates püresi gene domatesin tadını sevip sevmemenize bağlı ya da salçanın tadına olan duyarlılığınıza göre bir ya da iki tam dolu tahta yemek kaşığı salça.
    su yerine tavuk/et suyu kullanacaksanız bulyona gerek yok ama su kullanacaksanız bir adet tavuk/et bulyon.
    6 su bardağı su/et/tavuk suyu
    zeytinyağını tencerede kızdırın, bu esnada bulyon koyacaksanız kızgın yağın üzerine bulyonu parçalayarak atın ve eritin, şehriyeleri zeytin yağında kavurun, üzerine domates rendesi/ püresi/ salçayı ilave edip kısa bir süre karıştırın üzerine su/tavuk suyu/et suyunu ilave edin.
    burada işin sırrı ilave ettiğiniz suyun da sıcak olması, 6 su bardağı suyu önceden kettleda kaynatın, tavuk suyu ya da et suyunuz da sıcak olmalı.
    bu şekilde çorbanız kısa sürede pişer.
    servis esnasında maydanozu ince ince kıyıp üzerine serpiştirerek süsleyebilirsiniz.
    aynı tarif arpa ve yıldız şehriye için de geçerli olup, tuz miktarı size bağlıdır. bulyon varsa tuz koymuyorum yoksa babaannemin standart bir çay kaşığı tuz ilkesine uyuyorum.
    afiyet olsun.
hesabın var mı? giriş yap