şükela:  tümü | bugün
 • 1522-1543 yılları arasında yaşamış, kanuni'nin ikinci ve hurrem sultan'ın en büyük oğlu. zehirlenme yoluyla ölümü düşük ihtimalli bir söylenti olabilir ancak, zira hurrem'in öz oğlu olduğundan ve anne-babası tarafından çok sevildiğinden el bebek gül bebek büyütülmüş, ağabeyi mustafa dışlandıktan sonra; potansiyel veliaht olarak o yıllarda gözde ve güzide şehir olan manisaya sancakbeyi olarak gönderilmiştir. gayet nezih, aklı başında ve halim selim bir kişilik olduğu belirtilmiştir.
 • muhteşem yüzyıl'da gülücükler saçan bebek şehzade.
 • olumundeki supheli nasil hurrem olabilir acaba? kendi en buyuk oglunu oldurtecek kadin oyle mi? bilmeyenler veya diziden bile olsa bu yasa kadar ogrenmemis olanlar icin: sehzade mehmet hurrem sultan ve kanuni sultan suleyman'nin ogludur, hurrem'in suphelisi olarak goruldugu bir sehzade olumu olmussa o gulbahar sultan'in oglu sehzade mustafa'nin bogdurtulmasi olayidir.

  edit: evvel zaman icinde "olumundeki en buyuk supheli hurrem'dir" diyen bir entry vardi buralarda...
 • kanuni sultan süleyman'ın en sevgili oğlu. kan görünce bayılan, siyasi ve askeri işlerden ziyade sanata düşkün, zayıf bünyeli bir şehzade imiş. sultan süleyman seferde olduğu sırada edirne'de acı haberi alınca mimar sinan'a genç yaşta ölen oğlu için bir külliye yaptırmıştır.
 • yaşasaydı en az merhum abisi şehzade mustafa kadar başarılı olurdu, kalbi temiz, adaletli, kirli oyunların hep dışında kalmış bir şehzade idi.
 • kanuni'nin sevgili şehzadesi. ani ölüm haberini edirne'de alan kanuni, bir haftalık yolu iki günde alır. derlerki o iki günlük yol boyunca kanuni hep ağlamıştır.

  kanuni, mimar sinan'dan kendisi için isteyeceği külliyeyi yaptırmaktan vazgeçer, oğlu adına yapılmasını emreder. henüz kıble duvarı inşaatı yenı bitmişken önüne defnedilir şehzade mehmet. çok sevdiği oğlunun ölümüne çok üzülen baba kanuni cenazenin ardından 40 gün kabri ziyarete gider ve dua eder.

  tahtı emanet etmeyi planladığı mehmedinin vefatından duyduğu ızdırabı başka yolla geçiştirmek ister kanuni. türbe inşaatı tamamlandıktan sonra sandukanın üstüne taht konulmasını emreder. bu dünyada padişahlığa layıktı olamadı, bari türbesine taht konulsun ister.

  tahta talip olamayıp eceli ile ölenler onurlandırılır, cenazeleri taht ile olur. kimisinin de cenazesi istanbul'a bile sokulmaz, taşraya defnedilir. şehzade mustafa bursa'da, şehzade beyazıd sivas'ta defnedilir.
 • i. ahmed'in osman'dan sonraki en büyük oğludur. sultan ii. osman leh seferine çıkacağı sırada* 16 yaşında bulunan mehmed'i hükümdar olabilecek çağda olduğu gerekçesiyle öldürtmek istedi fakat dönemin şeyhülislamı esad efendi'den fetva alamadı. ii. osman, buna rağmen rumeli kazaskeri taşköprülüzade kemaleddin efendi'den aldığı fetva ile kardeşi mehmed'i boğdurttu. kaynaklara göre şehzade mehmed cellatlar odasına girdiğinde şöyle demiş:

  "osman, dilerim allah'tan ki, ömr-ü devletin berbad olup beni ömrümden nasıl mahrum ettinse sen de behremend olmayasın."

  bu sözlerden sonra sultan osman sadece bir sene kadar tahtta kalabildi.