şükela:  tümü | bugün
 • peter greenewayin muhteşem filmi pillow bookun konusunu borçlu olduğu japon kadın edebiyatçı. yaşamı hakkında fazla bir bilgi olmasa da, imparatoriçe sadako'nun hizmetinde kyoto sarayında 9 yıl geçirdiği bilinmektedir (991-1000)ve bu sırada da sarayda geçen hayatını, yazdığı makura no soşi yani "başucu notları"ndan öğreniriz. soylu bir aileden geldiği, bir çok kez evlendiği ve sonunda yaşlı ve terkedilmiş olarak öldüğü söylenir. yazdığı başucu notları sei shonagon'u xi. yy. japon edebiyatının iki büyük düz yazı ustasından biri olarak tanınmasına yol açmıştır. duyarlı, sade ve içten tarzı hala okuyucuları etkilemektedir ayrıca bu haliyle greenaway ustanın harika bir film çekmesine de yol açmıştır.
 • "bin yıl önce iki japon kadın sanki bugünmüş gibi yazdılar.

  jorge luis borges ve marguerite yourcenar'a göre hiç kimse asla murasaki shikibu'nun genji'nin hiyayesi adlı, erkek maceralarının ve kadınların aşağılanmasının usta işi bir yorumu olan eserlerinden daha iyi bir roman yazamadı.

  diğer japon, sei shonagon da, bin yıl sonra övülmenin tuhaf onurunu murasaki'yle paylaştı. yastıkname adlı eseri, sözcük anlamı fırçanın akışına göre demek olan zuihitsu tarzının doğmasına yol açtı. küçük hikayelerden, notlardan, düşüncelerden, heberlerden, şiirlerden oluşan çok renkli bir mozaikti bu tarz: darmadağınık gözüken ama çok çeşitli olan bu parçacıklar bizi oraya ve o döneme girmeye davet ediyorlar." eduardo galeano - espejos una historia casi universal

  (bkz: the pillow book)
  (bkz: peter greenaway)
  (bkz: içtima/@ibisile)