şükela:  tümü | bugün
 • seikonun, çalışma enerjisini, saatin hareketlerinden üreten modellerinin adı.

  bu saatler eski otomatik saatlerden (bkz: seiko 5) farklıdır. şöyle ki: onlarda hareket bir dengesiz ağırlık ile zembereki kurmak için kullanılırken, kinetic modellerde enerji, elektrik enerjisine çevrilerek bir kapasitörü doldurur ve kapasitördeki enerji de standart bir quartzsaat mekanizmasını çalıştırır. olay budur.

  (bkz: kinetic auto relay)
 • sınav vakti eve kapanıldığı için sınavda tekleyen ve o an için 5 milyonluk pazar saatlerine tercih edilebilecek saat.

  eamınakoyimdit : saate yüzlerce lira bayıl ama şarj mekanizması 2 seneye kalmadan performansını yitirsin, kapasitörü arızalansın ondan sonra gel de işportada satılan saatlere tercih etme. ilk modellerden birisi olduğu için böyle olduğunu ummaktayım. ha ne diyorduk, niye kötülüyorsun lan !? modeli de 5m43, kazara denk gelir belki uzak durun bu modelinden :

  http://www.righttime.com/…ns_watches/273-10516m.jpg

  edit2 : isteyen olursa 150tl ye satılık, sadece kapasitörü değişecek, değiştirmezseniz de çalışıyor ama şarjı 1-2 gün gidiyor anca.
 • auto relay olmayanlari hareketsiz 6 ay calisabilen saattir. gönül rahatligi ile sinavlarda kullanılabilir.
 • zamanında ben de çok özenmiştim ama gerek yok böyle şeylere. zaten kaliteli bir saat pili senelerce dayanıyor. ayrıca bu modelin çok fazla çeşidi var bazıları çok sorun çıkarıyor almadan önce iyi araştırmak gerek, tamiri de oldukça zor.
 • ilk modellerinden birine sahip olduğum güzide saatimde kapasitör denilen, pilli saatteki pilin görevini gören, basit bir saat pilinden 4 kat pahalı olan parçasını 6-7 senede bir değiştirmeniz gerekir. ne anladım böyle pilsiz saatten! hayır sorun parası da değil. 3. defa değiştireceğim bu parça ankara gibi bir şehirde bile hiçbir saatçide bulunmaz. dükkan dükkan ara, en son birine sipariş ver, 3 gün parçanın gelmesini bekle (bu arada saatsiz kal), parça gelince tekrar saatçiye git... ölme eşşeğim ölme. böyle olduğunu bilsem normal pilli bir saat alırdım. ortalama 4-5 senede bir pil değişiyor, o da hemen hemen her saatçide her markaya uygun pil var. birinde yoksa ötekinde var.
 • aslen bir kapasitöre sahip quartz tip bir kol saati.

  seiko 5' lerden farklı olarak dengesiz ağırlık zembereği kurmak yerine mini bir jeneratörün milini döndürür, oluşan potansiyel fark kapasitörü doldurarak quartz mekanizmasına hayat verir.

  geçmişten bugüne çok çeşitli modelleri vardır. ancak seiko 5' i daha başarılı bulurum. az çoktur kavramının oturduğu bir model seiko 5.

  önceki entry' lerden birinde bahsedildiği gibi 5m42 kalibre olanların bakımı masraflı, kapasitörü ise ömrünü çabuk bitirmektedir.
  bundan mütevellit standart bir quartz saate dönüştürülmesi farzdır ki tarafımdan sahip olunanı gayet başarılı şekilde dönüştürülmüştür.