şükela:  tümü | bugün soru sor
 • saat koleksiyoncuları arasında en çok tercih edilen modellerden biridir.

  rolex submariner ve omega speedmaster ile beraber kendine ait bir üne sahip olan kült modeldir. $5000 lik bir saatin yanında durur kutuda, kimse de neden bu burada demez.

  fiyatı 200-250 dolar arasında değişir. sadece 21 jewel'dan oluşan ve 10 yıla kadar bakım yaptırmadan sizi götürecek 7s26 mekanizmaya sahiptir. kendine özgü retro diver tasarımı, sağlam bir kasası, day-date kombinasyonu ve saat 4 yönünde screw-in crown'u vardır.

  olumsuz yönlerinden de bahsedelim, üretilen 10 modelin 8'inde, saat index'lerinde veya bezel'inde hizalama sorunu vardır. sadece 100 dolara 30 sene çalışan saat yapabilen seiko'nun senelerdir bir bezeli hizalayamıyor olması gerçekten enteresan ve sinir bozucu.

  şöyle bir yorum görmüştüm zamanında;
  "skx, çocuğunuza bırakacağınız bir saat değildir. 30 sene boyunca takıp canına okuduktan sonra öldüğünüzde bileğinizde sizinle birlikte gömülmesi gerekir."
 • 200 dolar altı diver lar içinde en çok saygıyı hak eden tabiri caizse combatant bir saattir. şu an 200 dolar altı olanları genelde silikon kayışı ile birlikte satılsa da jubilee bir bilezik ile saatin günlük ve dress watch olarak da kullanılma şansını arttırmakta ve saati daha dolu ve ağır göstermekte. pamuklara sarılacak bir saat değil de daha çok sahaya çıkmak için yapılmış, bileziğine yahut kasasına alacağı her çiziği anlamlı kılacak karakterde bir saat skx007. mineral cam her ne kadar eksi olarak dursa da camı safir olsaydı bu güzel saat bu fiyatlara bulunamazdı işin gerçeği. güzel bir jubilee bilezik ve bir nato ile yaz kış kullanılabilecek bir efsanedir.

  skx den yola çıkarak geliştirilen ''seiko prospex automatic sbdc001'' hem manuel winding hem de hardlex crystal özelliği ile göz kırpsa da 400 dolar bandındaki fiyatı ve skx'e nazaran daha sportif ama daha kaba görünüşü ile asla abisinin yerini dolduramayacak gibi görünüyor.
 • alabileceğiniz en ucuz ve en sağlam otomatik saat. ikonik bir tasarımı var. tam bir kayış canavarı. yani hangi kayışı takarsanız takın güzel gözüküyor. ister deri kayış, ister çelik bilezik, ister de nato kayış...

  bu saatin delisi çok çünkü modifiye edilmeye yatkın bir saat. bundan üç tane alıp ikisini modifiye edip her gün birisini kullanan adamlar var. kimisi bezeli değiştiriyor kimisi kadranı kahve lekesiyle eskitiyor falan.

  takacağınız kayışa göre dress watch da olur, casual watch da olur, military watch da olur. esasen diver watch olarak geçiyor. kıyabiliyorsanız dalışa da götürün. 200m su geçirmez özelliğine sahip. taş gibi saat.

  kesinlikle her koleksiyoncuda bulunması lazım. lüks giyim markalarının çin'de ürettikleri dandik saatleri sırf marka isminden dolayı fahiş fiyata alacağınıza bundan alın.

  ben de bu saat hakkında beğendiğim bir yorumu buraya bırakayım:

  "this is not a watch you pass down to your kids. this is a watch you wear to overthrow the government of a small south american country. you're buried with this watch, probably in a ditch next to the road in that small south american country."?