şükela:  tümü | bugün
 • seiko'nun kinetic'ten sonraki teknolojisi. kinetic'ten farkli olarak bu asla pil gerektirmiyor ve mekanik saatlerden de daha hassas. nasil oluyor da oluyor diyenler icin: http://www.seikospringdrive.com/
 • sade tasarımı inanılmaz çekiciliktedir. * lakin bu saati asla pil gerektirmiyor diye pazarlamaları, bir önceki model olan premier kinetic i satın almış ve alırken asla pil gerektirmez denilmiş müşteriler için üzücüdür. yok eğer premier kinetic modeli de asla pil gerektirmiyorsa ''bu sloganı görmüştük zate'' hissi vermektedir. her nekadar teknolojisinin tamamen farklı olduğunu ileri sürselerde 7500 ytl'lik dudak uçuklatan fiyatının asıl nedeni 28 yıl emek vermeleriymiş yani doğrudan bir hesapla adamların her 1 yıl için verdiği emeğin karşılığı saat başına 267 ytl ediyor. tabii eğer işlenmiş çelik parçaların değerini hesaba katmaz isek..

  (bkz: seiko premier)
 • spring drive cok basit bir anlatis ile mekanik bir saatin elektronik bir sistemle regule edilmesi ve klasik mekanik saat problemi olan sapmalarin ortadan kaldirilmasidir.
  http://www.seikospringdrive.com/…ash.html?soundon=0

  epeydir de piyasadadir. ama bugun saat uzmani sinan ozedincik'ten ogreniyoruz ki spring drive " geçen süre ölçümünü akarak ilerleyen ibrelerle ölçen saat" demekmis. allah hicbir konuyu lafi gerisinden anlayan magazincilere muhtac etmesin dinimiz amin.
  http://sabah.com.tr/…/durdurulamayan_saat_turkiyede
 • elektronik-otomatik mekanizma karışımı melez bir seri. temelde otomatik, işin doğrusu %95 otomatik, pil yok, pili şarj etmek yok, kinetic değil. ama otomatik saatlerdeki en büyük sıkıntı olan sapmayı gidermek için regülatör* çip-devreler kullanılmış, işin içine yine elektronik bulaşmış ki, saatlere yüksek fiyatlar ödeyen tutkulu insanlar saatlerinin mekanik de olsa ruhu olduğuna inanırlar ve elektronik devrelerden kaçarlar. çok merak ediyorum; bu mekanizma yüksek bir manyetik alanda ne tepki verecek, yine kusursuz işleyecek mi? yoksa o regülatör sapıtacak mı? bir başka sorun da; bu mekanizmayı oluşturan parçalar acaba grand seiko ile aynı yerden mi? yoksa standart otomatik mekanizmaların yapıldığı yerden mi? grand seiko varsa işin içinde bu istenilen 7500+ lira fiyatlara makul diyeceğim ama sanmıyorum. zira grand seiko mekanizmalar zaten yeterince üst kalite sapma değerlerine sahip isviçre'li chronometer sertifikalı saatlerin çoğundan iyiler ve fiyatları da 10.000+ lira seviyesinden başlıyor. o halde bence spring drive mekanizmalı saatler abartı fiyatlara sahipler. spring drive kullanılan en ucuz ananta serisi saat 7000+ lira, çok fazla bu fiyat. bu fiyatı bu saate vereceğinize az daha ekleyip grand seiko alın efendim.

  spring drive mekanizma

  grand seiko chrono mekanizma

  grand seiko mekanizma

  edit: fiyatlar, seiko türkiye distribitörü aydın saat'in liste fiyatlarından alınmıştır. daha ucuza satan satıcılar elbet olabilir.
 • bu konuda bir sıkıntı / merak konusu ise servis olayı aslında. hani normal mekanik saatlerin iyi kötü servisçileri var ama bu mekanizmada (ya da devrede) sorun olursa bunun arkasında nasıl durulacak. şüphesiz bir sıkıntı olmayacaktır zira high-end denilen serilerde uygulanıyor yanılmıyorsam (bkz: grand seiko) ama yine de yeni bir teknoloji.

  yani mesela; spring drive dan bir vintage saat olur mu? bu tartışmalı.

  ancak pilsiz saat olsun ve ömürlük ilerlesin diyorsanız citizen e bakmak gerekiyor. kinetic bir yere kadar; eco-drive çok başarılı.