şükela:  tümü | bugün
 • bu tür manga gençler ya da genç erkekler içindir (başlığında “genç” ve “büyük” sözcüğü içeren bütün manga dergileri seinen-manga dergisidir). bazı okuyucular 30-40 yaşlarına kadar seinen-mangaları takip etseler de asıl ulaşılmak istenen kitle 18-25 yaş arası erkeklerdir.

  daha genç ve geniş bir takipçi kitlesine hitap eden shounen-manga ile karşılaştırıldığında seinen-mangada daha çok cinsellik ve şiddet, daha az güldürü vardır. shounen-manga’daki spor ve okul yaşamıyla ilgili öykülerin yerini seinen-manga’da işadamları, üniversite öğrencileri ve okulu bırakanlarla ilgili öyküler almıştır. dramalar, politik temalar ve şirket hikayeleri çok tutulur. bununla birlikte az sayıda bilim kurgu, gizem ve fantazi türünden seinen-manga da vardır.

  futabasha’nın dergisi action ise bir çok önemli seinen-manga konusu içerir. kodasha hem young magazine'yi hem de “morning and afternoon”u satar. bunlardan birincisi çocuk suçluları anlatan sinirli hikayeleriyle tanınırken diğeri değişik karakterleri ile tanıtır ve sırasıyla otaku ve çalışanlara hitap eder. günümüzün yetenekli seinen-manga çizerleri kawaguchi kaiji, hirokane kenshi, egawa tatsuya ve urasawa naoki, kendilerinden önce gelen seinen-manga artistlerinin izinden gitmektedirler.
 • japonlar son zamanlarda nedendir bilinmez çok az seinen türünde anime/manga çıkarıyor, rağbet görmüyor da olabilir tabi ama çok sıkı bir seinen takipçisi olarak bu türün serin sularına kendini bırakmak isteyenlere başlangıç tavsiyesi verecek olursam;

  --kesinlikle neler izlenmeli--
  black lagoon
  dmc
  ghost ın the shell
  jormungand
  mushishi
  hellsing ultimate
  monster
  berserk
  b gata h kei
  baccano!

  -kesinlikle neler okunmalı-
  berserk( animesini boşverin hatta direk mangayı okuyun siz)
  vagabond
  dorohedoro
  20th century boys
  vinland saga
  dogs: bullets & carnage
  sanctuary
  hoshi no koe
  (gantz elfen lied vs. önermiyorum zaten onlar anime starter pack)
 • çizgi filmle animeyi ayıran farktır.