şükela:  tümü | bugün
 • bir hastaliktan sonra yerlesip kalan islev veya doku bozuklugu.
 • zamanında hititlilerin, agırlık birimlerinin ismi. daha sonrasında asurlular da kullanmıstır.
 • simgesi itibariyle al gülüm ver gülüm.
 • (bkz: sheqel)
 • uzun süren böbrek rahatsızlığı gibi, özellikle kendisini yenilemek ile ilgili sorunu olan organlarda ortaya çıkar. misal böbrek taşınız var, ameliyattan kaçınıyorsunuz ya da bende olduğu gibi doktor yerine veterinere gittiniz. veteriner de "-aslan gibi adamsın düşürürsün" diyerek diyelimki sizi 2 ay içinde opere etmesi gerekirken 5 ay bekletti. siz de diyelimki "doktor bu doktor amına koyiim heriften iyi bilecek halimiz yok ya?" diyerek kendinizi avutmuş olun. ve yine diyelimki birgün alıştığınız böbrek ağrısının dışında iç organlarınızda olağan dışı bazı yeni ağrılar keşfettiniz ve "ulan yoksa bu ibne yanlış birşeyler mi yapıyor" diye içinizden geçirdiniz (kuşku duymak) ve ani bir kararla başka bir doktora gittiniz... doktor sizi görür görmez hiçbir muayene bulgusu yok ama bu kadar uzun sürmemeliydi bir tomografi çekelim demiş olsun.

  tomografiyi gören doktorun yüzünde bir an için beliren telaşlı ifadenin açıklaması da "eee efendim ben sizi ya bugün ya da yarın sabah erkenden üreteroskopik litotripsi tabir ettiğimiz bir işlem ile operasyona almayı öneriyorum. üreter ve böbrekce çok ciddi bulgular dikkatimizi çekiyor hidronefroz son aşamaya gelmiş, biraz acele etsek iyi olur" anlamına gelir.

  devam eden yıllarda o doktor kılıklı pezevenge haftanın 3 ya da 4 günü küfür edip bela okuyorum, böbrekte sekel bitmeyen bir kabustur ama zamanla alışırsınız.
 • romanya'nın transilvanya bölgesinde ve biraz da güney macaristan'da yaşayan hunların torunu, macarların bir alt grubu olan türk kökenli halk.

  macarcanın sekel lehçesini konuşan ve günümüzde nüfusları 1 milyon civarında olmasına rağmen, romanya tarafından tanınmayan sekeller, 1952-1968 arasında otonom bir statü sahibi olmalarına rağmen, çavuşesku döneminde bu statü kaldırılmıştır.

  sekellerin, romanya içerisindeki statüleri uzun tartışma konusu olsa, şu an istedikleri şey ispanya içindeki katalunya gibi bir özerkliktir. 2006’dan beri bu eksende faaliyetlerini sürdüren sekeller, 2013’ten itibaren her 10 mart’ta romanya’nın targu mures kentinde binlerce kişiyle gösteri/yürüyüş yapmaktadırlar.

  not: 10 mart 1854 tarihinde sekellerin özerkliği için mücadelede eden 3 sekel targu mures’te idam edilmiştir.
 • fransızca séquela kelimesinden köken alıyormuş, o da latince sequi kelimesinden türemiş ki birbiri ardınca gelen, peşisıra gelen anlamındaymış. aynı latince kelimenin torunları için:

  (bkz: sekonder)
  (bkz: suit)
  (bkz: sekans)
  (bkz: sekte)
  (bkz: segment)

  romanya'daki hun kökenli 'sekeller' kavminin ismi buradan mı geliyor bilemiyorum. bilen anlayan yeşillendirirse gönenç ile dolarım.

  edit: bkz. eklenmesi ve pasta cila.

hesabın var mı? giriş yap