şükela:  tümü | bugün
 • genellikle psikolojik olarak görünen ancak araştırmalara göre fiziksel bağımlılık da yaptığı ispatlanan şekere karşı oluşan bağımlılıktır. fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre farelerin günlük şeker dozuna alıştıktan sonra günlük şeker dozu kesildiğinde yoksunluk krizi ile karşılaştığı belirtilmektedir. * ancak bazı bilimadamları şeker bağımlılığı yerine şekere-bağlı deyimini tercih ediyorlarmış. (sugar addiction yerine sugar-dependent. )

  şeker derken tatlılar, salata sosları, barbekü sosları da işin içine giriyormuş. işlenmiş gıda ve alkol de şeker bağımlılığı ile ilgili gıdalarmış. işlenmemiş şeker tavsiye edilirken mümkünse bal kullanılması ve günlük şeker ihtiyacının meyvalardan alınması yolunda tavsiyeler bulunmaktadır.

  http://nutrition.suite101.com/….cfm/sugar_addiction
  http://en.wikipedia.org/wiki/sugar_addiction
  http://www.obgyn.net/…ting_disorders-20020724-2.asp
 • yakamı zor kurtardığım illet. hastalıkmış gibi görülmemesi ve insanlara komik gelen şeker faktöründen dolayı ciddiye alınmaması da cabası. psikolojik destek alınması ya da bir sevgili bulunması çözümünde yardımcı olabilir. hayatımdaki tek bağımlılığımdı ki bağımlılık yapıcı her tür maddeden uzak durma tutumumda çok haklıymışım. daha ağır bağımlılıklarla uğraşanlara peygamber sabrı diliyorum.
 • şeker beyindeki nöronların talebi doğrultusunda tükettiğimiz bir şeymiş.
 • kuzende birebir gördüğüm bağımlılık. en kötü ihtimalle fıstıklı şerbet kaynatıp içer kendisi bir de şekerini düzenlesin diye glifor.
 • uzun süre kullanıldığında kanser hücrelerini tetikleyen canavar unlu ürünlerden daha tehlikelidir.
 • geçen yaz bi festivalde şahit olduğum bağımlılık. bi çocuk herkese ''abi pardon şekeriniz varsa bi tane alabilir miyim acil lazım'' diyerek geziyordu. kötü bişey nitekim kullanmayın, kullandırmayın
 • (bkz: fed up)
 • birçok hastalığa sebebiyet veren bağımlılık.

  bunun bir de tersi var; tuz bağımlılığı. nefis turşular, tuzlu fıstıklar ve cipsler ikinci gurubun afacanları.
 • "o çikolatalı pastadan bir dilim yemezsem ölebilirim." diye içinizden geçiriyor ve gün içinde çokça kan şekerinizde dalgalanma meydana geliyorsa içinizde bulunmanız muhtemel olan durum.

  şeker bağımlılığının obezite ve tip 2 diyabete zemin hazırladığını sağır sultan bile duydu ama tiroid bozukluğu, hiperaktivite, kronik yorgunluk, dikkat eksikliği, cilt problemleri, kanser ve kronik ağrılar gibi pek çok probleme sebep olduğunu bilmek sizi de şaşırtabilir.

  - canınız sürekli tatlı ya da bol nişastalı yiyecekler çekiyorsa,
  - uyku problemleri yaşıyorsanız,
  - enerjiniz ve modunuz sürekli düşükse,
  - gün içerisinde kan şekeriniz dalgalanıyor, ani açlık krizleri yaşıyorsanız,
  - sindirim sisteminizde bir şeylerin ters gittiğini düşünüyor ve karın bölgenizde şişkinlik hissediyorsanız tebrikler siz de şekere tapanlar kulübünün bir üyesisiniz. öncelikle yeme hayali kurduğunuz tatlıdan aldığınız ilk ısırığın bir önceki tatlı krizine zemin hazırlayacağını kabul ederek işe başlayabilirsiniz. unutmayın ne kadar tatlı tüketirseniz canınız o kadar fazla tatlı çeker. sonrasında birkaç hafta şekerden uzak durarak bağımlılığınızı alt edebilirsiniz.

  korkarım sadece tatlı ve bol nişasta barındıran ürünlerden uzak durmak bağımlılığa karşı açtığınız savaşta yeterli olmayacak. bu süre zarfında atıştırmalıklarınızı yanınızda taşımanız ve sıkı bir etiket okuyucusu olmanız gerekebilir. hatta en güzeli, mümkünse, şeker bağımlılığını yenene kadar ev yemekleri ile idare etmeniz. çünkü içerisinde şeker bulunan ürünler sandığınızdan çok daha fazla. işlenmiş ürünlerin birçoğu, o mideye indirmeyi hayal ettiğiniz hamburger, en sevdiğiniz paketlenmiş sos ve hatta diyet ürünlerin çoğu içeriğinde şeker barındırıyor.

  şekerden arınmaya ilk karar verdiğiniz zaman tatlı krizlerinizi yönetebilmek için meyve tüketimine ağırlık verebilirsiniz. elbette aşırıya kaçmadan. her ne kadar bol vitamin ve mineral barındıran yiyecek grupları arasında da yer alsalar meyvelerin içerisinde de şeker bulunur ve olgun muz gibi bazı meyveler kan şekerinin ani bir şekilde yükselmesine sebep olur. tükettiğiniz meyvelerin glisemik indekslerinin düşük olmalarına dikkat etmeniz ve birkaç porsiyonla sınırlandırmanız bu süreçte size yardım edebilir. (bu arada olgun muz normal muza nazaran daha fazla besleyici ve faydalıdır. şeker bağımlılığını atlattıktan sonra tüketmenizi tavsiye ederim.)

  son olarak beslenmenizden şekeri kesmeye karar verdiğiniz andan itibaren ilk 72 saatin sizin için son derece önemli olduğunu unutmayın. iradenize yenilmeyip sabredebilirseniz 72 saat sonrasında canınızın pek de tatlı çekmediğini fark edeceksiniz.

  hemcinslerime not: eğer sizde şeker bağımlılığı olduğunu düşünüyorsanız şeker diyetine regl döneminiz geçtikten sonra başlayın. bir hafta önce başlama hatasına düşerseniz dayanamıyorum diye saçınızı başınızı yolarken kendinizi bulabilirsiniz. bir de ben şekeri beslenme rutinimden çıkardıktan sonra cildim tabiri caizse kudurdu. sivilcelenme durumu birkaç hafta içinde kayboluyor, dert etmeyin. uzmanlar daha az şeker tüketenlerin daha parlak cilt ve saça sahip olacaklarını iddia ediyorlar.
 • çok defa söylenmiş ama gerçekten sigara, akıllı telefon, eroin vs. bağımlılıkları bunun yanında çocuk kalır. çünkü bir sınır çizmek zor.

  zannımca en iyisi şudur: şekeri sadece meyveden al. o da çok değil, kararında bırak. kesinlikle işlenmiş, paketli şeylerden şeker alma. unlu mamüllerden bilhassa uzak dur. bu şekilde yapılması halinde bir nebze sağlık gelebilir yapay hayatımıza.