şükela:  tümü | bugün
 • ramazan bayramının diğer adı.
  zaten millet yıllardan beri bunu ikinci adı olarak bilir, en dinsizi, en akp düşmanı çoğu kişi buna ramazan bayramı der,
  şimdi çıkıp ta bu bayram şeker bayramı değil ramazan bayramıdır demek, artık dinin neresinden sömüreceğini şaşırmış olmak demektir, halkı aptal yerine koyup dini siyasete alet etmenin en ucuz biçimidir.
 • sözlükteki (ve memleketteki) arap köpeklerinin birkaç sene sonra fitr bayramı'na çevirmeye çalışacakları hadise.

  amına kodumun erozyonu kültür batıya kayınca oluyo çünkü, doğuya değil.
 • turkiye'nin bayramidir.

  bundan 7 - 8 yil onceydi. oturdugumuz apartmanda iki uc kat ustte musevi bir cift vardi. 75'ini devirmis bu iki sevimli ihtiyarla pek guzel anlasirdik. arada birbirimize caya kahveye giderdik. balayina moda'ya gittiklerini, onlar o evi aldiginda simdi sehrin gobeginde kalmis bu mahalleye kurtlarin indigini filan anlatirlardi. bambaska bir eglenceydi onlari dinlemek.

  ofisteki musevi arkadaslardan o gunun hannuka oldugunu ogrenince de aksama bir ziyaret farz oldu. bu iki ihtiyari yalniz birakmamak gerekti cunku. cocuklari ve torunlari da yurtdisinda oldugundan yalniz kalmasinlar istedik. gittik iste. nasil kutlanir, ne denir de bilmiyoruz. caylar kahveler geldi. ama teyze devamli mutfaga gidip gidip geliyor. daldim pesinden. tepsi tepsi tatlilar pisiyor firinda. kafam karisti dogal olarak.

  "kusura bakmayin, bayraminiz bugun demislerdi. biz kutlayalim diye geldik ama erken geldik sanirim." dedim. "e kizim bayram yarindan sonra." dedi teyze. bos baktigimi gorunce, "sen cok calisiyorsun kizim galiba. yarindan sonra seker bayrami ya." dedi teyze.

  seker bayrami hepimizin bayrami recep abi. etme eyleme.
 • kutlu doğum haftasının uydurmasyon olduğuna inanmak istemeyen çevrenin, ramazan bayramının böyle adlandırılmasıyla hakkında "kültür erozyonudur bu, böyle şey mi olur bla bla" diye konuştuğu bayramdır. bir ülke düşünün, başbakanı kültürün k'sını ağzına almayan biri. dini bayramın adı dine uygun kullanılmayınca alıyor. kültürün batsın, acil şifalar..
 • orijinal dilinde dahi ramazan bayramı olarak geçmeyen bir dini bayrama anadolu topraklarında verdiğimiz gül gibi isimdir.

  (bkz: eid ul fitr)*

  neyse ki, ismin gerçekte olanı tasvir etme gibi bir zorunluluğu yok. misal tayyip de iyi kalpli adam demek.
 • ramazan ayı sonrasında kutlanan bayramın halk tarafından kabul görmüş bir diğer adıdır. bayram adının aslı nasıl oluyor onu merak ettim tabi. kim belirliyor asıl adı mesela. o zaman neden aynı değil bütün dillerde ve adını duyduğunuzda içinizin bir hoş olduğu arapçada? (bkz: îd el-fitr) biz yemek bayramı desek ne kıyamet kopardı kimbilir. demek araplar da recep, şaban, ramazan'a yabancı.

  yada şöyle sormalı, neden bu dinciler bu kadar şekilci? demek hiç haberleri yok dini inanışın şekilcilikten nasıl uzak birşey olduğundan. şeker bayramı diyince günah mı olur sanıyolar nedir. günde bin defa recep, şaban, ramazan desem bin sevap kazanır mıyım acaba?

  bir de şeker bayramı diyenlerin nüfusu ölçülmüş haberimiz yok. neyse ki çok yokmuş bunlardan. olanları da yok ederiz allah'ın izniyle dimi.
 • recep tayyip erdogan yani ba$bakan olagelmi$ adamin bu bayramin ismiyle ugra$masi ayri guzelliktir.. bir avrupa birligi vardi ona ne oldu, i$in gucun bu mu bilader? isvec miyiz biz de buyuk problemlerimizi halledip bunlari gundeme ta$iyabiliyoruz? kuzey irak aynen duruyor, kibris aynen duruyor, pkk daglarda kafasina gore gezmeye devam ediyor senin kafaya taktigin mevzuya bak.
 • rte'nin nasıl bir ayrim daha bulurum da memleketi karıştırırım diye bulaştığı bayramdır. bulaştığı ve duvara tosladıği iddiadir. osmanlı donemi boyunca ramazandan sonra kutlanan bayramın adı şeker bayramı olmuştur. illa bir kaynak istiyorsanız (bkz: tarih ve toplum dergisi)

  tayyip erdogan kit tarih bilgisi, lümpen sığlığı ile bir konuda daha milleti bölmeye çalışmaktadır. ha şeker, ha ramazan. şeker deyince likörlü çikolatalar mı geliyor acaba bu tayyip'in aklına. şaşarım ben öyle akla. e partisinin ismiyle bile ak mı, akp mi diye tartışma çıkaran adamdan da bu beklenir. adalet ve kalkınma partisi nasıl olup da ak parti diye kısaltılıyorsa, ramazan bayramı da şeker bayramı diye açılabilir pekala.

  yakışır kasımpaşalıma. yakışır vıcık vıcık sağ siyasete...

  gelecek bölüm için:

  (bkz: işçi bayramı değil bahar bayramı)
  (bkz: nevruz degil hıdrellez)
  (bkz: namussuz değil şerefsiz)
 • sözlükten değil, anneannemden, annemden öğrendiğim bayramdır. yeni bir icat değildir. akıl erdiremediğim bir şekilde kültür erozyonuna sebep olmakla suçlanmış, çocukların en sevdiği bayramdır. kapı kapı dolaşıp şeker topladığımız, şimdi ise bizim kapımızı çalan zamane çocuklarının şeker topladığı bayramdır.

  (bkz: ahhh ahhh)
 • "acaba ne desem de bu memleketi nasıl gersem?, ne etsem de nasıl bölsem?, nasıl onlar - bizler yapsam" konulu tilkiler dolaşan meşhur kafanın taktığı yeni takıntısı. seninle gelecek bayram olmaz olsun.