şükela:  tümü | bugün
 • şeker üretiminde hammadde olarak kullanılmasının yanında susam sokağı'nda bir şarkıya da konu olmuştur.
  "şeker şeker şeker şeker pancarı" gibi sözlere sahipti yanlış hatırlamıyorsam (şekerlerin ilk e'leri uzatılarak okunacak).

  12 yıl sonra gelen edit: sözler "pancar pancar pancar şeker pancarı" şeklindeymiş, bilgilendirme için teşekkürler bendeseni.
 • harika bir seydir alip tencerede kaynatip baska herhangi bir hazirlanma gerekmeksizin soyup afiyetle yiyebilirsiniz pek lezetlidir ve malum tatlidir kaynarkende guzel kokar bugun yaptim su an bu entry yi yazarken yiyorumda mesela
 • cesitli yorelerde çükündür adiyla ifade edilir
 • öss'nin bi dönem, tartışmasız, nerde üretilir sorusunun öznesi.
  (bkz: cehennemin dibinde)
 • küp şekeri çakmak vasitasi ile yaktigimizda ortaya çıkan kahverengimsi kristalize yapının kaynagi.
 • susam sokağı aracılığıyla tanıştığım, şarkısının sözlerinin "pancar paancar paancaar şekeer pancarıı" şeklinde olduğunu hatırladığım ama emin olmadığım tarım ürünü. bu şarkının söylendiği esnada, kamyon dolusu pancar görüntüleri olduğunu, ve şeker pancarı konusunda öğretici bir klibi olduğunu da anımsıyor ve tahmin ediyorum. dünyadaki en tatlı en lezzetli şey olduğunu hayal ederdim. hansel ile gretel için şeker evi ne ise, benim için de şeker pancarı kamyonu o idi. içinde yüzmek isterdim.
 • tüm cocuklugum boyunca "pancar" adını duyunca aklıma o kırmızı garip turpsal bitki geldigi ici, asla gözümde canlandıramadıgım, "ulan nasıl sekerin hammaddesi o olur" dedigim, adı igrenc ve itici olan bitki. *
 • cola turka vs. gibi ürünlerin içinde doğal olmayan yollarla üretilen bir çeşit şeker daha var, nişasta bazlı şeker deniyor buna. bir bakalım nasıl etkiliyor şeker pancarını:

  1 kg. nişasta bazlı şeker, 400 ton şeker pancarından üretilen doğal şekere tekabül ediyor. daha kolay ve çok elde edildiğinden türkiye bunu ithal etme yoluna gidiyor. ayrıca nbş, insan sağlığını da tehdit eden bir ürün. şeker hastalarının tüketmemesi gerekiyor, ölümler meydana gelebiliyor. ab ülkelerinde nbş kullanım ya da ticaret oranı 2% iken türkiye'de 15%. bu durumda ithal kaçınılmaz hale geliyor. sonra ne oluyor? şeker üretimi açısından iklim ve toprak şartlarının cömert davrandığı canım ülkemizde 2.000.000 (yazıyla iki milyon) dönüm arazide şeker pancarı ekilemez hale geliyor. bu da 200.000 (yazıyla iki yüz bin) çiftçi ailesinin işsiz/aç kalmasına, işgücü ortalamasına vurulduğunda da yaklaşık 600.000 (yazıyla altı yüz bin) insanın işsiz kalmasına sebep oluyor.

  acı ama gerçek anasını satayım.