şükela:  tümü | bugün
 • hayatı boyunca ek olarak şeker tüketmeyen insanların sağlıklı yaşadığını görünce ilgimi çekmiş bir konudur. beynin çalışması için glikoz tüketmesi gerekir, bu yüzden de şeker ek olarak alınmalıdır diyen insanların, hiç şeker yemeyen insanlardan daha akıllı olduğu savı yanlıştır.

  bilinçlenmek isteyenlere iki güzel yazı:

  1 doktor yazısı
  2 bir ailenin şekersiz geçirdiği 1 yıl

  edit: çaylak modu olduğundan linkleri paylaşamadım.
  1-http://blog.milliyet.com.tr/…--/blog/?blogno=320931
  2-http://uzuncorap.com/…i-sekersiz-gecirilen-bir-yil/
 • "uykuyu 6 saatten 8 saate çıkar" maddesiyle birlikte 2015 hedeflerimin başında gelmektedir. hoş zaten yıllar önce gazlı içecek ve çikolata pasta benzeri ağır şekerli gıdaları diyetimden %90 eksiltip günlük su tüketimimi de 3 litreye çıkararak hem sağlığımda hem de insülin dengemin normale dönmesi sayesinde cildimde etkisini görmüştüm. kahveyi çayı da şekersiz içiyorum. bu yıl ise düzenli spor yapmamın 2. yılına giriyorken arada nadiren yediğim tatlı bisküvi ve benzeri gıda ve ikramları tamamen kesip 2016 yılbaşına kadar vücudumdaki etkisini gözlemleyeceğim. sonra da canan karatay'ın üst katına falan taşınırım herhalde. birlikte mahallenin berberinde bayram traşı oluruz. sldkjfg.

  adam* 51 yaşında olduğu halde böyle görünüyor. ben niye o yaşta göt göbek kanser kolesterol peşinde koşturayım ki? manyak mıyım amk.

  edit: "şeker hastası mısın?" diye soranlar olmuş, hayır değilim. gayet 20'li yaşlarında roket bi' adamım. derdim hem şu an sağlığımı en yüksek kalitede tutmak, hem de 15-20 sene sonra saçma sapan yaşamış/beslenmiş bir insan olmayıp dandik dandik hastalıklarla -en beklemediğim anda- karşılaşmamak. ha ne kadar başarılı olurum, orası bilinmez. ben elimden geleni yapayım da.
 • edinilmesi zor bir alışkanlık, ancak imkansız değil.
  çayı kahveyi ortaokul yıllarımdan bu yana şekersiz tüketmeme rağmen abur cubursuz, bisküvisiz çikolatasız gün geçirdiğimi hatırlamıyorum mayıs 2014'e kadar. bir parça daha sağlıklı olabilmek adına kilo vermeye karar verdim, iyi bir diyetisyen desteği almanın yanısıra hayatımdan şeker ve türevlerini içeren gıdaları da çıkarmaya söz verdim kendi kendime. kendimi zihnen olabildiğince hazırlamıştım, o nedenle benim için çok zor olmadı bu kararı uygulamak. canım çok istediğinde verilen sınırlar ölçüsünde kalarak meyvemi tükettim, önceleri pek sevmememe rağmen kahveme süt eklemeye başladım (kesinlikle süt tozu ya da beyazlatıcı değil), derken hem vücudum hem de damak tadım alıştı. istediğim miktarda kiloyu kaybettikten sonra ayda bir ya da iki kere arkadaşlarımın tatlılarından birer çatal tırtıkladım ama her seferinde "eskiden bunu nasıl yemişim" diye düşünmeden edemedim. güzel görünüyorlar, güzel de kokuyorlar hatta ama tadında ciddi bir sıkıntı olduğunu anlayabiliyorum artık. çikolata bile kesme şeker yiyormuşum hissi veriyor artık. canım çekmesin diye muz ile toz kakao karışımını blenderdan geçirip pudinge benzer bir şey elde ediyorum, o bile nefis olmasına rağmen birkaç kaşık sonra baymaya başlıyor.
  benim için yapay şeker kullanmamanın getirileri, sabahları daha dinç uyanmak, daha hassas bir damak tadı, hafiflik ve demir eksikliğinden kurtulmak oldu. tekrar başlamamak için de elimden geleni yapıyorum.
 • bence önemli olan şeker tüketmemek değil, şeker üretmektir. kolaysa şeker üret yediklerinden, kesme şeker olarak sun bize de göreyim...
 • oluyor.. arada kaçırılsa da genel prensibi kafaya yazınca oluyor.
  en azından doğrudan almazsınız da aldığınız besinler şekerli olmadığı sürece birazı da elbet vücuda giriş yapacak.
 • erken yaşta başta şeker hastalığı olmak üzere birçok kanserin önünü keser. zira şeker kanserojen hücreleri besler.
 • hayat standartınızı arttıran eylem.
 • bir süredir benimsediğim politika. sadece spor sonrası tükettiğim enerji verici içecekten ve spor esnasında tükettiğim jellerden birazcık fruktoz alıyorum. en zoru da kahve içerken bırakmak oldu. süt içemediğim için ve filtre kahve seven bir insan olduğum için şekerli tüketmeye alışmıştım ancak azaltarak bitirdim sayılır.
 • olculu ve bilincli oldugu zaman bireysel devrimdir bence. annemiz, anneannemiz regl oncesi cikolata, seker krizine mi giriyordu? ustelik okula, ise yuruyerek gidiyorlardi ve camasiri, bulasigi elde yikiyorlardi. bize dayatilan, gozumuzde normallestirilen hayati, yasam kosullarimizdaki temel eksiklikleri unutmak icin kabullendigimiz kacislari sorgulamamiz gerekli.