şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sidney w. mintz'in eseri.
  tam adı "şeker ve güç : şekerin modern tarihteki yeri" olan kitabın tanıtımında ; "şekerin, yabancı bir lüks olmaktan çıkıp günlük yaşamımızda sıradan ve olmazsa olmaz bir duruma gelişinin öyküsünü aktarırken, kapitalizm ve endüstri tarihini nasıl etkilediğini gösteriyor.
  kitap,şeker gibi "önemsiz" bir maddenin,dünya sanayi ve ticaretinden beslenme alışkanlıklarına,güç dengelerinden çalışma kalıplarına,neleri değiştirmeye muktedir olduğunu anlatarak okuru şaşırtıyor"
 • kitabın adı bence biraz "yanlı(ş)" karşılanmıştır. kitabın tanıtımındaki ifadeler de bu minval üzeredir. çünkü mintz kişisi esasen, tanıtımda da ifade edildiği üzere "şeker gibi "önemsiz" bir maddenin,dünya sanayi ve ticaretinden beslenme alışkanlıklarına,güç dengelerinden çalışma kalıplarına,neleri değiştirmeye muktedir olduğunu anlatarak okuru şaşırtıyor" olmaktan ziyade, böyle "tatlı" bir ürünün nasıl da "zor"a dayanarak yaygın bir tüketim maddesi hüviyeti kazanabilmiş olduğunu anlatmak istemektedir.

  şekerin tarihi, bir anlamda "köleliğin" de tarihidir.

  kitabın özgün adı "sweetness and power"dır.
 • "araplar gittikleri her yere şekeri ve üretim teknolojisini de götürdüler, öteden beri söylendiği gibi şeker, kuran-ı kerim'i izledi"

  ayrıca (bkz: müslümanlardaki tatlı sevgisi)
 • evet mühim bir eserdir ancak bizim kültürümüze kapsayacak nitelik ve nicelikte bir çalışma değildir.
  okumamaz faydalı fakat üzerine yerel saha çalışmalarımızla tartışmalar yaratmalıyız.